برندهای برتر بیمارستان ها

اگر می‌خواهید با بیمارستان ها ، خدمات و انواع آن‌ها آشنا شوید، با ما همراه باشید تا در این بخش از برند آنالیز شما را با انواع بیمارستان‌ و خدمات آن‌ها آشنا کنیم. همچنین در ادامه ۱۰ برند برتر و بیمارستان تخصصی آمده است که با توجه به فاکتورهایی مثل موقعیت مکانی، امتیازات و خدمات این مراکز می‌توانید بهترین گزینه را انتخاب کرده و به آن مراجعه نمایید.

بیمارستان ها

مراکز بیمارستان‌ی دارای فضاهای مختلفی هستند و در مجموعه می‌توان گفت دسته‌بندی محیط بیمارستانی شامل هفت قسمت درمانگاه یا پلی کلینیک، بخش بستری، بخش اورژانس، بخش جراحی، بخش پاراکلینیک، بخش اداری و بخش خدمات پشتیبانی بیمارستان می‌باشد. همچنین خوب است بدانید تقسیم‌بندی بخش‌های مختلف بیمارستانی با توجه به موارد مختلفی مثل سن، جنسیت، نوع بیمارستان و نوع بیماری صورت می‌گیرد. بنابراین ما در این بخش به معرفی هر یک از این بخش‌ها می‌پردازیم.

درمانگاه یا پلی کلینیک

بخش درمانگاه یا پلی کلینیک در هر بیمارستانی شامل اتاق معاینه پزشکان و فیزیوتراپی، مددکاری، داروخانه، پانسمان و تزریقات می‌باشد که خوب است در این بخش پذیرش و حسابداری داروخانه برای بیماران به راحتی قابل دسترس باشند.

بخش‌های بستری

در بیمارستان‌ها یکی از فضاهای مهم و کاربردی بخش بستری است که این بخش به منظور نگهداری و نظارت بر روی بیماران می‌باشد. بیماران در این بخش تحت نظر بوده تا بتوانند بهبودی کامل خود را به دست آورند و از بیمارستان ترخیص شود. بخش‌های بستری شامل قسمت‌های مختلفی مثل اتاق‌های معاینه، اتاق‌های بستری، انبار تجهیزات، ایستگاه پرستاری، آبدارخانه و … می‌باشد.

بخش جراحی

از دیگر فضاهای مهم در هر بیمارستانی بخش جراحی آن می‌باشد. این بخش با بخش بستری جراحی به طور مستقیم مرتبط است. همچنین لازم است بدانید بخش‌های جراحی دارای اتاق‌های عمل و اتاق‌های ریکاوری می‌باشند.

بخش زنان و زایمان

کلیه مواردی که در بخش جراحی رعایت می‌شود برای اتاق‌های زایمان نیز در نظر گرفته می‌شود. در این بخش باید اصول ایمنی و احتراق گاز بیهوشی رعایت شود و فرمول ضدعفونی در آن به کار برده شود.

تقسیم بندی بیمارستان از نظر وظيفه‌

بیمارستان‌ها را با توجه به جنبه‌های مختلف می‌توان تقسیم بندی کرد. از نظر وظیفه‌ای که این مراکز دارند، شامل بیمارستان آموزشی و بیمارستان غیر آموزشی می‌باشند. در بیمارستان‌ آموزشی علاوه بر اینکه بیماران درمان می‌شوند به دانشجویان علوم پزشکی و متخصصین نیز آموزش‌های لازم ارائه می‌شود.

مراکز بیمارستانی که وابسته به دانشگاه‌های علوم پزشکی هستند، از جمله بیمارستان‌های آموزشی به شمار می‌آیند. مراکز غیر آموزشی نیز فقط درمان و معالجه بیماران را انجام می‌دهند. همچنین باید گفت بیمارستان‌ خصوصی یا خاص معمولاً غیر آموزشی می‌باشند.

تقسیم بندی بیمارستان از نظر مالكيت‌

از نظر مالکیت نیز مراکز بیمارستانی‌ در تقسیم‌بندی‌های مختلفی قرار می‌گیرند که شامل بیمارستان دولتی، بیمارستان خصوصی و بیمارستان خیریه می‌باشد. بیمارستان‌ دولتی زیر نظر پوشش سازمان‌های دولتی هستند. از جمله این دسته از مراکز دولتی می‌توان به بیمارستان‌ سازمان تأمین اجتماعی، بیمارستان وزارت نفت، بیمارستان ارتش و بیمارستان‌های زیر نظر دانشگاه‌های علوم پزشکی اشاره کرد.

در رابطه با بیمارستان‌ خصوصی نیز باید گفت که راه‌اندازی این نوع بیمارستان‌ زیر نظر چندین سرمایه‌دار صورت گرفته است. بیمارستان‌ خیریه نیز توسط افراد نیکوکار و خیر راه‌اندازی شده‌ و اداره آن توسط چند نفر سرمایه‌دار یا دولت صورت می‌گیرد. در این بیمارستان‌ بخشی از هزینه‌ها بیمارستانی از بیماران دریافت می‌شود و افراد خیر مابقی هزینه‌ها را پرداخت می‌کنند.

تقسیم بندی بیمارستان از نظر تخصص‌

از نظر تخصصی نیز بیمارستان ها شامل دو گروه بیمارستان عمومی و بیمارستان تخصصی می‌باشند. در بیمارستان‌ عمومی انواع مختلف بیماران معالجه می‌شوند و این بیمارستان‌ دارای بخش‌های جراحی داخلی، کودکان، زنان و زایمان می باشد. در بیمارستان‌ خصوصی بیماری‌های خاص و یا گروه خاصی از افراد درمان می‌شوند. از جمله این نوع بیمارستان‌ها  می‌توان به بیمارستان تخصصی چشم یا بیمارستان تخصصی اطفال اشاره کرد.

تقسیم بندی بیمارستان از نظر موقعيت‌

با در نظر گرفتن موقعیت، این مراکز در دو گروه بیمارستان ناحیه‌ای و بیمارستان منطقه قرار می‌گیرند. بیمارستان‌ ناحیه‌ای به منظور برطرف کردن نیازهای بهداشتی و درمانی یک ناحیه مشخص راه‌اندازی شده‌ و بیمارستان‌ منطقه‌ای علاوه بر این که دارای بخش‌های داخلی و جراحی است، در آن‌ بخش‌های اطفال و زنان و زایمان نیز وجود دارد.

تقسیم بندی بیمارستان از نظر مدت‌ اقامت‌ بيمار

از نظر مدت اقامت بیمار نیز بیمارستان‌ شامل دو گروه بیمارستان‌ حاد و بیمارستان مزمن می‌باشند که بیمارستان‌ حاد برای بیماری‌های حاد بوده و مدت اقامت بیمار در آن کوتاه می‌باشد. برای درمان بیماری‌های مزمن مثل سرطان که بیمار نیاز دارد مدت زمان طولانی‌تری بستری باشد، بیمارستان‌های مزمن راه‌اندازی شده‌اند.

سخن پایانی

پس از آشنایی با بیمارستان‌های مختلف و بخش‌های آن‌ها در این بخش از برند آنالیز نوبت به معرفی ده برند برتر و بیمارستان معتبر می‌رسد تا برای دریافت خدمات به آن‌ها مراجعه کنید.

سایر دسته‌بندی‌های پزشکی

جستجو در بیمارستان ها

بر اساس محله هابر اساس امکانات

بر اساس امتیاز • <<
 • <
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • >
 • >>