آیا تزریق انواع واکسن سگ و گربه واجب است؟

فهیمی
فروردین 16, 1400
زمان مطالعه دقیقه

آیا تزریق انواع واکسن سگ و گربه واجب است؟

انجام واکسیناسیون سگ و گربه و دیگر حیوانات خانگی علاوه بر اینکه برای تضمین سلامتی این حیوانات است، تأثیر زیادی روی تأمین سلامتی افرادی که با آن‌ها در ارتباط و تماس مستقیم هستند، دارد. واکسیناسیون حیوانات خانگی امری ضروری است که باید توسط افراد متخصص انجام شود.در واقع هنگامی که شما حیوان خانگی‌تان را برای انجام واکسیناسیون به کلینیک های تخصصی دامپزشکی می‌برید، از این طریق جلوی مرگ زود هنگام او را می‌گیرید و از بیماری هایی که ممکن است به آنها مبتلا شود نیز پیشگیری خواهید کرد. واکسیناسیون موجب تضمین کیفیت زندگی این حیوانات خواهد شد.

واکسن سگ و گربه

ساخت واکسن ها با کمک باکتری‌ها ویروس‌های کشته شده و ضعیف شده‌ای که از عوامل بیماری کشنده و واگیردار میان انسان‌ها و حیوانات هستند، صورت می‌گیرد. هنگامی که واکسن در بدن حیوانات خانگی از جمله سگ و گربه تزریق می‌شود با کمک تولید آنتی بادی سیستم ایمنی بدن حیوانات فعال می‌شود و از این رو جلوی مبتلا شدن این حیوانات به بیماری ها گرفته می‌شود.

در واقع هنگامی که بدن حیوانات خانگی با عوامل اصلی بیماری برخورد خواهد کرد، بدن آنها توانایی دفاع کردن از خود را دارد. همچنین این آنتی بادی‌ها دارای مدت زمان مشخصی می‌باشند. ممکن است پس از گذشت مدتی اثر آنها در بدن کاهش پیدا کند، پس لازم است در زمان‌های مشخص و زیر نظر دامپزشک عمل واکسیناسیون را روی حیوانات خانگی خود انجام داد.

برنامه واکسیناسیون حیوانات

برنامه واکسیناسیون حیوانات

حیوانات خانگی از برنامه واکسیناسیون مشخصی برخوردار می‌باشند و واکسیناسیون حیواناتی مثل سگ و گربه معمولاً از دو ماهگی شروع شده و با کمک این برنامه منظم روند واکسیناسیون آنها ادامه خواهد داشت. البته ممکن است در برخی مواقع زمان واکسن سگ و گربه با نظر دامپزشکان تغییر پیدا کند.

برای مثال ممکن است برای توله سگ ها با در نظر گرفتن شرایط محلی که در آن زندگی می‌کنند و جثه بدنی آنها آغاز واکسیناسیون از ۶ تا ۷ هفتگی صورت گیرد. این حیوانات در ۱۶ هفتگی آخرین واکسن را دریافت خواهند کرد. بنابراین با توجه به مناطق جغرافیایی و با در نظر گرفتن بیماری ‌هایی که ممکن است در آن منطقه شایع شده باشند، روند واکسیناسیون حیوانات خانگی با یکدیگر فرق می‌کند.

همچنین بخوانید: انواع کبد چرب گرید 1 2 3 4 و علائم آن را بشناسید

انواع واکسن ها برای سگ و گربه و حیوانات خانگی

به طور کلی دو نوع واکسن برای این حیوانات وجود دارد که شناخت آنها از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد.

واکسن های الزامی حیوانات خانگی که با نام واکسن های اصلی نیز معروف هستند، در تمامی جهان با استفاده از یک برنامه مشابه تزریق خواهند شد. واکسن های اصلی که برای حیوانات خانگی مانند سگ ها استفاده می‌شوند مواردی مانند دیستمپر، هپاتیت، پاراانفولانزا، پاروویروس، لارنگوتراکئیت عفونی و هاری هستند.

برای حیوانات خانگی مانند گربه ها واکسن های اصلی کلسی ویروس، هاری، هرپس ویروس، پان لوکوپنی به کار برده می‌شوند. تزریق این واکسن ها برای کلیه سگ ها و گربه ها ضروری می‌باشد.

در مقابل برخی واکسن ها وجود دارند که به آنها واکسن های غیر اصلی اختیاری گفته می‌شود. به‌گونه‌ای که این نوع واکسن سگ و گربه با توجه به نظر دامپزشک و بیماری های شایع آن منطقه تزریق خواهند شد. از جمله واکسن‌های اختیاری برای حیوانات خانگی می‌توان به واکسن لپتوسپیروز برای سگ ها و یا واکسن ایدز برای گربه ها اشاره کرد.

مزایای واکسیناسیون سگ و گربه

مزایای واکسیناسیون سگ و گربه

انجام واکسیناسیون برای حیوانات خانگی دارای مزایا و محاسن زیادی می‌باشد. در حقیقت با استفاده از برنامه واکسیناسیون سگ و گربه و همچنین انجام مراقبت های بعد از واکسن سگ و گربه می‌توان جلوی مبتلا شدن این حیوانات به بیماری های خطرناک را گرفت و از این طریق به سلامتی آنها کمک کرد.

در رابطه با واکسیناسیون سگ و گربه باید گفت که بدون شک هزینه پیشگیری بیماری بسیار کمتر از هزینه های درمانی بیماری می‌باشد. پس بهتر است که برای انجام واکسیناسیون حیوانات خانگی خود، به نزد دامپزشکان و کلینیک های دامپزشکی مراجعه کرد.

واکسیناسیون حیوانات خانگی در کلینیک

برای واکسیناسیون حیوانات خانگی باید از واکسن هایی که دارای استاندارد بین‌المللی هستند و زیر نظر سازمان دامپزشکی به کشور وارد شده‌اند استفاده کرد. همچنین روی این واکسن ها باید رعایت زنجیره سرد از کارخانه تا محل کلینیک صورت بگیرد.

ضمن اینکه با مراجعه به کلینیک های دامپزشکی معتبر می‌توان واکسیناسیون حیوانات خانگی را با اطمینان بیشتری انجام داد. زیرا برخی افراد سودجو واکسن‌های قاچاق وارد کشور می‌کنند و این واکسن‌ها ممکن است عوارض مختلفی برای حیوانات خانگی داشته باشند.

دسترسی به بهترین کلینیک های دامپزشکی با کمک مجموعه برند آنالیز به سادگی میسر خواهد بود

نظرات کاربران درباره آیا تزریق انواع واکسن سگ و گربه واجب است؟


مقالات پیشنهادی حیوانات خانگی

لیست مقالات حیوانات خانگی