دریافت گواهی سلامت سگ و گربه برای خروج از کشور

فهیمی
فروردین 16, 1400
زمان مطالعه دقیقه

دریافت گواهی سلامت سگ و گربه برای خروج از کشور

به طور کلی می‌توان گفت گواهی سلامت سگ و گربه، تعیین کننده سلامت حیوان است که از این طریق دامپزشک معاینه های بالینی را بر روی این حیوان انجام می‌دهد. این تأییدیه در حقیقت سلامت حیوان را نشان می‌دهد.یکی از مهم‌ترین موارد استفاده از این گواهی مواقعی است که صاحبان حیوانات قرار است حیوانات خود را به مسافرت های خارجی یا بین استانی ببرند. البته علاوه بر دریافت گواهی سلامت سگ و گربه برای خروج از کشور در کشور ایران نیاز به مجوز حمل حیوان از سازمان دامپزشکی می‌باشد.

ورود حیوانات خانگی به کشور

یکی از مشکلاتی که برای افرادی که از حیوانات خانگی نگهداری می‌کنند پیش می‌آید بحث ورود و خروج این حیوانات به داخل و خارج کشور می‌باشد. در این بین لازم است بدانید قوانین و مقرراتی برای این حیوانات وجود دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها برای ورود به کشور، داشتن گواهی بهداشت بین المللی می‌باشد. به طوری که درج شماره میکروچیپ برای حیوان لازم می‌باشد.

این شماره باید از دامپزشکی دولتی که در کشور مبدأ واقع شده گرفته شود و از تاریخ صدور آن بیشتر از ۱۰ روز نگذشته باشد. همچنین باید برای حیوان شناسنامه بهداشتی تهیه شود و درج تمامی مشخصات واکسن های استفاده شده برای حیوان به خصوص واکسن هاری مهم است.

ضمن اینکه از صفحه اول گذرنامه نیز باید کپی ارائه شود. بنابراین چنانچه صاحب حیوان این مدارک را ارائه ندهد یا در حیوان علائم بیماری مشاهده شود همراه بردن آن با مسافر ممکن نخواهد بود.

مراحل صدور گواهی سلامت سگ و گربه

 

 

قوانین خروج حیوانات خانگی

و اما علاوه بر آنچه بیان شد هنگامی که شما قصد داشته باشید حیوان خود را از کشور خارج کنید نیز لازم است قوانین را مدنظر قرار دهید. یکی از مهم‌ترین قوانین در دست داشتن اصل و همچنین کپی گواهی بهداشت از ادارات دامپزشکی دولتی می‌باشد. همچنین شناسنامه بهداشتی حیوان که در آن تمامی واکسن های تزریق شده چندگانه و واکسن هاری درج شده باشد مهم است.

به همراه داشتن اصل و کپی صفحه اول گذرنامه نیز مهم می‌باشد. خوب است بدانید، این مدارک باید حداقل ۴ ساعت پیش از پرواز به دفتر قرنطینه دامپزشکی که در فرودگاه واقع شده ارائه شود. دقت داشته باشید این قوانین تنها مختص سگ، گربه و پرنده های زینتی می‌باشد و به طور کلی به همراه داشتن خزندگان به همراه مسافر ممنوع می‌باشد.

همچنین بخوانید: همه چیز درباره نصب میکروچیپ سگ و دیگر حیوانات

مدارک مورد نیاز جهت صدور گواهی سلامت سگ و گربه

همان‌طور که اشاره شد از جمله مدارک مورد نیاز برای ورود و خروج سگ و گربه از کشور گواهی سلامت می‌باشد. به طور حتم نیاز است که به نکاتی جهت دریافت گواهی سلامت این حیوانات توجه کنید. این گواهی حدود یک هفته بعد از این که صادر شد اعتبار دارد. برای دریافت آن نیز شناسنامه بهداشتی مشخصات سگ و گربه و گواهی نشان دهنده تزریق واکسن ‌های هاری و دیگر درمان های انجام شده نیاز می‌باشد.

هنگامی که صاحبان حیوانات خانگی بخواهند این گواهی را دریافت کنند حداقل باید ۱۴ روز از تزریق آخرین واکسن هاری حیوان گذشته باشد. اعتبار این مجوز برای خروج حیوان حداکثر ۱۰ روز می‌باشد. همچنین هر مسافر حداکثر می‌تواند دو قلاده سگ و یا گربه را با خود ببرد.

گواهی سلامت سگ و گربه

مراحل صدور گواهی سلامت سگ و گربه

برای گرفتن گواهی سلامت سگ و گربه به طور حتم باید مراحلی طی شود. به طوری که اگر صاحب حیوانات بخواهد سفر بین شهری را طی کند لازم است که ابتدا به بیمارستان دامپزشکی مراجعه کرده تا حیوان توسط دامپزشک معاینه گردد. در اینجا واکسن هاری و میکروچیپ حیوان تزریق شده و در نهایت گواهی سلامت برای سگ و گربه صادر می‌شود.

اما چنانچه صاحب حیوان قصد سفر به کشورهای خارجی را داشته باشد در کنار این موارد باید تیتر هاری هم گرفته شود. لازم است بدانید تمام این امور در بیمارستان ‌های دامپزشکی انجام شده و تأییدیه نیز توسط این بیمارستان ارائه می‌شود که باید به اداره دامپزشکی ارجاع شود.

هزینه مورد نیاز برای دریافت گواهی سلامت

در هنگام دریافت گواهی سلامت سگ و گربه نکته مهم دیگر توجه به هزینه این گواهی می‌باشد. به طور کلی باید بدانید که برای دریافت این گواهی سلامت، مبلغ دقیقی را نمی‌توان اعلام کرد زیرا این هزینه بسته به شرایط حیوان و همچنین نوع سفارش آن تفاوت‌هایی با هم دارند.

اما به طور کلی برای دریافت این گواهی شما می‌توانید به مراکز دامپزشکی مراجعه کرده و بهتر است قبل از دریافت این گواهی با توجه به تغییراتی که در قوانین کشورهای مختلف وجود دارد با مشاوران بیمارستان ‌دامپزشکی مشاوره‌های لازم را انجام دهید.

دسترسی به بهترین کلینیک های دامپزشکی با کمک مجموعه برند آنالیز به سادگی میسر خواهد بود

نظرات کاربران درباره دریافت گواهی سلامت سگ و گربه برای خروج از کشور


مقالات پیشنهادی حیوانات خانگی

لیست مقالات حیوانات خانگی