4 نکته طلایی برای کوتاه کردن موی سگ در خانه و آرایشگاه حیوانات

فهیمی
فروردین 16, 1400
زمان مطالعه دقیقه

4 نکته طلایی برای کوتاه کردن موی سگ در خانه و آرایشگاه حیوانات

کوتاه کردن موی سگ در فصل تابستان و زمستان باید با دقت بیشتری انجام شود؛ زیرا گاهی اوقات اصلاح موی سگ می‌تواند باعث عفونت و سوختگی پوست حیوان شود. بهتر است در اصلاح موی سگ در منزل و آرایشگاه از تشویقی های سگ استفاده کرده تا استرس و وحشت را از حیوان دور کنید.از آنجایی که اصلاح موی سگ می‌تواند تأثیر زیادی در مدت زمان رشد موی سگ داشته باشد، پس لازم است که حیوان خود را تا قبل از 16 هفتگی به مراکز آرایش و پیرایش ببرید. هر چند که ممکن است قیمت اصلاح موی سگ برای شما هزینه بر باشد و خودتان بخواهید این کار را در خانه انجام بدهید. بنابراین نکات مهم دیگری در خصوص کوتاه نمودن موی سگ ها وجود دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

از نمدی شدن موی سگ جلوگیری کنید

اگر قصد دارید کوتاه کردن موی حیوانات خانگی مثلا موی سگ خود را در آرایشگاه و یا در منزل انجام دهید، بهتر است چند روز قبل از اصلاح موی سگ، حیوان خود را به طور مرتب برس بکشید و از نمدی شدن و گره خوردن موی سگ جلوگیری کنید. زیرا شانه زدن موهای پیچیده و گره خورده می‌تواند در زمان اصلاح حیوان، دردسرساز و بسیار دردناک باشد.

بنابراین سگ احساس ناخوشایندی را پیدا می‌کند و ممکن است که در زمان اصلاح، رفتارهای غیرمنتظره‌ای را انجام دهد‌. از طرفی شانه زدن موی سگ به طور منظم سبب می‌شود تا فولیکول‌های موی سگ تحریک شوند و رشد موی سگ شیتزو و هر نژاد دیگری از این حیوانات بیشتر گردد، همچنین سگ ها موهای زیباتر و پرپشت‌تری داشته باشند.

زیاد کوتاه کردن موی سگ

زیاد کوتاه کردن موی سگ ممنوع

بیشتر افراد به اشتباه در فصل تابستان در انتخاب مدل کوتاهی موی سگ همیشه سعی می‌کنند کوتاه‌ترین مدل را انتخاب کنند. در صورتی که این کار می‌تواند باعث سوختگی پوست سگ در تابستان شود‌.

کوتاه کردن زیاد از حد موهای سگ نه تنها باعث خنک شدن حیوان نمی‌شود، بلکه  می‌تواند سبب گرم تر شدن او گردد؛ چون موهای سطح پوست حیوانات در برابر اشعه UV و گرمای تابستان مانند یک عایق عمل می‌کنند، پس حیوانات با داشتن موهای زیاد در سطح پوست خود بیشتر احساس خنکی می‌کنند‌.

این کار در فصل زمستان هم کار منصفانه‌ای نیست؛ زیرا باعث سرماخوردگی سگ می‌شود، همچنین ممکن است عفونت‌هایی در پوست حیوان به وجود آید‌.

برخی افراد جهت دفع خارش بدن سگ، بیش از اندازه اقدام به کوتاه کردن موی سگ می‌کنند، در صورتی که خارش پوست بدن سگ ممکن است به دلیل مشکلات پوستی باشد. پس حتماً در آرایش و کوتاه کردن موهای سگ چه در منزل و چه در آرایشگاه به اندازه‌ی موی سگ ها توجه داشته باشید‌.

همچنین بخوانید: چگونه بهترین مکمل های تقویتی سگ را بخریم؟

موها را در زمان کوتاه کردن خیس نکنید

از آنجایی که خیس بودن موی سگ باعث منسجم شدن آن‌ها می‌شود، پس سعی کنید زمانی که موی سگ شما کاملاً خشک است کوتاه کردن موی سگ را انجام بدهید.

امروزه بیشتر آرایشگاه‌ها و مراکز آموزشگاه اصلاح موی حیوانات ابتدا سگ ها را حمام می‌کنند، این کار در بیشتر مواقع برای برقرار کردن یک ارتباط صمیمانه میان آرایشگر و حیوان انجام می‌شود؛ اما اگر بعد از حمام کردن و شستشوی حیوان، کاملاً موی بدن او خشک نشود می‌تواند در کوتاه کردن سبیل سگ و موی بدن سگ دردسرهایی را ایجاد کرده و همچنین اصلاح را برای آرایشگر سخت کند.

مدت زمان اصلاح سگ

از همه مهم‌تر زمانی که قرار است برای اصلاح موی سگ از ماشین موزنی و تیغ استفاده کنید لازم است تا موهای سگ کاملاً خشک و تمیز باشد‌. هیچ گاه برای اصلاح کل بدن سگ از تیغ استفاده نکنید؛ زیرا چنین حالتی می‌تواند باعث افسردگی سگ بعد از کوتاهی مو شود، به همین دلیل در بیشتر اوقات سگ خود را در گوشه‌ای از منزل پنهان می‌کند و تمایلی به بازی کردن ندارد‌.

همچنین فراموش نکنید که در چنین حالتی نباید زیاد سگ را به بیرون از خانه ببرید؛ چرا که پوست حیوان به شدت مستعد عفونت‌ها و همچنین آفتاب سوختگی است‌. در این صورت برای حفاظت پوست سگ از کرم های ضد آفتاب و لوسیون های مخصوص استفاده کنید، ضمن اینکه پوشیدن لباس برای سگ ها در چنین واقعی می‌تواند کمک کننده باشد.

مدت زمان اصلاح سگ را کوتاه کنید

سگ ها مانند هر حیوان دیگری نمی‌توانند در طولانی مدت یکجا ساکن باشند‌‌، پس با این حساب باید کوتاه کردن موی سگ با سرعت زیادی انجام شود‌. چنانچه قصد دارید خود در منزل کار اصلاح موی سگ را انجام دهید بهتر است قبل از دست به قیچی شدن مدل موردنظر خود را انتخاب کنید‌ تا در زمان کوتاهی است کار انجام شود‌‌‌.

دسترسی به بهترین کلینیک های دامپزشکی با کمک مجموعه برند آنالیز به سادگی میسر خواهد بود

نظرات کاربران درباره 4 نکته طلایی برای کوتاه کردن موی سگ در خانه و آرایشگاه حیوانات


مقالات پیشنهادی حیوانات خانگی

لیست مقالات حیوانات خانگی