8 مورد از شایع ترین بیماری های عفونی

فهیمی
فروردین 15, 1400
زمان مطالعه دقیقه

8 مورد از شایع ترین بیماری های عفونی

بیماری های عفونی از جمله اختلالاتی می‌باشد که از طریق ارگانیسم‌هایی نظیر انگل‌ها و ویروس‌ها به وجود می‌آید. ‌البته عوامل دیگری مانند قارچ‌ها و باکتری‌ها می‌توانند سبب ایجاد برخی از این بیماری ها شوند. بنابراین ما در اینجا به معرفی 8 مورد از شایع ترین بیماری های عفونی مسری و غیر مسری می‌پردازیم.

سرماخوردگی یکی از شایع ترین بیماری های عفونی

یکی از شایع ترین و ساده‌ترین بیماری های عفونی که در ناحیه حلق و بینی به وجود می‌آید سرماخوردگی است، این بیماری بر اثر نوعی ویروس ایجاد می‌شود. معمولاً سرماخوردگی حدود ۱ هفته طول خواهد کشید، البته این دوره بیماری در کودکان، افراد میان‌سال و کسانی که سیستم ایمنی آن‌ها ضعیف است بیشتر خواهد بود. عمدتاً این بیماری مسری است و به راحتی می‌تواند به دیگران سرایت کند.

بیماری آنفولانزا

یکی از بیماری هایی که دستگاه تنفس را با مشکلاتی رو به رو می‌سازد، ویروس آنفولانزا نام دارد. این بیماری نوعی عفونت ویروسی می‌باشد که از طریق ویروسی با نام آنفولانزا به وجود می‌آید.

خوب است بدانید که این بیماری در نوع A و B جزو بیماری های عفونی کاملاً مسری است و سریعاً در فاصله کوتاهی به افراد دیگر سرایت خواهد کرد؛ اما در نوع C بسیار ضعیف است و مانند سرماخوردگی همه گیر نیست.

شایع ترین بیماری های عفونی

بیماری عفونی تب خال

خیلی از شما بارها دچار بیماری تب خال شده‌اید. در واقع تب خال نوعی بیماری عفونی است که اغلب در ناحیه لب ایجاد می‌شود‌. این بیماری در ابتدا سوزش زیادی را در سطح پوست ایجاد می‌کند؛ ولی بعد از چند روز خود را به شکل یک تاول قرمز رنگ نشان می‌دهد.

معمولاً تب خال بر اثر استرس و تنش‌های روحی به وجود می‌آید. عامل اصلی تب خال ویروسی با نام هرپس ساده است که کاملاً مسری می‌باشد.

همچنین بخوانید: آیا تزریق انواع واکسن سگ و گربه واجب است؟

بیماری گال یا جَرَب

گال نوعی اختلال پوستی می‌باشد که در زمره بیماری های عفونی قرار می گیرد و معمولاً خود را به خارش های پوستی ظاهر می‌کند. علت اصلی این بیماری یک جاندار هشت پا به نام مایت (Mite) است که جثه بسیار ریزی دارد.

در واقع این جاندار در زیر سطح پوست حفره‌هایی را ایجاد می‌کند و درون آن‌ها تخم ریزی انجام می‌دهد، پس باعث می‌شود تا شخص خارش های شدیدی را در سطح پوست داشته باشد. این بیماری کاملاً مسری است یعنی در اثر نزدیک شدن به افراد دیگر و تماس فیزیکی سریعاً انتقال پیدا می‌کند.

تب مالت

بروسلوزیس یا همان تب مالت یک نوع بیماری عفونی تقریباً غیر مسری است‌، یعنی حتماً باید ناقل بیماری با افراد دیگر تماس فیزیکی داشته باشد تا این بیماری سرایت پیدا کند. در واقع تب مالت بر اثر باکتری خانواده بروسلا ایجاد می‌شود و یکی از بیماری های حیوانات به حساب می‌آید؛ اما به راحتی می‌تواند به انسان انتقال پیدا کند. لزوماً متخصص بیماری های عفونی و تب دار جهت درمان تب مالت چندین دوره داروهای یکسانی را تجویز می‌کند.

بیماری عفونی تب خال

آمبیازیس

این بیماری نوعی عفونت روده ای است که توسط انگل آمیب هیستولیتیکا به وجود می‌آید. این نوع بیماری های عفونی معمولاً تنها در ۱۰ درصد از مبتلایان علائم خاصی را از خود نشان می‌دهند و به صورت بدون علامت ظاهر می‌شوند. کسانی که به این بیماری دچار می‌شوند اصولاً در مکانی غیربهداشتی زندگی می‌کنند‌، البته مسافرت به شهرهای کثیف می‌تواند شما را به بیماری آمبیازیس مبتلا کند.

بیماری عفونی مالاریا

این نوع بیماری های عفونی معمولاً در مناطق گرمسیری ایجاد می‌شود. عامل اصلی آن یک انگل تک سلولی است که ناقل آن می‌تواند یک پشه باشد. این بیماری حملات عود کننده‌ای دارد به طوری که فرد دچار تب و لرز شدید می‌شود. حتی گاهی اوقات مالاریا باعث مرگ بیمار می‌شود.

بیماری دیفتری

دیفتری نوعی از بیماری های عفونی جدی است که بیشتر در قسمت مخاطی حلق و بینی ایجاد می‌شود. بیمار مبتلا به عفونت باکتریایی دیفتری به گلو درد شدیدی مبتلا می‌شود، سپس غدد لنفاوی او ورم می‌کند و حالت ضعف و تب خواهد داشت.

مهم‌ترین علائم این بیماری، ظاهر شدن یک غشاء خاکستری رنگ با ضخامت زیادی در قسمت حلق می‌باشد، پس بیمار به سختی تنفس خواهد داشت. البته در موارد شدیدتر پوست و چشم نیز می‌تواند ملتهب شود، این بیماری کاملاً مسری است و هر کسی می‌تواند از طریق نفس کشیدن به آن مبتلا شود.

دسترسی به بهترین کلینیک های پزشکی با کمک مجموعه برند آنالیز به سادگی میسر خواهد بود

نظرات کاربران درباره 8 مورد از شایع ترین بیماری های عفونی


مقالات پیشنهادی پزشکی

لیست مقالات پزشکی