تشخیص انواع بیماری های معده، علائم و درمان آن

فهیمی
فروردین 15, 1400
زمان مطالعه دقیقه

تشخیص انواع بیماری های معده، علائم و درمان آن

انواع بیماری های معده به صورت موقت و مزمن دارای عوارض و علائم بسیاری زیادی هستند. بیشتر این بیماری های گوارشی خود را به صورت نفخ معده، یبوست، سوزش سر دل و دردهای ناگهانی معده نشان می‌دهند. اگر چه تا به امروز پزشکان تعداد زیادی از بیماری های معده را تشخیص داده و درمان کرده‌اند؛ ولی ما در این بخش فقط به شایع ترین بیماری های معده، علائم و درمان آن‌ها می‌پردازیم.

رفلاکس معده

هنگامی که اسید معده به دلیل مشکلات دریچه معده یا دلایل دیگر به مری برگردد را رفلاکس معده می‌گویند. این نوع بیماری می‌تواند باعث بروز عوارض دیگری نظیر موارد ذیل باشد:

  • زخم در قسمت متصل شدن معده و مری
  • متورم شدن مری و در نهایت تنگ شدن مری
  • مری بارت یعنی تغییر در بافت‌های مری
  • سرطان مری

 علائم رفلاکس معده

شایع ترین علائمی که در این گروه از انواع بیماری های معده دیده می‌شود معمولاً سوزش معده و برگشت غذا است، البته احساس ترشی و تلخی در ته گلو، احساس توده در حلق و سوزش سر دل از دیگر علائم رفلاکس معده هستند.

 درمان رفلاکس معده

بهترین درمان برای این بیماری معده، تقویت کردن و گرم نگه داشتن معده است‌. البته برای درمان دریچه و پرزهای صدمه دیده معده مصرف دارو الزامی است. ممکن است یک متخصص داخلی برای سرکوب کردن اسید معده در این بیماری استفاده از مهارکننده‌های پمپ پروتون را پیشنهاد دهد.

انواع بیماری های معده

یبوست سودایی

یکی از شایع ترین عارضه های معده یبوست است. این بیماری به علت عدم دفع مزاج رخ می‌دهد و بیمار از این مسئله احساس درد و ناراحتی بسیاری در ناحیه شکم دارد.

علائم یبوست

معمولاً افرادی که یبوست دارند همیشه از نفخ شکم و سنگین بودن معده احساس نگرانی می‌کنند‌، البته داشتن سر درد، کهیر پوستی و همچنین ترک ترک شدن زبان نیز دلیل یبوست می‌باشد.

درمان یبوست

بهترین درمان برای یبوست، دم کرده گل محمدی، روغن زیتون و مصرف سبزیجات است؛ همچنین ترکیب خاکشیر در آب ورم و شکر و مصرف آن به صورت ناشتا نیز تأثیر بسیاری در درمان این بیماری دارد. اما اگر این بیماری شدید باشد قطعاً تنها درمان آن استفاده از داروهای ملین است.

همچنین بخوانید: بهترین روش های درمان بی خوابی در سالمندان

انواع بیماری های معده با منشاء بلغمی

این نوع عارضه های معده مانند ترش کردن معده و بی‌اشتهایی بر اثر افزایش خط بلغم به وجود می‌آید.

علائم سوء مزاج خلط بلغم

معمولاً این نوع بیماری خود را با دل درد، نفخ معده، سستی بدن و افزایش آب دهان نشان می‌دهد. البته بعضی اوقات یبوست و اسهال می‌تواند علائم این بیماری باشد.

درمان خلط بلغم

بعد از تشخیص بیماری معده به علت مشکلات بلغمی، پزشک تنها داروهای گرم و خشک را تجویز می‌کند. البته بیشتر مواقع پزشک استفاده از داروهای ضد اسید را تجویز می‌کند.

التهاب معده یا گاستریت

غالباً بیشتر انواع درد معده یا همان سوء هاضمه به علت عفونت‌های میکروبی یا استفاده از برخی داروهای خاص می‌باشد که به آن التهاب معده نیز می‌گویند.

علائم التهابات معده

علائم این نوع بیماری گوارشی معده بیشتر به صورت نفخ شکم، دل‌پیچه، اسهال و دل درد است.

درمان التهابات معده

برای از بین بردن التهابات معده و عفونت‌های میکروبی بیمار باید یک دوره داروها خصوصاً آنتی‌بیوتیک و داروهای التیام بخش مصرف کند.

انواع بیماری های معده با منشاء بلغمی

خونریزی معده

گاهی اوقات التهابات معده و یا سرطان معده با علائم آشکاری مانند خونریزی خود را نشان می‌دهند. این نوع از انواع بیماری های معده را یک متخصص داخلی معمولاً خونریزی معده گزارش می‌دهد.

علائم خونریزی معده

از علائم این گروه از انواع بیماری های معده وجود رگه‌های خونی در استفراغ و مدفوع می‌باشد. هر چند که بیمار همیشه سوزش و درد معده دارد.

درمان خونریزی معده

این بیماری یک حالت اورژانسی است، پس یک متخصص داخلی با ارجاع دادن بیمار به فوق تخصص گوارش درمان‌های سریع را پیشنهاد می‌دهد. گاهی اوقات برای درمان خونریزی معده تنها راه درمان، جراحی بافت آسیب دیده تجویز می‌شود.

تخلیه معده تاخیری

یکی از شایع ترین انواع بیماری های معده، گاستروپارزی یا همان تخلیه معده تاخیری می‌باشد. این بیماری معده عصبی بیشتر به علت دیابت و برخی بیماری های دیگر بروز می‌دهد، معمولاً گاستروپارزی سبب انقباضات عضله های معده می‌شود.

علائم تخلیه معده تاخیری

از علائم بیماری گوارشی معده بر اثر گاستروپارزی می‌تواند تهوع و استفراغ باشد. درد شدید در شکم، کاهش وزن و رفلاکس معده از دیگر علائم مشکلات معده و روده به دلیل این بیماری می‌باشد.

درمان تخلیه معده تاخیری

اگر بیمار در حرکات روده خود خون مشاهده کرد باید با انجام آزمایش‌های معده خصوصاً آندوسکوپی و تصویربرداری درمان‌های اولیه را انجام دهد. البته یک فوق تخصص گوارش و یا یک متخصص داخلی با اجرای تست PH، بلع باریم، مطالعه تخلیه معده و نمونه برداری معده معالجه‌های لازم را انجام می‌دهند.

دسترسی به بهترین کلینیک های پزشکی با کمک مجموعه برند آنالیز به سادگی میسر خواهد بود

نظرات کاربران درباره تشخیص انواع بیماری های معده، علائم و درمان آن


مقالات پیشنهادی پزشکی

لیست مقالات پزشکی