شیمی درمانی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

فهیمی
فروردین 18, 1400
زمان مطالعه دقیقه

شیمی درمانی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

در مورد اینکه شیمی درمانی چیست باید گفت یک روشی است که جهت درمان انواع سرطان‌ها به کار می‌رود. در حقیقت اصطلاح شیمی درمانی به معنی استفاده از برخی داروهای شیمیایی برای از بین بردن و متوقف کردن سلول‌های سرطانی می‌باشد.

این امر در خانه و یا بیمارستان سرطان برای کشتن برخی سلول‌های بدن بیمار به کار می‌رود.معمولاً پزشکان معالج برای از بین بردن هر چه سریع‌تر سلول‌های سرطانی روش‌های مختلفی را به کار می‌برند که در ادامه با این داروها و روش‌ها بیشتر آشنا خواهید شد.

شیمی درمانی چیست؟

سرطان زمانی در بیمار رخ می‌دهد که دسته‌ای از سلول‌ها بدون کنترل، شروع به تقسیم شدن می‌کنند. پس شیمی درمانی یک راهکار مؤثری است که از طریق روش‌های مختلف باعث جلوگیری از تقسیم شدن این سلول‌ها می‌شود.

از آنجایی که سلول‌ها مدام افزایش پیدا می‌کنند، بنابراین در زمان کوتاهی می‌توانند فضای زیادی از بدن را تحت احاطه خود قرار می‌دهند، پس لازم است تا داروهای شیمی درمانی در این کار مداخله کنند. برای انجام این کار یک یا چند دارو وارد جریان خون می‌شود تا به سلول‌های اضافه حمله کنند، البته گاهی اوقات مستقیماً دارو به محل سرطانی تزریق خواهد شد.

شیمی درمانی چگونه انجام می‌شود؟

بعد از بیان اینکه شیمی درمانی چیست باید دانست که این روش چگونه انجام می‌شود‌. در حقیقت قبل از انجام شیمی درمانی باید بیمار یک آزمایش خون انجام دهد، این آزمایش نشان می‌دهد که توانایی فرد برای تحمل عوارض شیمی درمانی چقدر است؛ چون ممکن است کبد بیمار دچار مشکل باشد و نتواند به خوبی داروهای شیمی درمانی را به سلول‌های سرطانی برساند.

البته در طول درمان نیز مکرراً آزمایش خون از بیمار گرفته می‌شود. یک بیمار سرطانی برای دریافت داروهای شیمی درمانی می‌تواند دارو را به صورت خوراکی و یا تزریقی استفاده کند‌.

شیمی درمانی چگونه انجام می‌شود؟

دریافت داروی خوراکی شیمی درمانی چیست؟

چنانچه سطح بیماری فرد شدید نباشد این امکان وجود دارد تا بیمار داروهای شیمی درمانی را در منزل به صورت خوراکی استفاده کند. این داروها معمولاً به شکل قرص و شربت هستند‌، فقط یک نکته مهم اینکه حتماً باید داروها دقیق در زمان مشخص شده‌ای مصرف شوند. اگر به هر دلیلی زمان استفاده از دارو فراموش شد باید سریعاً با پزشک معالج تماس گرفته شود.‌

دریافت داروهای وریدی شیمی درمانی

دریافت دارو به وسیله تزریق، مستقیماً از طریق رگ انجام می‌شود.‌ البته ممکن است پزشک معالج، دارو را با استفاده از سرم تجویز کند. گاهی اوقات داروهای شیمی درمانی به شکل تزریق عضلانی در قسمت‌هایی مانند بازو و ران هم استفاده می‌شود.‌

یک روش دیگر اینکه دارو به شکل اینتراکتال به عضله میان بافت‌های ستون فقرات و شاید هم بافت‌های مغز تزریق می‌شود‌. در انجام روش‌های دیگر دارو مستقیماً به روده، معده و یا جگر بیمار سرطانی تزریق می‌شود.

همچنین بخوانید: انواع عمل جراحی کلیه و مجاری ادراری را بیشتر بشناسید

روش‌های مختلف تزریق داروی شیمی درمانی

گاهی اوقات برای استفاده از مواد شیمی درمانی ممکن است از پورت شیمی درمانی یا پمپ شیمی درمانی استفاده شود.‌ معمولاً اگر پزشک معالج تشخیص دهد که داروهای شیمی درمانی باید طی چند مرحله از طریق وریدی تزریق شود، پس لازم است تا به بیمار پمپ متصل شود. این پمپ شاید تا چند هفته و یا چند ماه همراه بیمار باقی بماند. وسایل که برای انجام این کار لازم است یک کاتتر و یک پورت ویژه می‌باشد.

انواع شیمی درمانی

انواع شیمی درمانی

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی، داروهای شیمی درمانی و روش‌های استفاده از آن‌ها تغییر کرده است‌. پس لازم است بدانید این داروها و روش‌های جدید شیمی درمانی چیست؟ به طور کلی پزشکان و آنکولوژیست ها این داروها و روش‌ها را به ۴ گروه اصلی دسته بندی کرده‌اند.

عوامل آلکیله کننده: این دسته از داروهای شیمی درمانی مستقیماً روی DNA سلول اثرگذار است، یعنی سلول‌های سرطانی در هر مرحله‌ای از تقسیم شدن باشند، کشته می‌شوند.

آنتی متابولیت ها: پزشکان با تزریق پروتئین‌های شبیه سازی شده سعی می‌کنند تغذیه سلول‌های سرطانی را متوقف کنند. در حقیقت سلول‌ها برای زنده ماندن به سمت این پروتئین‌ها می‌روند؛ اما هیچ منفعتی از آن‌ها به دست نمی‌آورند.

آلکالوئیدهای گیاهی: متخصصان سرطان با استفاده از این مواد رشد سلول‌ها را متوقف می‌کند و مانع از تقسیم سلولی آن‌ها می‌شوند.

آنتی بیوتیک های ضد توموری: معمولاً پزشکانی که شیمی درمانی را انجام می‌دهند با مصرف این دارو سنتز کردن RNA را متوقف می‌کند،‌ یعنی سلول نمی‌تواند برای ادامه زندگی تقسیم شود، البته بهتر است بدانید که این نوع داروهای شیمی درمانی با سایر آنتی بیوتیوک ها تفاوت خواهد داشت‌.

دسترسی به بهترین کلینیک های پزشکی و زیبایی با کمک مجموعه برند آنالیز به سادگی میسر خواهد بود

نظرات کاربران درباره شیمی درمانی چیست و چگونه انجام می‌شود؟


مقالات پیشنهادی پزشکی

لیست مقالات پزشکی