آشنایی با 15 مورد از بیماری های کودکان و نوزادان

فهیمی
فروردین 17, 1400
زمان مطالعه دقیقه

آشنایی با 15 مورد از بیماری های کودکان و نوزادان

بیماری های کودکان و نوزادان معمولاً همراه با تب شدید، سختی در تنفس و عدم اشتها به غذا خوردن می‌باشد. این مسئله به دلیل ضعیف بودن سیستم ایمنی آن‌ها است، هر چند که برخی از بیماری های کودکان در زمان کوتاهی دوره خود را می‌گذرانند؛ اما بسیاری از آن‌ها دارای علائم آشکاری هستند.پس بهتر است با ۱۵ مورد از این بیماری های نوزادان و کودکان آشنا شوید تا در صورت احساس خطر و مساعد نبودن وضعیت به یک متخصص اطفال مراجعه کرده و سریع‌تر کودک خود را درمان کنید.

التهاب چشمی یا چشمان صورتی

معمولاً التهابات چشم کودکان و نوزادان به دلیل عفونت ویروس سرماخوردگی به وجود می‌آید، از علائم بیماری چشمان صورتی می‌توان به ترشح اشک و خارش اشاره داشت.

عفونت گوش از شایع ترین بیماری های کودکان و نوزادان

کودکان همیشه در معرض عفونت گوش قرار دارند؛ زیرا کودکان و نوزادان شیپور استاش گوش آن‌ها بسیار کوچک است. این بیماری همراه با تب و بی‌قراری کودک است و معمولاً خود به خود درمان می‌شود.

چسب گوش در کودکان

این نوع بیماری معمولاً باعث عفونت گوش کودک و یا ایجاد عفونت تنفسی می‌شود. گاهی اوقات این مایع، شنوایی کودک را مختل می‌کند. پس بهتر است در صورت ایجاد عفونت در گوش کودک مشکل را برطرف نموده تا از عواقب بدتر آن جلوگیری نمایید.

بیماری دست، پا و دهان

این نوع بیماری های کودکان و نوزادان خود را با تب و تاول‌هایی درون دهان نشان می‌دهند. در بیشتر موارد این بیماری بدون مراجعه به متخصص اطفال پس از مدتی خوب می‌شود.

علایم بیماری های کودکان و نوزادان

آبله مرغان

آبله مرغان یکی از بیماری های کودکان و نوزادان است که به صورت تاول خود را نشان می‌دهد. این تاول‌ها بسیار ناخوشایند هستند و عوارض خطرناکی دارند.

بیماری پنجم

گاهی اوقات گونه‌های کودکان و نوزادان به شدت قرمز رنگ می‌شوند. این بیماری همانند سیلی زدن به گونه است و بیماری پنجم نام دارد. تقریباً شبیه به سرماخوردگی می‌ماند؛ ولی بعد از گذشت چند روز ناپدید می‌شود.

سرخک از دیگر بیماری های کودکان و نوزادان

بیماری سرخک حالت جوش های ریز قرمز رنگی بر روی پوست است. معمولاً بیماری سرخک همراه با تب، سرفه و حالت‌هایی از سرماخوردگی می‌باشد، این بیماری پس از ۲ هفته با مصرف دارو خوب می‌شود.

همچنین بخوانید: مضررات بیهوشی در بیماران قلبی، دیابتی و ریوی

بیماری سرخچه

سرخچه بر اثر یک ویروس به وجود می‌آید و غالباً همراه با تب خفیف و دانه‌های قرمز رنگ خود را ظاهر می‌کند، این ویروس می‌تواند برای جنین مخاطراتی جدی به وجود آورد.

تب مخملک در کودکان

این بیماری به شکل التهابات سفت و گلودردهای چرکی است. دانه‌های قرمز رنگی روی شکم و دیگر قسمت‌ها دیده می‌شود، معمولاً این نوع از بیماری های کودکان و نوزادان همراه با تب بسیار بالا می‌باشد و زبان شکل توت فرنگی می‌شود.

نشانه های بیماری های کودکان و نوزادان

عفونت استافیلوکوک (MSRA)

استافیلوکوک نوعی از عفونت های پوستی است که معمولاً با آنتی بیوتیک قابل درمان نیست‌. این بیماری غالباً به صورت جوش است که بر اثر خارش زخم می‌شوند، تقریباً شبیه به گزش حشرات می‌باشد‌.

روتاویروس

این بیماری در کودک سبب استفراغ و اسهال شدید می‌شود، بنابراین برخی کودکان بر اثر کم آبی تلف می‌شوند. اما خوشبختانه امروزه برای سرکوب کردن این ویروس، واکسن به کودکان و نوزادان تزریق می‌شود.

سندرم ری در کودکان

هرگز به کودکان خود بدون تجویز پزشک آسپیرین ندهید؛ چرا که باعث به وجود آمدن سندروم ری در کودک می‌شود. معمولاً از علائم این نوع از بیماری های کودکان و نوزادان همراه با تغییرات رفتاری و حالت های دیگری مانند تشنج و کما می‌باشد.

مننژیت در کودکان

یکی از عفونت‌هایی که سلول‌های نواحی مغز و نخاع را هدف قرار می‌دهد مننژیت نام دارد. این التهابات معمولاً در کودکان و نوجوانان رخ می‌دهد و به صورت سردرد، سفت شدن عضله‌های گردن و مقداری تب خود را نشان می‌دهد، البته کودکان ممکن است به علت مننژیت علائمی مانند سرماخوردگی داشته باشند و به شدت بی‌قراری کنند.

بیماری لایم

این بیماری بر اثر گزش کنه است و سبب می‌شود تا بثوراتی در سطح پوست ظاهر شود. معمولاً همراه با بدن درد و تب خواهد بود، عامل اصلی بیماری لایم یک نوع باکتری است که به وسیله کنه منتقل می‌شود.

عفونت قارچی در کودکان

عفونت قارچی یک نوع از بیماری های کودکان و نوزادان است که به شکل عفونت پوستی می‌باشد. این عفونت در سطح پوست حلقه‌های فلس داری ایجاد می‌کند و بسیار مسری است. بنابراین استفاده از لباس و وسایل شخصی کودکان دیگر برای فرزندتان بسیار خطرناک خواهد بود.

دسترسی به بهترین کلینیک های اطفال با کمک مجموعه برند آنالیز به سادگی میسر خواهد بود

نظرات کاربران درباره آشنایی با 15 مورد از بیماری های کودکان و نوزادان


مقالات پیشنهادی پزشکی

لیست مقالات پزشکی