بهترین تغذیه و رژیم غذایی سگ در سنین مختلف

فهیمی
فروردین 12, 1400
زمان مطالعه دقیقه

بهترین تغذیه و رژیم غذایی سگ در سنین مختلف

رژیم غذایی سگ به شرایط سگ، وزن، سن و نژاد آن بستگی دارد. مثلاً غذای یک سگ عقیم شده باید کالری کمتری نسبت به سگ باردار و یا سگ های شیرده داشته باشد. اگر چه امروزه غذای خشک سگ و غذای کنسروی سگ می‌تواند بهترین تغذیه برای سگ در سنین مختلف باشد؛ اما استفاده از غذای خانگی برای سگ به صورت بالانس شده می‌تواند برای دارندگان انواع سگ، بسیار باصرفه‌تر باشد.
پس با این حساب فراموش نکنید که غذای تمامی سگ ها نمی‌تواند ترکیبات یکسانی داشته باشد، بلکه هر کدام باید غذایی در خور فعالیت و میزان کالری مورد نیاز خود را دریافت کنند‌.

بهترین رژیم غذایی سگ

سگ های بالغ و توله ها برای اینکه زندگی سالمی داشته باشند لازم است تا طیف گسترده‌ای از مواد مغذی را در طول روز دریافت کنند. البته بسته به نژاد و وضعیت سگ مقدار غذای مصرفی آن‌ها متفاوت است‌، قطعاً یک سگ شیرده با تعداد توله‌های زیاد باید غذای پرانرژی‌تری نسبت به سگ کم فعالیتی مانند پامرانین استفاده نماید؛ اما به طور کلی سگ ها باید مواد غذایی زیادی شامل:

  • پروتئین ها
  • چربی ها
  • فیبرها مانند سبزیجات
  • مواد معدنی مانند کلسیم، پتاسیم، مس و…
  • ویتامین‌های مختلف از قبیل ویتامین آ، دی، سی، ای

و بسیاری رژیم های مختلف غذایی را در خوراک روزانه خود داشته باشند. هر چند که باید بر اساس رشد سگ و بالا رفتن سن او این رژیم غذایی تغییر کند، یعنی دارندگان سگ نباید غذای سگ های بالغ را به سگ های کوچک‌تر یا همان توله ها بدهند.

بهترین رژیم غذایی سگ

انتخاب مناسب ترین رژیم غذایی سگ

برای تهیه بهترین تغذیه و رژیم غذایی سگ در سنین مختلف باید تا حد زیادی به میزان فعالیت حیوان توجه داشته باشید‌؛ زیرا گاهی اوقات دو نوع سگ هم سن ممکن است از نژادهای مختلف باشند، پس فعالیت هر دو کاملاً با یکدیگر متفاوت خواهد بود.

بنابراین غذای این دو حیوان نباید از نظر میزان کالری و نوع غذا یکسان باشند. مثلاً رژیم غذایی یک سگ ژرمن و شپرد لازم است تا با رژیم غذایی یک سگ پامرانین و دوبرمن تفاوت داشته باشد؛ اما از آنجایی که هر نوع سگ ویژگی‌های مخصوص به خودش را دارد، پس در نهایت یک دامپزشک می‌تواند برای سگ شما بهترین رژیم غذایی را تعیین کند.

همچنین بخوانید: حقایقی درباره جراحی عقیم سازی سگ ماده و نر

غذاهای مفید برای سگ

امروزه بیشتر دارندگان حیوانات خانگی سعی می‌کنند بهترین غذای خشک برای سگ و انواع غذاهای کنسروی سگ را بشناسند و در اکثر اوقات این نوع ماده خوراکی را در رژیم غذایی سگ خود قرار دهند‌‌.

در صورتی که ترکیبات غذای سگ ها باید با یکدیگر تفاوت‌های زیادی داشته باشد، مثلاً در رژیم غذایی یک سگ شیتزو و مالتیز باید حتماً دسته‌ای از ویتامین‌ها، غلات و تعدادی از مفیدترین مواد معدنی وجود داشته باشد. پس لازم نیست که در غذای سگ، حجم زیادی از گوشت و پروتئین گنجانده شود.

و اما در صورتی که در برنامه غذایی سگ های بزرگ و گارد مانند سگ ژرمن، روتوایلر و هاسکی و دیگر سگ های نگهبان باید موادی قرار بگیرد که انرژی بالایی دارند، همچنین شامل پروتئین ها، ویتامین‌ها و بسیاری کربوهیدرات‌ها هستند‌.

مناسب ترین رژیم غذایی سگ

غذاهای ممنوعه برای سگ ها کدم‌اند؟

با توجه به گران شدن غذای خشک سگ و غذای کنسروی سگ در برندهای خارجی و ایرانی این روزها بیشتر افراد ترجیح می‌دهند که با تهیه غذای خانگی برای سگ نگهداری از این حیوانات را برای خود ممکن سازند.

در صورتی که گاهی اوقات به اشتباه در رژیم غذایی سگ از مواد خوراکی مضری مانند شکلات، چای، قهوه، انگور، کشمش و حتی نوشیدنی های کافئین دار استفاده می‌کنند.

در صورتی که باید گفت این نوع مواد خوراکی و بسیاری مواد دیگری که ما در طول روز استفاده می‌کنیم می‌تواند برای سلامتی سگ ها بسیار خطرناک باشد‌.

با این حساب در تهیه غذای توله سگ و غذای سگ های بالغ سعی کنید از مشورت‌های یک دامپزشک استفاده کنید؛ چون که غذاهای خانگی بالانس شده نیستند پس ممکن است تمام نیازی‌های یک سگ را تأمین نکند، یا اینکه بیش از حد نیاز به سگ کالری وارد کند و باعث دردسرهایی برای شما گردد.

مفیدترین برنامه غذایی سگ

قبل از دسترسی به طریقه مصرف غذای خشک سگ و دیگر غذاهای آبکی به صورت تجاری و خانگی بهتر است بدانید که یک رژیم غذایی سگ، همچنین مقدار و نوع آن باید بر اساس مواردی از قبیل:

  • میزان فعالیت سگ
  • وزن سگ
  • نژاد سگ
  • بیماری های سگ

و بسیاری پارامترهای دیگر مشخص شود. البته فراموش نکنید که برخی از غذاهای خانگی با توجه به نظر دامپزشک چنان بالانس شده هستند که می‌توانند از هر نوع غذای خشک و کنسروی تجاری مفیدتر باشند؛ چرا که بیشتر غذاهای خانگی از مواد تازه و ارگانیک تهیه می‌شود‌.

دسترسی به بهترین کلینیک های دامپزشکی با کمک مجموعه برند آنالیز به سادگی میسر خواهد بود

نظرات کاربران درباره بهترین تغذیه و رژیم غذایی سگ در سنین مختلف


مقالات پیشنهادی حیوانات خانگی

لیست مقالات حیوانات خانگی