همه چیز درباره نصب میکروچیپ سگ و دیگر حیوانات

فهیمی
فروردین 16, 1400
زمان مطالعه دقیقه

همه چیز درباره نصب میکروچیپ سگ و دیگر حیوانات

به طور حتم آن دسته از افرادی که به نگهداری از حیوانات خانگی از جمله سگ و گربه علاقه‌مند هستند تاکنون با واژه کاشت و نصب میکروچیپ سگ بسیار روبرو شده‌اند. در واقع میکروچیپ سگ روشی برای شناسایی راحت حیوان بوده که امروز برای بسیاری از حیوانات اعمال می‌شود. حال با وجود این امر ما سعی کرده‌ایم در ادامه بیشتر در این خصوص صحبت کنیم تا چنانچه شما سؤالی در این خصوص داشتید به جوابش برسید.

میکروچیپ حیوانات خانگی چیست؟

نگهداری از حیوانات خانگی امروزه بسیار رواج پیدا کرده به خصوص مشاهده می‌شود که افراد زیادی نژادهای مختلف سگ در خانه نگهداری می‌کنند. حال یکی از موضوعاتی که برای نگهداری این حیوانات هم چون سگ نیاز می‌باشد نصب میکروچیپ سگ است.

به طور کلی باید بدانید میکروچیپ تراشه های ریزی است که اندازه آن حدود اندازه یک دانه برنج بوده و در زیر پوست حیوان لمینت می‌شود.

این تراشه ها در واقع به حیوان شماره شناسه منحصر به فردی می‌دهد. به طوری که اطلاعات حیوان در پایگاه داده مخصوص ثبت می‌شود و از طریق دستگاه ها و اسکنرهای مخصوص قابل شناسایی می‌باشد. اما لازم است بدانید این تراشه ها جی پی اس نیست و شما با استفاده از آن نمی‌توانید حیوان را ردیابی کنید.

میکروچیپ حیوانات خانگی چیست؟

ضرورت کاشت میکروچیپ سگ

شاید بسیاری از افرادی که از سگ یا دیگر حیوانات خانگی نگهداری می‌کنند برایشان سؤال پیش بیاید که آیا نصب کردن این ریزتراشه‌ها در بدن حیوانات خانگی ضروری است یا نه؟ به طور کلی باید بدانید نصب میکروچیپ بسته به کشوری که در آن زندگی می‌کنید قوانین مختص به خود را دارد.

مثلاً در کشورهایی چون انگلیس و اسکاتلند استفاده از این ریزتراشه‌ها برای حیواناتی که عمر بیشتر از ۸ الی ۷ داشته باشند اجباری می‌باشد و در صورتی که مالک حیوان این قانون را رعایت نکند ۵۰۰ پوند جریمه خواهد شد. اما در کشورهای دیگری چون ایران نصب آن اختیاری است.

مزایای نصب میکروچیپ سگ

و اما در خصوص مزیت های استفاده از میکروچیپ برای حیوانات خانگی از جمله سگ لازم است بدانید در گیت های بازرسی را آهن و فرودگاه این میکروچیپ ها ضروری بوده و چنانچه صاحبان حیوانات بخواهند حیوان را به خارج کشور ببرند باید این تراشه را در بدن حیوان نصب کنند.

همچنین لازم است بدانید بعضی از تراشه ها علاوه بر اینکه شماره تماس حیوانات و نام صاحب حیوان را در خود دارد توانایی باز کردن درهای الکتریکی را داشته و با این حال دیگر حیوانات نمی‌تواند به خانه شما وارد شوند.

مزایای نصب میکروچیپ سگ

بهترین زمان برای نصب میکروچیپ سگ

حال با توجه به آنچه گفته شد هنگامی که صاحبان حیوانات خانگی بخواهند میکروچیپ را بر روی بدن حیوان نصب کنند بهتر است در خصوص بهترین زمان آن نیز اطلاعاتی داشته باشند.

به طوری که لازم است بدانید زمان مناسب برای کاشت لمینت میکروچیپ سگ بسته به نوع حیوان متفاوت می‌باشد و معمولاً برای حیواناتی چون سگ و گربه از ۵ الی ۸ هفتگی نصب این تراشه ها انجام می‌شود. با این حال اگر در زمان خرید حیوان خانگی مشاهده کردید که نصب این تراشه در بدن حیوان انجام نشده بهتر است برای این که راحت‌تر حیوان شما شناسایی شود اقدام به کاشت آن کنید.

همچنین بخوانید: دریافت گواهی سلامت سگ و گربه برای خروج از کشور

محل نصب میکروچیپ سگ

در خصوص محل نصب میکروچیپ در بدن حیوانات باید بدانید که این امر نیز بسته به سن حیوان و نوع حیوان متفاوت است. مثلاً در سگ و گربه این تراشه در محلی که کتف و وسط گردن تلاقی می‌کند نصب می‌شود. اما برای حیوانات دیگری چون گاو و گوسفند روی گوش چپ نصب می‌شود.

با این حال درمیابیم که نصب میکروچیپ تنها برای حیوانات‌ خانگی نبوده بلکه جهت شناسایی دیگر حیوانات و انجام آزمایشات مختلف نصب میکروچیپ بر روی بدن آن‌ها نیز صورت می‌گیرد.

عوارض میکروچیپ سگ

یکی از دغدغه‌هایی که برای بسیاری از صاحبان حیوانات در زمان کاشت تراشه میکروچیپ وجود می‌آید عوارض استفاده از این تراشه ‌ها است. به طور کلی باید بدانید از آنجایی که نصب این میکروچیپ ها در بدن حیوان مثل واکسن زدن است پس حیوان درد زیادی را تحمل نمی‌کند و در بیشتر مواقع نیز نصب میکروچیپ سگ هیچ گونه عوارضی نداشته و گاهاً ممکن است محل کاشت میکروچیپ متورم شده و عفونت کند که این موارد بسیار نادر بوده و در زمان رخ دادن چنین مشکلی باید به کلینیک ‌دامپزشکی مربوطه مراجعه شود.

دسترسی به بهترین کلینیک های دامپزشکی با کمک مجموعه برند آنالیز به سادگی میسر خواهد بود

نظرات کاربران درباره همه چیز درباره نصب میکروچیپ سگ و دیگر حیوانات


مقالات پیشنهادی حیوانات خانگی

لیست مقالات حیوانات خانگی