10 نمونه از مهم ترین بیماری های قلب و عروق و علائم آن

فهیمی
فروردین 15, 1400
زمان مطالعه دقیقه

10 نمونه از مهم ترین بیماری های قلب و عروق و علائم آن

بیماری های قلب و عروق زمانی رخ می‌دهند که سرخرگ‌های قلب یا دیگر عروق بدن بر اثر عوامل مختلفی، تنگ، سخت و یا مسدود شوند. بنابراین سلول‌های بدن به دلیل عدم خون‌رسانی سرخرگ‌ها، اکسیژن و مواد مغذی لازم را به دست نمی‌آورند‌.

بر همین اساس عملکرد سلول‌های قلب، مغز و محیطی با اختلالاتی رو به رو می‌شوند و عارضه‌های شدیدی به وجود می‌آورند. پس لازم است تا این عوامل را بشناسیم و با مهم‌ترین بیماری های قلبی بیشتر آشنا شویم.

مهم ‌ترین بیماری های قلب و عروقی

مهم‌ترین بیماری های قلبی عروقی بر اثر اختلالاتی در سیستم گردش خون اتفاق می‌افتد که به سه گروه کلی دسته‌بندی می‌شوند:

بیماری های کرونری قلب

این نوع بیماری بر اثر عدم خون‌رسانی به ماهیچه‌های قلب صورت می‌گیرد، در چنین حالتی عملکرد قلب مختل می‌شود. پس درد قلب یا آنژین صدری رخ می‌دهد، البته در صورت بسته شدن سرخرگ‌های قلبی ممکن است انفارکتوس قلبی یا همان مرگ ناگهانی پیش آید.

بیماری رگ های محیطی

هنگامی که عروق خارج از ناحیه قلبی و مغزی دچار اختلالات جدی شوند قطعاً خون‌رسانی به دست و پاها با مشکلاتی مواجه خواهد شد، در نتیجه در بیماران مبتلا به این نوع از  بیماری های قلب و عروق دو عارضه مرگ بافت و لنگیدن‌های متناوب خصوصاً در ساق پا به وجود می‌آید.

حوادث عروقی مغز یا همان سکته مغزی

زمانی که عروق خونی که مسئولیت تغذیه رگ های مغز را بر عهده دارند دچار آسیب‌هایی جدی شوند مطمئناً سکته مغزی رخ خواهد داد.

مهم ‌ترین بیماری های قلب و عروقی

شایع ترین بیماری های قلبی کدامند؟

نمونه‌های زیادی از بیماری های قلب و عروق وجود دارد، البته هر کدام قسمت‌های مختلفی از بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهند ولی مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

بیماری قلبی مادرزادی

این نوع بیماری های قلبی از زمان تولد در برخی افراد وجود دارند. شایع ترین بیماری های قلبی مادرزادی عبارت‌اند از سوراخ بودن قلب، بسته بودن دهلیزهای قلب و همچنین عدم پمپاژ اکسیژن به دیگر سلول‌های بدن

آریتمی یا ضربان نامنظم قلب

این بیماری بر اثر تپش نامنظم قلب به وجود می‌آید. انواع این نوع بیماری قلب عبارت است از قلبی که بسیار سریع می‌زند، قلبی که خیلی آرام می‌زند و همچنین قلبی که نامنظم می‌تپد.

نارسایی قلب

زمانی که ماهیچه‌های قلب نتوانند به راحتی خون را به قسمت‌های مختلف بدن پمپاژ کنند بیماری نارسایی احتقانی قلب رخ می‌دهد.

کاردیومیوپاتی

چنانچه ماهیچه‌های قلب دچار تغییراتی شوند، قلب به خوبی نمی‌تواند خون را پمپاژ کند.

حمله قلبی

سکته قلبی فرآیندی است که بر اثر مسدود شدن یکی از سرخرگ‌های قلب یا همان سرخرگ‌های کرونری پیش خواهد آمد. در واقع لخته شدن خون در شریان‌های قلب باعث می‌شود تا یکی از عضله‌های قلب از بین برود‌.

روماتیسم قلبی

این بیماری بر اثر تب حاد روماتیسمی به وجود می‌آید، معمولاً روماتیسم قلبی باعث صدمه زدن به دریچه‌های قلب می‌شود.

همچنین بخوانید: 8 مورد از شایع ترین بیماری های عفونی

نارسایی میترال

یکی از شایع ترین بیماری های قلب و عروق، نارسایی دریچه میترال می‌باشد. این بیماری که با بی‌کفایتی میترال شناخته شده است، هنگامی رخ می‌دهد که دریچه میترال نتواند به خوبی بسته شود. بنابراین خون در زمان خارج شدن از قلب دوباره به قلب بازمی‌گردد.

بر همین اساس خون به خوبی نمی‌تواند در بدن گردش داشته باشد پس فرد مبتلا به نارسایی میترال همیشه احساس خستگی دارد و در زمان نفس کشیدن دچار مشکل می‌شود.

شایع ترین بیماری های قلبی

علائم بیماری های قلب و عروق

در بیماری قلب و عروق ممکن است بسته به نوع بیماری، علائم متفاوتی مشاهده شود؛ اما با این حال رایج ترین علائمی که بر حالت های فرد تأثیرگذار است عبارت‌اند از سرگیجه، تعریق شدید، تهوع و استفراغ، البته بیشتر افراد انواع بیماری های قلب را با درد در قفسه سینه نشان می‌دهند.

این گونه دردها گاهی اوقات خود را به صورت دردهایی در پشت و فک هم نشان می‌دهند‌. لازم است بدانید که سطح خستگی بالا، تندتر شدن تپش قلب و افزایش تنفس می‌تواند از جمله علائم بیماری قلب باشد.

 

دسترسی به بهترین کلینیک های پزشکی با کمک مجموعه برند آنالیز به سادگی میسر خواهد بود

نظرات کاربران درباره 10 نمونه از مهم ترین بیماری های قلب و عروق و علائم آن


مقالات پیشنهادی پزشکی

لیست مقالات پزشکی