معرفی انواع یونیت دندانپزشکی و راهنمای خرید آن

فهیمی
فروردین 15, 1400
زمان مطالعه دقیقه

معرفی انواع یونیت دندانپزشکی و راهنمای خرید آن

انواع یونیت دندانپزشکی از یونیت‌های عمومی گرفته تا یونیت‌های دندانپزشکی کودکان باید جدای از زیبایی دارای مزایای فراوانی برای بیمار و دندانپزشک باشد. امروزه آپشن های بسیار کارآمدی به یونیت‌های دندانپزشکی اضافه شده است،.پس در انتخاب گرانترین یونیت دندانپزشکی و یا ارزان ترین یونیت دندانپزشکی سعی کنید تمام اجزای مورد نیاز خود را بررسی کنید.از طرفی راحتی بیمار را در اولویت خرید خود قرار دهید؛ چرا که هر نوع بیماری از کودک گرفته تا افراد معلول می‌تواند جزء بیماران شما باشد، بنابراین در هنگام تهیه انواع یونیت دندانپزشکی به چند نکته مهم توجه کنید.‌

یونیت دندانپزشکی چیست؟

یونیت دندانپزشکی مهم‌ترین وسیله‌ای است که در تمام مطب‌های دندانپزشکان دیده می‌شود، بیشتر ما این وسیله را در بین دیگر تجهیزات دندانپزشکی به عنوان صندلی می‌شناسیم. در واقع انواع یونیت دندانپزشکی می‌تواند آسایش بیمار و تمرکز پزشک معالج را فراهم آورد؛ زیرا از اجرای مختلفی مانند:

  • صندلی
  • جعبه باکس
  • چراغ

کراشوار صفحه‌ای برای لیوان پرکن، ساکشن و البته دستشویی تشکیل شده است.

انواع یونیت دندانپزشکی

با توجه به قرار گرفتن اجزای یونیت دندانپزشکی در ساختار و طراحی آن‌ها می‌توان گفت که انواع یونیت دندانپزشکی در دو نوع یونیت با شلنگ بالا و یونیت شلنگ آویز دسته‌بندی می‌شوند. البته این وسیله از نظر نحوه نصب شدن به دو شکل ثابت و متحرک قابل استفاده می‌باشد.‌ پس به طور کلی می‌توان گفت که این گروه از تجهیزات دندانپزشکی از نظر کاربردی شامل ۳ نوع هستند.

  • یونیت‌های عمومی
  • یونیت دندانپزشکی کودکان
  • یونیت دندانپزشکی

از این رو هر کدام از این مدل‌ها می‌توانند کارایی مختلفی را از خود نشان دهند. پس در زمان خرید یونیت‌های دندانپزشکی لازم است تا به برخی نکات مهم توجه داشته باشید.

یونیت دندانپزشکی چیست؟

چه نوع یونیت دندانپزشکی بخریم؟

زمانی که به سراغ خرید انواع یونیت دندانپزشکی می‌روید در گام اول باید کیفیت و دوام آن را بیش از ۱۰ سال در نظر بگیرید. پس یونیت مورد نظر خود را از نظر سه جنبه مورد بررسی قرار دهید.

  • طراحی ارگونومیک اجزا
  • عملکرد اجزای دستگاه
  • لوازم جانبی و قطعات

یعنی در انتخاب انواع یونیت دندانپزشکی هیدرولیک و سایر یونیت‌های دیگر باید طراحی اجزای آن به گونه‌ای باشد که ضمن داشتن زیبایی بتواند مطلوب‌ترین خدمات را به پزشک معالج و بیمار ارائه دهد.

همچنین بخوانید: انواع ایمپلنت دندان و روش انجام آن

ابعاد صندلی باید مناسب باشد

ابعاد صندلی باید بتواند تجهیزات زیادی مانند دستگاه جرم‌گیری، مانیتور، دستگاه رادیوگرافی و بسیاری اجزای دیگر را در اطراف خود جای دهد، شعاع حرکت آن باید به‌اندازه‌ای انتخاب شود که دندانپزشک به بیمار تسلط کافی داشته باشد.

پشتی صندلی را مناسب انتخاب کنید

پشتی صندلی در قسمت تکیه‌گاه باید پهن باشد؛ اما در برخی قسمت‌های لازم باید باریک باشد تا پزشک بتواند به اندازه کافی به محل درمان نزدیک شود. پس چنانچه طراحی پشتی صندلی غیراستاندارد باشد قطعاً یونیت تأثیر منفی بر مهارت دندانپزشک خواهد داشت‌.

چسبیده بودن نشیمنگاه به پشتی

در هنگام انتخاب انواع یونیت دندانپزشکی سعی کنید که پشتی و نشیمنگاه با یکدیگر اتصال مناسبی داشته باشند.  این امر می‌تواند به راحتی وضعیت بیمار را تنظیم کند و در مراحل درمان وقفه‌ای وارد نشود.

چه نوع یونیت دندانپزشکی بخریم؟

زیر سری بهتر است چرخشی باشد

در تهیه انواع یونیت دندانپزشکی تصور نکنید که همیشه بیماران شما افراد بزرگسال هستند. پس با انتخاب یک زیر سری ایده آل در یونیت، شرایط مناسبی را برای معاینه و درمان کودکان هم فراهم آورید. جدیدترین یونیت‌های دندانپزشکی به گونه‌ای هستند که قابلیت چرخش دارند، بنابراین افراد معلول که از ویلچر استفاده می‌کنند به راحتی می‌توانند با استفاده از این پشت سری مورد معاینه قرار بگیرند.

پدال پایی

امروزه بیشتر یونیت‌های دندانپزشکی مجهز به دو پدال هستند. این پدال‌ها می‌توانند تنظیم هوا و تنظیم هندپیس موتور الکتریکی را انجام دهند.

انواع چراغ یونیت

به طور کلی باید یک یونیت دندانپزشکی استاندارد دارای سه نوع چراغ بدون سایه و سرد باشد.‌ پزشک معالج با استفاده از این سه چراغ کنترل نور را انجام می‌دهد تا برای درمان بیماران خود دید کافی به محل را داشته باشد.

کاسه کراشوار و دوش آب لیوان

این بخش مهم‌ترین اجزای یک یونیت دندانپزشکی به حساب می‌آید. در این قسمت تخلیه آب و خون دهان بیمار انجام می‌شود، لازم است تا جنس کراشوار به گونه‌ای باشد که در اثر برخورد با مواد ضدعفونی کیفیت و رنگ خود را از دست ندهد.

میز کنسول دندانپزشک

تابلت یا همان میز کنسول صفحه‌ای است که کنترل بخش‌های مختلف انواع یونیت دندانپزشکی را بر عهده دارد. این میز در جدیدترین مدل می‌تواند دارای یک نگاتوسکوپ کوچک باشد تا متخصص دندانپزشکی به آسانی بتواند عکس‌های رادیوگرافی را بررسی کند.

دسترسی به بهترین فروشگاه های تجهیزات پزشکی با کمک مجموعه برند آنالیز به سادگی میسر خواهد بود

نظرات کاربران درباره معرفی انواع یونیت دندانپزشکی و راهنمای خرید آن


مقالات پیشنهادی پزشکی

لیست مقالات پزشکی