حقایقی درباره جراحی عقیم سازی سگ ماده و نر

فهیمی
فروردین 12, 1400
زمان مطالعه دقیقه

حقایقی درباره جراحی عقیم سازی سگ ماده و نر

عقیم سازی سگ ماده و نر نوعی جراحی است که به نژاد و جثه حیوان بستگی دارد‌. پس چنانچه عقیم کردن سگ در زمان نامناسبی انجام بگیرد ممکن است که آلت تناسلی سگ ماده از حالت طبیعی کوچک‌تر شده، همچنین رشد استخوان‌ها به علت کاهش هورمون استروژن متوقف شود. بنابراین بهتر است زمان بلوغ سگ خود را بشناسید و در انجام این کار عجله نکنید.البته لازم است حقایق دیگری را درباره جراحی عقیم سازی کردن سگ ماده و نر بدانید تا بتوانید این کار را با موفقیت بیشتری انجام دهید. پس با ما همراه شوید.

عقیم سازی سگ چیست؟

این کار نوعی عمل جراحی است که دامپزشکان بر روی حیوانات خانگی مانند سگ های ماده و نر انجام می‌دهند‌. در اجرای این روش، اندام های جنسی سگ ماده یعنی رحم و تخمدان ها و اندام های جنسی سگ نر یعنی بیضه ها از بدن حیوان جدا می‌شود‌. معمولاً اخته کردن سگ شایع‌ترین شیوه جهت عقیم سازی کردن این دسته از حیوانات است‌‌.

عقیم سازی کردن سگ نر و ماده چگونه است؟

برای عقیم‌سازی سگ نر و ماده ابتدا دامپزشک حیوان را در کلینیک تخصصی حیوانات بیهوش می‌کند، سپس با ایجاد یک برش مناسب در قسمت بالای کیسه بیضه ها و یا در قیمت بالای رحم، حیوان را عقیم می‌کند. در بیشتر اوقات محل جراحی نیازی به بخیه ندارد؛ اما برای جلوگیری از لیس زدن محل بخیه توسط حیوان لازم است تا برای سگ گردنبند الیزابت یا همان کلار استفاده شود. پس از گذشت دو هفته و انجام مراقبت های بعد از عقیم سازی کردن سگ ماده و نر معمولاً حیوان می‌تواند بهبودی کامل را به دست آورد.

عقیم سازی سگ چیست؟

عقیم کردن سگ در چه سنی انجام می‌شود؟

سگ های نر و ماده در بیشتر مواقع در سن 6 ماهگی به بلوغ می‌رسند، بر همین اساس بیشتر دامپزشکان ترجیح می‌دهند بعد از 8 هفتگی کار عقیم سازی سگ با دارو و یا با استفاده از عمل جراحی را انجام دهند. ولی بهتر است این کار در سن بلوغ حیوان صورت بگیرد؛ زیرا در برخی موارد دیده شده است، سگ هایی که قبل از 6 ماهگی با داروی عقیم کننده سگ و یا عمل جراحی عقیم سازی شده‌اند جثه کوچکتری دارند.

البته گاهی اوقات انجام عقیم‌سازی در سگ در سنین پایین لازم است؛ زیرا برخی از این حیوانات به نهان بیضگی دچار هستند. همچنین سگ های ماده در دوران فحلی دردسرهایی را برای صاحبین خود ایجاد می‌کنند‌، پس باید بعد از اولین دوره فحلی جراحی عقیم سازی کردن سگ ماده انجام بگیرد. امروزه عقیم سازی کردن سگ های ولگرد حتی در 10 سالگی می‌تواند انجام شود.

همچنین بخوانید: بهترین روش های درمان شپش سگ و گربه

فواید عقیم سازی سگ ماده و نر

در واقع مهم‌ترین مزیت عقیم‌سازی کردن سگ ماده و نر برای پیشگیری از زاد و ولد این دسته از حیوانات می‌باشد؛ اما در بسیاری از شرایط چون سگ های نر برای تعیین قلمرو خود و جلب توجه دیگر سگ‌ها تا ارتفاع ممکنی بر روی دیوارها ادرار می‌کند‌. پس عقیم سازی کردن می‌تواند باعث کاهش ترشح هورمون تستوسترون شود، در نتیجه حیوان آرام تر رفتار می‌کند.

این کار تا حدودی می‌تواند سگ های جسور، تربیت نشده و پرخاشگر را آرام کند. طبق یک غریزه حیوانی سگ های نر گاهی اوقات آلت تناسلی خود را لیس می‌زنند، سعی می‌کنند خود را روی بالش و یا سگ های دیگر بمالند، پس عقیم‌سازی کردن سگ می‌تواند این نوع رفتارهای حیوان را کاهش دهد‌.

معمولاً سگ های نر با دیدن سگ های ماده رفتارهایی مانند پارس کردن شدید، ریزش آب دهان و یکسری رفتارهای جنسی دیگری را انجام می‌دهند. بنابراین عقیم کردن می‌تواند این گونه رفتارها را تا حدودی عادی‌تر کند. عقیم کردن سگ ماده می‌تواند رشد تومورهای سرطانی در بدن حیوان متوقف کند. این نوع جراحی جدای از هزینه عقیم سازی می‌تواند زندگی طولانی‌تری را برای حیوان مهیا سازد.

فواید عقیم سازی سگ

آماده کردن سگ برای عقیم سازی

انجام آزمایش خون برای عقیم‌سازی سگ نر و ماده بسیار اهمیت دارد‌. همچنین نباید 8 ساعت پیش از جراحی چیزی بخورند؛ چرا که بیشتر سگ‌ها بعد از عقیم سازی دچار تهوع و استفراغ می‌شوند‌. در بیشتر مواقع حیوان بعد از جراحی سریعاً به خانه بازمی‌گردد، البته اگر تورم و عفونت در محل بخیه زیاد باشد در چنین حالتی دامپزشک استفاده از آنتی بیوتیک بعد از عقیم سازی را تجویز می‌کند‌. این نوع روش جراحی اگر چه راهکار مناسب و مفید برای سلامتی سگ‌ها به حساب می‌آید؛ اما از عوارض بعد از عقیم سازی می‌توان به اضافه وزن حیوان اشاره کرد.

دسترسی به بهترین کلینیک های دامپزشکی با کمک مجموعه برند آنالیز به سادگی میسر خواهد بود

نظرات کاربران درباره حقایقی درباره جراحی عقیم سازی سگ ماده و نر


مقالات پیشنهادی حیوانات خانگی

لیست مقالات حیوانات خانگی