بهترین روش های درمان شپش سگ و گربه

فهیمی
فروردین 12, 1400
زمان مطالعه دقیقه

بهترین روش های درمان شپش سگ و گربه

ما در این مقاله به بررسی درمان شپش سگ و گربه و دیگر حیوانات خانگی می‌پردازیم و شما را با پاسخ این سؤالات درباره شپش حیوانات آشنا می‌کنیم. در این میان بسیاری از افرادی که از حیوانات خانگی مراقبت می‌کنند، با سؤالات مختلفی مواجه می‌شوند یکی از این سؤالات این است که شکل شپش گربه و شپش سگی چگونه است؟ برای کشتن شپش سگ و گربه از چه راهی باید اقدام کرد؟ آیا شپش گربه به انسان منتقل می‌شود؟ درمان شپش خرگوش، سگ، گربه و سایر حیوانات خانگی چگونه است؟

رفع شپش حیوانات خانگی

بهترین راه حلی که برای مقابله و درمان شپش سگ و گربه می‌توان به کار برد، حمام کردن آن‌ها می‌باشد. ولی این روش فقط به منظور کنترل و پیشگیری از بروز شپش در این حیوانات مؤثر است. در صورتی که حیوان خانگی مدت زمان طولانی مبتلا به شپش باشد، لازم است که به دنبال راه های اساسی برای رفع این مشکل بود.

مراجعه به دامپزشک برای رفع شپش حیوانات خانگی

مراجعه کردن به کلینیک های تخصصی و درمانگاه ها برای از بین بردن شپش سگ و گربه و همچنین مشورت با افراد متخصص در این زمینه یکی از راه‌حل‌های تأثیرگذار برای درمان شپش این حیوانات است. در صورتی که حیوان خانگی شما مدتی است که دچار خارش شده است یا پس از اینکه پوست و موی حیوان خانگی خود و محل خواب آن را بررسی کرده و در آن شپش مشاهده کرده‌اید، لازم است که برای رفع آن هر چه سریع‌تر اقدام کنید.

البته باید دقت کرد که تمامی حیوانات خانگی که به خارش پوست مبتلا می‌شوند ممکن است شپش نداشته باشند. پس از اینکه محل خواب حیوان خانگی خود را بررسی کردید و موارد مشکوکی دیدید، می‌توانید با یک دامپزشک مشورت کرده و وضعیت موی حیوان خانگی و خارشی که در بدن حیوان وجود دارد را به گزارش دهید. در صورتی که وجود شپش در بدن سگ و گربه خانگی شما به درستی تشخیص داده شود، لازم است که برای درمان شپش سگ و گربه به دامپزشک متخصص مراجعه کنید.

درمان شپش سگ و گربه

حمام ضد شپش برای درمان شپش سگ و گربه

از بهترین راهکارها برای درمان شپش سگ و گربه می‌توان به حمام ضد شپش این حیوانات می‌باشد. در صورتی که خارش و تورم برای پوست حیوانات مشاهده کردید، می‌توانید از این راهکار استفاده کنید. با کمک یک شامپوی ضد شپش مناسب و چند حوله و منبع آب می‌توان حیوانات خانگی را از دست شپش نجات داد.

نکات مهم برای حمام سگ و گربه

دقت کنید هنگامی که می‌خواهید از حمام ضد شپش برای سگ و گربه استفاده کنید، باید دمای آب بالا باشد، چون دمای بالا بر روی بدن این حیوان تأثیرات منفی می‌گذارد. همچنین می‌توانید از یک مکان یا حوضچه در حیاط استفاده کنید. برای شستن حیوانات خانگی مثل گربه بهتر است که آن‌ها را در جایی مثل سینک استحمام کنید.

همچنین بخوانید: تصویر برداری تشخیصی و سی تی اسکن گربه

شامپوی حیوانات خانگی را نباید برای یکدیگر استفاده کرد، پس هنگام تهیه کردن شامپو برای آن‌ها باید نوع حیوانات خانگی را در نظر بگیرید. هنگام حمام ضد شپش حیوانات خانگی گردن حیوانات را خیس کرده و آن را با شامپو به خوبی بشویید. با این کار می‌توانید جلوی سرایت شپش به دیگر قسمت‌های بدن حیوان را بگیرید.

چگونگی درمان شپش سگ و گربه

آیا شپش گربه به انسان منتقل می‌شود؟

از جمله نگرانی‌های بسیار بزرگی که صاحبان حیوانات خانگی دارند، این است که آیا شپش گربه و سگ به انسان منتقل می‌شود؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که برای حیوانات خانگی مثل گربه‌ها فقط یک نوع شپش در بدن این حیوانات وجود دارد که نمی‌تواند به بدن سایر حیوانات خانگی و انسان‌ها سرایت کند.

به طور کلی باید گفت که نوع شپش حیوانات خانگی با شپش انسان‌ها متفاوت می‌باشد و این شپش‌ها نمی‌توانند به بدن انسان‌ها منتقل شوند. به‌گونه‌ای که حتی شپش انواع حیوانات خانگی نیز با یکدیگر فرق دارد. چون هر نوع شپشی فقط می‌تواند از یک نوع خون خاص تغذیه شود و به زندگی خود ادامه دهد.

خاصیت اسپری ضد شپش سگ چیست؟

اسپری ضد شپش از جمله محصولات درمان شپش سگ و گربه است که می‌توان برای حذف شپش حیوانات خانگی مثل سگ‌ها به کار برد. البته این اسپری را باید با تشخیص دامپزشک استفاده کرد.‌ با کمک این اسپری می‌توان جلوی هر نوع شپش، کنه و انگل پوستی را در حیوانات خانگی مثل سگ گرفت. استفاده از آن به‌گونه‌ای است که باید اسپری را به دور بدن حیوان بزنید.

استفاده از این اسپری مطابق با توصیه دامپزشک و دستورالعمل‌ها هفته یکبار این کار را انجام دهید. بهترین جایی که می‌توانید اسپری ضد شپش را برای کشتن شپش سگ بزنید، گردن و ستون فقرات حیوان می‌باشد. همچنین باید دقت کنید که جلوی برخورد اسپری با چشم و گوش حیوان را بگیرید و تا مدت زمان معینی از تماس دست با بدن حیوان خودداری کنید.

دسترسی به بهترین کلینیک های دامپزشکی با کمک مجموعه برند آنالیز به سادگی میسر خواهد بود

نظرات کاربران درباره بهترین روش های درمان شپش سگ و گربه


مقالات پیشنهادی حیوانات خانگی

لیست مقالات حیوانات خانگی