آیا درمان آلرژی با طب سوزنی فایده دارد؟

فهیمی
فروردین 17, 1400
زمان مطالعه دقیقه

آیا درمان آلرژی با طب سوزنی فایده دارد؟

درمان آلرژی با طب سوزنی بیشتر جهت کنترل حساسیت‌ های چند ساله به کار می‌رود. در واقع چون آلرژی در هر فردی خود را با علائم خاصی نشان می‌دهد، پس درمان قطعی آن هنوز توسط هیچ روشی میسر نشده است.تنها یک متخصص طب سوزنی می‌تواند با انجام سوزن درمانی، سیستم ایمنی فرد را در مقابله با آلرژن ها تغییر دهد. هر چند که استفاده از برخی مکمل‌های گیاهی در کنار طب سوزنی می‌تواند تأثیرات این روش را بالاتر ببرد.

درمان آلرژی با طب سوزنی

امروزه پزشکان، درمان ‌های مختلفی را برای از بین بردن حساسیت ‌های فصلی و آلرژی‌ های چند ساله به کار می‌برند، البته در  این میان طب سوزنی نیز می‌تواند نقش بسیار مؤثری داشته باشد. با توجه به این که بیشتر آلرژی ها معمولاً سیستم تنفسی فرد را دچار اختلالات شدیدی می‌کند، پس طب سوزنی می‌تواند علائم آلرژی را تا حد زیادی کاهش دهد.

درمان حساسیت با طب سوزنی

با توجه به اینکه بیشتر حساسیت ‌ها اغلب فصلی هستند، بنابراین تعداد زیادی از افراد دارای علائمی از قبیل عطسه، سرفه، خارش های پوستی، تنگی نفس و غیره می‌باشند‌. پس چنین کسانی با مراجعه به یک کلینیک طب سوزنی می‌توانند به طور ویژه این علائم را با استفاده از طب‌سوزنی کاهش دهند. از جمله درمان آلرژی با طب سوزنی عبارت‌اند از:

  • درمان آبریزش با طب سوزنی
  • درمان عطسه با طب سوزنی
  • درمان سرفه با طب سوزنی
  • درمان خارش های پوستی با طب سوزنی
  • درمان مشکلات تنفسی با طب سوزنی

 

چگونگی درمان آلرژی با طب سوزنی

درمان آلرژی فصلی با طب‌سوزنی چگونه است؟

از آنجایی که بیشتر حساسیت‌ها بر اثر ضعیف بودن سیستم ایمنی رخ می‌دهد، پس در اجرای درمان آلرژی با طب‌سوزنی ابتدا متخصص طب سوزنی با معاینات دقیق، گذرگاه‌های حیاتی فرد را در سطح بدن پیدا می‌کند. سپس با تعیین محل عبور انرژی الکترومغناطیسی بدن، سعی می‌کند نقاط جی را به دست آورد،  نقاط جی محل‌هایی هستند که تبادل انرژی الکترومغناطیسی بدن در آنجا انجام می‌شود.

سپس با فرو بردن چند سوزن بسیار نازک و باریک از جنس استیل در این نقاط، فعالیت سلول‌های بدن را کنترل می‌کند. در حقیقت طب سوزنی سبب آزادسازی و غیرفعال کردن واسطه‌هایی می‌شود که در بدن سبب ایجاد آلرژی هستند.‌

طب سوزنی چگونه آلرژی را درمان می‌کند؟

درمان آلرژی با طب‌سوزنی نمی‌تواند یک درمان قطعی برای مبتلایان باشد، بلکه این روش تنها قادر است تا سیستم ایمنی بیمار را افزایش دهد، یعنی فرد با توانایی بیشتری عوامل آلرژی زا را مهار کند. پس طب سوزنی با تأثیراتی که بر روی کبد و ریه می‌گذارد این شرایط را به وجود می‌آورد تا التهابات آلرژی با شدت بسیار کمتری در سطح بدن ظاهر شوند.

همچنین بخوانید: بهترین روش های درمانی پولیپ بینی

بهترین روش درمان آلرژی

با توجه به استقبال زیادی که از طب سوزنی برای درمان‌های مختلف صورت گرفته است، باید گفت درمان آلرژی با طب‌سوزنی تنها می‌تواند این بیماری را در فصول مختلف کنترل کند. البته در اجرای این امر محل قرار گرفتن سوزن‌ها بسیار اهمیت دارد، پس جهت درمان حساسیت با طب سوزنی لازم است تا توسط افراد متخصص صورت بگیرد.

درمان آلرژی فصلی با طب سوزنی

تأثیر طب سوزنی بر انواع آلرژی

درمان آلرژی با طب‌سوزنی بیشتر بر  روی افرادی تأثیرگذار است که حساسیت‌های ثابتی دارند، یعنی آلرژی آن‌ها در تمام سال پابرجا است. امروزه بیشتر افراد دچار آلرژی ‌های فصلی هستند، یعنی هر سال تنها در یک فصل مشخص مانند بهار برخی حساسیت‌هایی را از خود نشان می‌دهند. پس با این حساب‌ طب سوزنی در درمان چنین آلرژی‌هایی کمتر تأثیرگذار است؛ اما این روش از طب سنتی آلرژی ‌های چند ساله را تا حد زیادی درمان می‌کند‌.

درمان آلرژی با داروهای گیاهی

یک راهکار مفید برای درمان آلرژی استفاده از مکمل گیاهی همراه با طب‌سوزنی می‌باشد. در اجرای این روش شما می‌توانید به طور هم‌ زمان پس از انجام سوزن درمانی برخی داروهای گیاهی را مصرف کنید. با انجام این کار نتیجه بهتری را مشاهده خواهید کرد. پس مصرف چای سبز را فراموش نکنید، این ماده طبیعی دارای مقداری آنتی‌هیستامین است، از طرفی می‌تواند در کنار طب سوزنی باعث تقویت سیستم ایمنی فرد شود. ریشه شیرین بیان یک مکمل گیاهی دیگر برای درمان آلرژی است.

شیرین بیان در کنار طب سوزنی می‌تواند باعث شل شدن مخاط بینی شود تا فرد در زمان آلرژی به راحتی نفس بکشد. گل کلم سرشار از آنتی‌ هیستامین است این ماده خوراکی می‌تواند در کنار درمان آلرژی با طب‌سوزنی بسیاری از حساسیت‌ها را از بین ببرد.

دسترسی به بهترین کلینیک های پزشکی و زیبایی با کمک مجموعه برند آنالیز به سادگی میسر خواهد بود

نظرات کاربران درباره آیا درمان آلرژی با طب سوزنی فایده دارد؟


مقالات پیشنهادی پزشکی

لیست مقالات پزشکی