بهترین روش ها برای ترک اعتیاد در منزل

فهیمی
فروردین 17, 1400
زمان مطالعه دقیقه

بهترین روش ها برای ترک اعتیاد در منزل

ترک اعتیاد در منزل بدون بستری شدن و حضور در کلاس‌های طولانی مدت قابل انجام شدن است؛ ولی این نوع ترک اعتیاد شرایط خاصی دارد. پس اگر می‌خواهید به تنهایی در منزل اعتیاد خود را ترک کنید بهتر است اول از همه شرایط محیط را مناسب کنید؛ چرا که در طول ترک اعتیاد هر نوع عامل محرکی می‌تواند برای شما وسوسه انگیز باشد.البته امروزه روش‌های مناسبی برای موفقیت در انجام این گونه ترک اعتیاد وجود دارد که در ادامه به چند مورد از آن‌ها اشاره خواهیم داشت.

آیا ترک اعتیاد در منزل امکان‌پذیر است؟

امروزه روان درمانی و یا استفاده از برخی داروها جزء پرطرفدارترین روش‌های ترک اعتیاد می‌باشد.‌ پس اگر می‌خواهید تا اعتیاد خود را در خانه ترک کنید لازم است برای رفع خماری و پیشگیری از علائم ترک اعتیاد حتماً با یک کلینیک ترک اعتیاد به صورت تلفنی یا آنلاین در ارتباط باشید؛ زیرا مشاوران ترک اعتیاد می‌توانند شما را در خانه به آسان‌ترین روش راهنمایی کنند تا در کمترین زمان مصرف مواد مخدر را کنار بگذارید.

ترک اعتیاد در منزل چند روز طول می‌کشد؟

اینکه ترک اعتیاد در منزل دقیقاً چند روز زمان خواهد برد به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله این موارد عبارت‌اند از:

  • نوع ماده مصرفی
  • میزان دوز مصرفی
  • مدت زمان مصرف مواد و…

بنابراین ترک کردن هر کدام از انواع مواد مخدر می‌تواند آسیب و عوارض خاصی داشته باشد‌. همچنین شدت علائم ترک را در فرد به گونه‌های مختلفی نشان دهد؛ اما چون هیچ گونه از روش‌های بستری شدن برای ترک اعتیاد در منزل وجود ندارد، پس تنها کافیست چند ساعت از هفته را به صورت آنلاین و یا تلفنی با متخصصان یک مرکز تخصصی ترک اعتیاد در تماس باشید تا ظرف چند هفته کوتاه استفاده از هر نوع ماده مخدر را به آسانی ترک کنید.

بهترین روش برای ترک اعتیاد در خانه

روش‌های جدید ترک اعتیاد به تنهایی

شما می‌توانید برای ترک مواد مخدر در منزل از روش‌های جدیدی مانند درمان های سرپایی استفاده کنید. معمولاً برای انجام این نوع روش‌های غیر بستری می‌توان از درمان‌هایی مانند:

  • دارو درمانی
  • روان درمانی فردی
  • گروه درمانی
  • درمان با ماتریکس

و… بهره ببرید. البته توجه داشته باشید که تمامی این روش‌ها باید زیر نظر متخصصان اعتیاد انجام بگیرند، در غیر این صورت احتمال دارد که فرد دوباره به سمت اعتیاد روی آورد.‌

همچنین بخوانید: جراحی کیست مویی با لیزر بهتر است یا بخیه؟

بهترین روش برای ترک اعتیاد در خانه

اگر می‌خواهید تا ترک هروئین در خانه، ترک شیره تریاک در منزل و یا ترک هر مواد مخدر دیگری را به تنهایی انجام دهید بهتر است به یکباره مواد مخدر را ترک نکنید؛ چون این کار باعث ایست قلبی و یا تشنج‌های ناگوار می‌شود. پس لازم است تا مصرف مواد را روزانه به طور متناوب کم کنید تا جایی که روزی مصرف مواد را به طور کامل ترک کرده باشید، از طرفی سعی کنید در محیطی این کار را انجام دهید که به هیچ نوع مواد مخدری دسترسی نداشته باشید.

به مدت زیادی از دوستان و افراد خانواده خود که در حال مصرف مواد اعتیادآور هستند دوری کنید‌. در زمان ترک اعتیاد در منزل ممکن است علائم جسمی و روحی بدی سلامتی شما را تهدید کند، حتی گاهی اوقات منجر به بحران‌های سختی شود، پس خودسرانه از برخی داروها استفاده نکنید؛ چون می‌توانند این داروها عوارض ترک اعتیاد را در شما تشدید کنند.

بهترین روش برای ترک اعتیاد در خانه

ترک اعتیاد بدون بازگشت دوباره

قطعاً اعتیاد ریشه در مسائل روان‌شناختی خانواده هر فرد دارد‌. پس در ترک اعتیاد نه تنها باید مصرف مواد مخدر کنار گذاشته شود. بلکه باید با مشورت متخصصین ترک اعتیاد، فرد، مورد مشاوره و درمان های روحی روانی قرار بگیرد. در غیر این صورت ترک اعتیاد در منزل بی‌فایده خواهد بود؛ چرا که دوباره فرد پاک شده به محض قرار گرفتن با موانع گذشته به سمت استفاده از مواد مخدر روی خواهد آورد.

بنابراین لازم است تا در کنار مسئله ترک اعتیاد در خانه به موارد مهمی در رابطه با روحیه فرد مانند افسردگی و اضطراب نیز پرداخته شود.

ترک اعتیاد با مصرف متادون

برخی از افراد زمانی که می‌خواهند به تنهایی در منزل اعتیادشان را ترک کنند. به سراغ مصرف داروهای مسکن از قبیل:

  • متادون
  • بوپرنورفین
  • شربت تریاک

و بسیاری داروهای دیگر می‌روند. آن‌ها تصور می‌کنند که این شربت‌ها می‌توانند ترک راحت‌تری را جلوی پایشان قرار دهد. غافل از اینکه پس از مدتی خودِ این داروها می‌توانند برای فرد اعتیادآور باشند، به طوری که ترک آن‌ها بسیار سخت‌تر است از ترک مواد مخدر اصلی خواهد بود.

دسترسی به بهترین کلینیک های پزشکی و ترک اعتیاد با کمک مجموعه برند آنالیز به سادگی میسر خواهد بود

نظرات کاربران درباره بهترین روش ها برای ترک اعتیاد در منزل


مقالات پیشنهادی پزشکی

لیست مقالات پزشکی