انواع ایمپلنت دندان و روش انجام آن

فهیمی
فروردین 15, 1400
زمان مطالعه دقیقه

انواع ایمپلنت دندان و روش انجام آن

انواع ایمپلنت دندان متناسب با سایز، شکل و روش جای گذاری ایمپلنت می‌تواند متفاوت باشد. بنابراین متخصص ایمپلنت یا یک پریودنتیست با توجه به وضعیت لثه‌ها، استحکام استخوان فک و سن بیمار نوع ایمپلنت را تعیین می‌کند. با این وجود روش درمانی هر بیماری با بیمار گیر متفاوت می‌باشد که در ادامه به چند روش انجام ایمپلنت و نمونه‌های مختلف آن اشاره می‌کنیم.

ایمپلنت‌های اندواستیل

این روش یکی از رایج ترین انواع ایمپلنت دندان است، اغلب برای جراحی‌های دومرحله‌ای به کار می‌رود. این نوع ایمپلنت‌ها به صورت پیچ‌های کوچکی از جنس تیتانیوم داخل استخوان فک مورد استفاده قرار می‌گیرد، سپس تاج دندان که از جنس مواد مصنوعی است بر روی پیچ ایمپلنت سوار می‌شود.

ایمپلنت‌های ساب پریواستیل

در این گروه از انواع ایمپلنت دندان معمولاً پیچ‌ها روی استخوان فک و درست در قسمت زیر لثه کار گذاشته می‌شوند. سپس مقداری از پیچ‌ها از بافت لثه خارج می‌شوند تا تاج دندان بر روی آن سوار شود‌، به طور کلی ایمپلنت‌های ساب پریواستیل برای بیمارانی به کار می‌رود که استخوان فک آن‌ها مقاومت ندارد. یعنی متخصص ایمپلنت نمی‌تواند برای جای گذاری پیچ ایمپلنت از پیوند استخوان در بیمار استفاده کند‌.

این روش از کاشت دندان اعم از ایمپلنت سوئیسی یا ایمپلنت آمریکایی به صورت عمل‌های یک مرحله‌ای اجرا می‌شود. همچنین افرادی که تمایل دارند به صورت یک دست دندان مصنوعی داشته باشند این روش می‌تواند برای آن‌ها مناسب باشد.‌

ایمپلنت یک مرحله‌ای

ایمپلنت یک مرحله‌ای به این صورت است که طی یک عمل جراحی یک پیچ ریز داخل استخوان کار گذاشته می‌شود، گاهی اوقات برای کیفیت این کار پزشک معالج مجبور به پیوند استخوان در فک بیمار است.

بعد از بهبودی بیمار، طی یک مرحله بدون هیچ نوع جراحی مجدد، اباتمنت دندان بر روی پیچ نصب می‌گردد تا تاج دندان بتواند بر روی پیچ فیکس شود. تنها عیب این روش حساس بودن دندان‌ها نسبت به نیروهای داخلی است، به همین نسبت به ایمپلنت دومرحله‌ای به مراقبت بیشتری نیاز دارد.

ایمپلنت دومرحله‌ای

این نوع کاشت دندان، رایج ترین و پرطرفدارترین گروه از انواع ایمپلنت دندان است، در اجرای این روش طی یک عمل جراحی، لثه برش داده شده و سپس پیچ‌های دندان مصنوعی داخل استخوان فک کار گذاشته می‌شود، سپس لثه را بخیه می‌زنند. بعد از بهبودی بیمار در انجام جراحی دوم، مجدداً تاج دندان بر روی پیچ ایمپلنت نصب می‌شود. این نوع دندان مصنوعی در اثر مواظبت‌های لازم می‌تواند تا پایان عمر دائمی باشد.

ایمپلنت‌های اندواستیل

انواع ایمپلنت دندان بر اساس نحوه کاشت

در این بخش قصد داریم شما را با انواع ایمپلنت بر اساس نحوه کاشت و قرارگیری روی لثه آشنا کنیم. پس با ما همراه بمانید:

ایمپلنت برسازی درون کاشتی:

در این روش یک نوع قاب از جنس فلز روی استخوان فک بیمار درست زیر لثه جاسازی می‌شود، در نهایت دندان‌های مصنوعی روی آن قرار می‌گیرند‌. این روش بیشتر برای افرادی مناسب است که فک کوتاهی دارند، یا افرادی که تمایلی به استفاده از دندان‌های مصنوعی متحرک ندارند.

همچنین بخوانید: معرفی انواع یونیت دندانپزشکی و راهنمای خرید آن

ایمپلنت فرورونده:

این روش بهترین روش کاشت دندان است؛ چون می‌توان انواع برند ایمپلنت دندان را برای بیمار به کار برد. در این گروه از انواع ایمپلنت دندان پزشک سعی می‌کند تا پیچ دندان را به استخوان فک جوش دهد، سپس مطابق با تقاضای بیمار تاج دندان با انواع روکش ایمپلنت دندان و یا انواع رنگ ایمپلنت دندان بر روی پیچ محکم می‌شود.

ایمپلنت دارای چهارچوب راموس:

معمولاً افرادی که استخوان فک آن‌ها ضعیف و شکننده است نمی‌توانند از ایمپلنت‌های فرورونده و برسازی استفاده کنند، به همین دلیل باید از بین انواع ایمپلنت دندان از نوع چهارچوب راموس استفاده کرد. در این روش یک چهارچوب فلزی در انتهای استخوان فک قرار می‌گیرد، سپس یک میله از محل نصب به جلو آورده می‌شود تا دندان‌های مصنوعی با استحکام زیاد بر روی میله قرار بگیرد.

روش درمانی AII-On- 4:

یکی از انواع مختلف ایمپلنت روش درمانی all-on-4 است. در این روش پزشک متخصص در چهار گوشه از استخوان فک، پایه های ایمپلنت را قرار می‌دهد، سپس پروتزهای انتخابی روی آن‌ها نصب می‌شود. بعد از مدتی دندان‌های مصنوعی دائمی با پروتزهای ثابت برای همیشه عوض می‌شوند‌. عمدتاً تفاوت ایمپلنت‌ها در نحوه کارگزاری آن‌ها می‌باشد، فرقی ندارد که ایمپلنت اشترومن باشد یا ایمپلنت مگاژن.

انواع ایمپلنت دندان

انواع ایمپلنت‌های دندان بر اساس نحوه اتصال شدن

معمولاً انواع ایمپلنت دندان بر اساس شکلی که بر سر آن‌ها وجود دارد به سه نوع دسته‌بندی می‌شوند:

  • ایمپلنت‌های دندان با اتصال‌دهنده‌های شش ضلعی داخلی
  • ایمپلنت‌های دندان با اتصال‌دهنده‌های شش ضلعی خارجی
  • ایمپلنت‌های دندان با اتصال‌دهنده‌های هشت ضلعی داخلی

دسترسی به بهترین کلینیک های دنداپزشکی با کمک مجموعه برند آنالیز به سادگی میسر خواهد بود

نظرات کاربران درباره انواع ایمپلنت دندان و روش انجام آن


مقالات پیشنهادی پزشکی

لیست مقالات پزشکی