10 نکته اساسی که باید قبل و بعد از ارتودنسی دندان بدانید

فهیمی
فروردین 15, 1400
زمان مطالعه دقیقه

10 نکته اساسی که باید قبل و بعد از ارتودنسی دندان بدانید

ارتودنسی دندان برای مرتب کردن دندان‌های فک بالا و پایین به کار می‌رود. این نوع روش درمانی به صورت ثابت و متحرک می‌تواند برای هر فردی در هر سنی قابل استفاده باشد؛ اما بهترین زمان برای انجام ارتودنسی کودکان و بزرگ‌سالان قبل از رسیدن سن بلوغ است‌.البته بیشتر متقاضیان در سن نوجوانی و جوانی ارتودنسی‌های دندان فاصله‌دار را انجام می‌دهند. پس چنانچه شما هم می‌خواهید با انجام انواع ارتودنسی دندان، ظاهری زیباتر داشته باشید، تنها کافیست چند نکته اساسی را قبل و بعد از ارتودنسی دندان بدانید.‌

انتخاب پزشک قبل از ارتودنسی دندان

از آنجایی که این روش درمانی در بلند مدت انجام می‌شود، بنابراین لازم است تا بیمار به طور مداوم تحت نظر دندانپزشک باشد. پس شما باید قبل از شروع درمان به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.
بنابراین او با بررسی وضعیت لثه‌ها و طرز قرار گرفتن دندان‌ها در استخوان فک، سلامت عمومی شما را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. پزشک معالج موظف است که بداند به کار بردن وسایل مرتبط برای سلامتی دهان و دندان شما اثر منفی و آسیب دهنده نداشته باشد.

رفع پوسیدگی دندان قبل از ارتودنسی

از جمله کارهای مهمی که شما باید قبل از ارتودنسی دندان انجام دهید برطرف نمودن هر گونه پوسیدگی یا بیماری های لثه می‌باشد.‌ حتماً پیش از شروع ارتودنسی سعی کنید هر نوع مشکلات وجود داشته در ناحیه دهان و دندان را درمان کنید.

کشیدن دندان قبل از ارتودنسی

گاهی اوقات کشیدن دندان ۴ و ۵ برای انجام هر چه بهتر ارتودنسی لازم است. پس قبل از هماهنگی با پزشک معالج اقدام به پر کردن دندان‌های خود نکنید؛ زیرا ممکن است دندانپزشک به ناچار دندان‌های پر شده شما را بکشد.

کشیدن دندان قبل از ارتودنسی

رعایت بهداشت بعد از ارتودنسی

بعد از انجام ارتودنسی دندان باید شما به شدت نکات بهداشتی را رعایت کنید؛ زیرا معمولاً در زمان خوردن غذا، ضایعاتی در لا به لای براکت ها گیر خواهد کرد، پس همین مواد می‌تواند سبب ایجاد پلاک، بوی بد و پوسیدگی در دندان‌ها شود.

سعی کنید دندان‌ها را به صورت تک‌تک تمیز کنید، بهتر است مسواک زدن را از یک سمت شروع کنید و تا پایان سمت دیگر به پیش ببرید. تمرکز زیادی بر روی نظافت دندان‌های عقبی داشته باشید، همیشه لا به لای دستگاه را به خوبی نگاه کنید، تنها مسواک زدن را به فواصل دندان و براکت ها اختصاص ندهید.

کنترل حرکت براکت ها

فراموش نکنید که در فواصل منظم به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. این کار باعث می‌شود تا دستگاه بر روی دندان‌ها به خوبی تنظیم و فعال شود، از طرفی پزشک معالج روند بهبودی شما را از نزدیک بررسی می‌کند.

همچنین بخوانید: اسکن هسته ای استخوان چیست و چگونه انجام می‌شود؟

استفاده از نخ دندان بعد از ارتودنسی دندان

از آنجایی که دستگاه‌های ارتودنسی انجام نخ کشیدن دندان را مشکل می‌کند، بنابراین باید ارتودنتیست شما نحوه درست نخ کشیدن دندان با نخ‌های مخصوص به نام سوپرفلاس را به شما آموزش دهد. این گونه نخ ها به راحتی از بین دستگاه عبور کرده و نخ کشی دندان را آسان می‌کند.

رعایت بهداشت بعد از ارتودنسی

مصرف دهان شویه

هرگز در طول درمان ارتودنسی استفاده از دهان شویه را فراموش نکنید. این نوع محلول‌ها می‌توانند میکروب‌های نواحی دستگاه را از بین ببرند و مانع از ایجاد بیماری های لثه شوند.

حفاظت از دستگاه ارتودنسی در طول روز

تا زمانی که دستگاه‌های ارتودنسی درون دهان شما هستند، از خوردن غذاهای سفت و چسبناک مثل آجیل، ته دیگ، ادامس، شکلات و غیره پرهیز کنید. لزوماً برای خوردن برخی صیفی جات مانند هویج، خیار، سیب و برخی میوه های سخت سعی کنید آن‌ها را رنده بزنید.
برای حفظ تمیزی براکت ها از خوردن مواد غذایی شیرین خودداری کنید.‌ در زمان انجام ورزش‌هایی که ممکن است به صورت شما ضربه وارد شود. حتماً به کار بردن محافظ های مخصوص دندان را از یاد نبرید.

نگهداری دستگاه ارتودنسی در جعبه

اگر دستگاه ارتودنسی شما از نوع متحرک است، زمانی که آن را از دهان خود خارج می‌کنید، هیچ گاه برای نگهداری دستگاه آن را درون دستمال کاغذی نگذارید، سعی کنید همیشه آن را درون جعبه مخصوص خود قرار دهید تا آسیب نبیند.

تعمیر دستگاه ارتودنسی توسط دندانپزشک

اگر چنانچه به هر دلیلی دستگاه ارتودنسی شما شکسته شد یا از قسمتی جدا شد، فوراً به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید، او می‌تواند مشکل شما را برطرف کند، از طرفی اگر در زمان استفاده از دستگاه ارتودنسی قطعه ای از آن برای شما آزار دهنده است، شما می‌توانید با استفاده از مقداری موم نرم مشکل این قسمت را برطرف کنید.‌ همیشه در طول درمان ارتودنسی دندان شکل و سلامتی لب و دهان خود را نیز مورد توجه قرار دهید.

دسترسی به بهترین کلینیک های دنداپزشکی با کمک مجموعه برند آنالیز به سادگی میسر خواهد بود

نظرات کاربران درباره 10 نکته اساسی که باید قبل و بعد از ارتودنسی دندان بدانید


مقالات پیشنهادی پزشکی

لیست مقالات پزشکی