تصویر برداری تشخیصی و سی تی اسکن گربه

فهیمی
فروردین 12, 1400
زمان مطالعه دقیقه

تصویر برداری تشخیصی و سی تی اسکن گربه

سی تی اسکن گربه و ام آر آی گربه نوعی تصویربرداری تشخیصی بسیار دقیق است که در هر مرکزی قابلیت اجرا ندارد؛ زیرا انجام این نوع روش های درمانی هزینه‌های بیشتری نسبت به سونوگرافی گربه و یا رادیولوژی گربه را در بردارد.معمولاً در بخش MRI و CT- Scan لازم است تا در کنار تجهیزات سی تی اسکن و ام آر آی لوازمات دیگری مانند دستگاه های بیهوشی، بررسی تنفس، دستگاه های نظارت ضربان قلب و بسیاری تجهیزات دیگر به کار رود؛ چون حیوانات قبل از سی تی اسکن و یا ام آر آی باید تحت بیهوشی و یا آرام بخشی قرار بگیرند.

سی تی اسکن گربه چیست؟

سی تی اسکن که در یک کلینیک دامپزشکی به آن توموگرافی کامپیوتری یا همان CT گفته می‌شود از جمله روش های تشخیص مدرن است‌. در این روش اشعه ایکس توسط یک رایانه به بافت‌های بدن حیوان مثلاً گربه برخورد می‌کند و تصاویر واضح و مشخصی را از هر ناحیه‌ی آناتومی بدن گربه در اختیار دامپزشک قرار می‌دهد.

بنابراین دامپزشک جهت مراقبت و یا درمان پت، راهکارهای مناسب‌تر و مؤثرتری را به کار می‌برد‌. عمدتاً در هر مرکز دامپزشکی بخش MRI و CT- Scan جهت شناخت ناهنجاری در بخش‌های مختلف بدن حیوان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع دستگاه سی تی اسکن پت

از آنجایی که دستگاه سی تی اسکن حیوانات از نظر عملکرد هیچ تفاوتی با تجهیزات سی تی اسکن انسان ندارد، پس هر کدام از مراکز دامپزشکی می‌توانند نمونه‌ای از این لوازمات تصویربرداری تشخیصی و سی تی اسکن را داشته باشند. تنها تفاوتی که میان این نوع تجهیزات وجود دارد اندازه گنتری و همچنین محدوده‌ی وزن است‌.

بنابراین هر کدام از دستگاه های سی تی اسکن باید دارای زیرساخت‌ها متنوعی برای کاربرد حیوانات سنگین وزن مانند اسب و گاو، همچنین حیوانات سبک وزن مانند گربه و خرگوش را داشته باشند. با این وجود بهتر است برای کاربری مناسب از دستگاه های سی تی اسکن، تجهیزات همه‌کاره بوده و محدودیت وزنی نداشته باشد‌.

انواع سی تی اسکن گربه

مراکز انجام سی تی اسکن گربه کجاست؟

توجه داشته باشید به علت بالا بودن هزینه تهیه لوازمات سی تی اسکن حیوان و همچنین گستردگی تجهیزات این روش نوین، پیداست که سی تی اسکن همانند رادیوگرافی حیوانات و سونوگرافی حیوانات، زیاد در پت ها قابل استفاده نمی‌باشد‌. از طرفی برای تصویربرداری دقیق لازم است تا تکنسین‌های آموزش‌دیده‌ای بر روی تجهیزات سی تی اسکن فعالیت داشته باشند.

پس با این وجود تنها برخی از مراکز درمانی از قبیل بیمارستان های دامپزشکی و همچنان دانشکده های دامپزشکی مجهز به بخش سی تی اسکن حیوانات یا همان CT- Scan پت هستند.

همچنین بخوانید: 7 ایده طلایی برای خرید لباس سگ نر و ماده

 

کاربرد سی تی اسکن برای حیوانات

قطعاً به دلیل اینکه قیمت رادیولوژی حیوانات ارزان‌تر از قیمت سی تی اسکن است، از طرفی لازم است تا در سی تی اسکن حتماً پت تحت بیهوشی قرار بگیرد، بنابراین از روش سی تی اسکن بیشتر در موارد خاصی که حیوان مثلاً گربه دچار اختلالات شدید شده باشد استفاده می‌شود. امروزه دامپزشکان در اجرای این روش بیشتر در مواردی مانند:

  • تشخیص تغییرات ساختاری سلول‌های بدن گربه
  • ایجاد تومورها سرطانی گربه
  • آبسه‌ها
  • تغییرات شدید در رگ‌های خونی
  • شکستگی‌های دست و پا و دیگر قسمت‌های بدن گربه
  • وارد آمدن ضربه به سر گربه

و… استفاده می‌کنند.

کاربرد سی تی اسکن گربه

آم آر آی گربه چیست؟

آم آر آی دامپزشکی نیز نوع دیگری از تصویربرداری سه بعدی رزونانس مغناطیسی است که می‌تواند جایگزین مناسبی برای سی تی اسکن گربه باشد. در اجرای این روش میدان مغناطیسی ایجاد شده در اطراف حیوان بسیار قدرتمندتر از اشعه ایکس ایجاد شده در سی تی اسکن می‌باشد. بنابراین مرکز Mri حیوانات تصاویر دقیق‌تری را تشریح می‌کنند. از آنجایی که اجرای ام آر آی گربه و سایر حیوانات نسبتاً طولانی مدت می‌باشد پس لازم است تا پت و یا سایر حیوانات mri تحت بیهوشی و یا بی‌حسی قرار بگیرند.

مزایای سی تی اسکن برای گربه

استفاده از سی تی اسکن و ام آر آی برای حیواناتی مانند گربه و سگ حتی برای حیوانات دیگر نظیر اسب و گاو می‌تواند مزایای متعددی داشته باشد. امروزه دامپزشکان در مقایسه کاربرد اشعه ایکس در سی تی اسکن و ام آر آی نسبت به سونوگرافی و رادیولوژی‌های معمولی به این موضوع پی برده‌اند که:

  • تصاویر در سی تی اسکن و ام آر آی با وضوح بالاتری می‌تواند تغییرات سلولی بافت‌های بدن حیوان را نشان دهد، بنابراین برنامه‌ریزی دقیق‌تری را برای درمان انواع پت ایجاد می‌کند.
  • در موارد ضروری جراحی اصولاً داده‌های جامع‌تری از نسبت عضله‌ها با استخوان، تراکم و دیگر ساختارهای داخلی بدن گربه در اختیار دامپزشک قرار می‌دهد.

دسترسی به بهترین کلینیک های دامپزشکی با کمک مجموعه برند آنالیز به سادگی میسر خواهد بود

نظرات کاربران درباره تصویر برداری تشخیصی و سی تی اسکن گربه


مقالات پیشنهادی حیوانات خانگی

لیست مقالات حیوانات خانگی