بهترین روش برای گرفتن ناخن سگ چیست؟

فهیمی
فروردین 16, 1400
زمان مطالعه دقیقه

بهترین روش برای گرفتن ناخن سگ چیست؟

گرفتن ناخن سگ هر 2 هفته یکبار لازم است؛ زیرا کوتاه کردن ناخن سگ جزء موارد مهم برای نگهداری این حیوان در منزل می‌باشد. قطعاً بلند بودن ناخن سگ می‌تواند ضمن آسیب رساندن به لوازم خانه همچنین جراحات جدی را به بدن سگ وارد کند. پس این کار را به راحتی در منزل و یا مراکز مربوطه از همان تولگی برای سگ خود انجام دهید، البته بهتر است برای کوتاه کردن ناخن سگ و عدم خونریزی در ناخن حیوان به نکات مهمی توجه کنید.

بهترین روش برای گرفتن ناخن سگ

از آنجایی که بلند بودن ناخن سگ باعث بد راه رفتن، لنگیدن و عدم تعادل در حرکت آن می‌شود، پس لازم است تا کوتاه کردن ناخن سگ را در منزل و یا در مراکز مخصوصی مانند آرایشگاه یا دامپزشکی‌ها جدی بگیرید؛ اما معمولاً این کار با دشواری‌های زیادی همراه است، اغلب سگ‌ها با دیدن ناخن گیر و یا شنیدن صدای سوهان برقی احساس ترس و وحشت دارند.

بنابراین بهتر است چند روز قبل از گرفتن ناخن، همواره سگ را با ناخن گیر و سوهان ناخن سگ آشنا کنید. یعنی این وسایل را جلوی حیوان قرار دهید تا سگ آن‌ها را نوازش و بو کند. در طول روز چند بار سوهان برقی سگ را روشن کنید تا حیوان با صدای آن آشنا شود.

همچنین ناخن گیر را به دست و پای حیوان بمالید تا ترس سگ بریزد. معمولاً دادن تشویقی به سگ در حین کوتاه کردن ناخن می‌تواند کمک زیادی به شما کند.

بهترین روش برای گرفتن ناخن سگ

مناسب ترین شیوه برای کوتاه کردن ناخن سگ

در مورد طرز گرفتن ناخن سگ باید گفت حتماً از ناخن گیرهایی استفاده کنید که مخصوص ناخن سگ هستند؛ زیرا در انتهای ناخن این دسته از حیوانات رگ های خونی وجود دارد. پس هر نوع سهل انگاری در طریقه گرفتن ناخن سگ و به کار بردن لوازم غیراستاندارد می‌تواند به این رگ های خونی صدمه وارد کند، همچنین باعث خونریزی در ناخن و احساس درد و بی‌قراری در حیوان شود.

پس سعی کنید برای حیوانات خانگی از ناخن گیرهای گیوتینی استفاده کنید؛ چون به کاربردن ناخن گیر انبری کمی دشوار می‌باشد. همچنین پنجه سگ را به طرز صحیحی در دست خود قرار دهید، بهتر است با انگشت سبابه خود گوشت زیر ناخن سگ را به عقب بکشید تا مانع از گوشت ناخن کردن سگ شوید. البته این اتفاق بیشتر در مواقعی رخ می‌دهد که رنگ ناخن سگ تیره و سیاه باشد. پس هر چقدر ناخن‌ها تیره‌تر و مو روی آن‌ها را گرفته باشد قطعاً کوتاه کردن ناخن سگ باید با دقت بیشتری انجام شود.

همچنین بخوانید: ضروری ترین وسایل دستشویی سگ کدامند؟

بهترین زمان کوتاه کردن ناخن

اگر ناخن های سگ به موقع کوتاه نشوند باعث می‌شود تا کیفیت زندگی حیوان کاهش پیدا کند؛ زیرا بد راه رفتن سگ می‌تواند فشارهای جدی به کمر و ستون فقرات حیوان وارد کند. از طرفی ممکن است سگ خراش‌هایی را در خود به وجود آورد و باعث عفونت شود‌.

پس هر دو هفته یکبار لازم است تا ناخن های سگ گرفته شود، البته این موضوع به نژاد، تغذیه و محیط زندگی سگ بستگی دارد، اما به طور معمول در هر ماه باید 2 بار ناخن های دست سگ و 1 بار ناخن پای سگ را بگیرید. تنها یک نکته مهم در اینجا وجود دارد و آن صبور بودن در انجام این کار است.

اگر دیدید که با گرفتن ناخن، حیوان پرخاشگری می‌کند، سعی کنید به او تشویقی بدهید، بهتر است در حین کار، حیوان را نوازش کنید تا او احساس امنیت کند‌. از طرفی گرفتن هر کدام از ناخن‌ها را تنها در یک روز انجام دهید، اگر چه این کار زیاد زمان می‌برد و مستلزم وقت و حوصله زیادی می‌باشد؛ اما می‌تواند باعث ارتباط صمیمی‌تری میان شما و سگتان شود.

بهترین روش برای گرفتن ناخن سگ

نکته‌ای مهم در کوتاه‌کردن ناخن سگ

اگر برای اولین بار می‌خواهید ناخن های سگ خود را در منزل کوتاه کنید، بهتر است او را به یک فرد حرفه‌ای بسپارید. در واقع به فکر هزینه گرفتن ناخن سگ در مراکز مخصوص نباشید و این کار را از نزدیک توسط آرایشگران و یا دامپزشکان آموزش ببینید؛ زیرا چنین افرادی ضمن نظافت حیوان شما می‌توانند انواع بیماری ناخن سگ را شناسایی و درمان کنند.

از طرفی دیگر شما ممکن است به علت بی‌تجربگی و یا بد گرفتن ناخن سگ باعث شکستن ناخن سگ و صدمه زدن به ناخن حیوان شوید. حتی این موضوع گاهی اوقات سبب خونریزی شدید و افتادن ناخن سگ می‌شود، پس سعی کنید با رعایت نکات لازم و دقت زیاد این کار را انجام دهید‌. در واقع سگ‌ها مانند هر موجود زنده دیگری درد را احساس می‌کنند و نیازمند مراقبت زیادی هستند.

دسترسی به بهترین کلینیک های دامپزشکی با کمک مجموعه برند آنالیز به سادگی میسر خواهد بود

نظرات کاربران درباره بهترین روش برای گرفتن ناخن سگ چیست؟


مقالات پیشنهادی حیوانات خانگی

لیست مقالات حیوانات خانگی