جراحی کیست مویی با لیزر بهتر است یا بخیه؟

فهیمی
فروردین 17, 1400
زمان مطالعه دقیقه

جراحی کیست مویی با لیزر بهتر است یا بخیه؟

جراحی کیست مویی با لیزر تنها در 1 ساعت انجام می‌شود و نیاز به پانسمان ندارد. این نوع جراحی دوره نقاهت بسیار کوتاهی دارد و به صورت سرپایی انجام می‌شود. در صورتی که عمل جراحی باز یا بخیه به شدت درد دارد، احتمال خونریزی و عفونت در آن بسیار است.از طرفی حفره کیست مویی باید به مرور زمان پر شود، بنابراین همین مسئله می‌تواند برای بیمار مشکلات زیادی را به وجود آورد. پس به نظر شما کدام جراحی برای برداشتن کیست مویی مناسب‌تر است؟ جراحی کیست مویی به صورت باز و بخیه یا جراحی کیست مویی با استفاده از لیزر؟ اگر می‌خواهید به پاسخ این سؤال برسید با ما همراه شوید چراکه ‌در ادامه بیشتر در مورد این موضوع صحبت خواهیم کرد.

کیست مویی چیست؟

سینوس پیلونیدال که به زبان ساده به آن کیست مویی گفته می‌شود یک حفره در انتهای ستون فقرات است‌. این حفره به علت وجود موهای زائد، محل مناسبی برای جمع شدن ترشحات زیادی به صورت چرک می‌باشد، همچنین می‌تواند آبسه کند و باعث دردهای شدیدی در کمر بیمار شود.‌ بنابراین این کیست مویی می‌تواند محل کثیفی را در بدن ایجاد کند، پس باید توسط عمل‌های جراحی مختلف از بدن فرد خارج شود.

انواع روش ‌های درمان کیست مویی

امروزه با توجه به پیشرفتی که در علم پزشکی به وجود آمده است، درمان کیست مویی به روش‌های مختلفی مانند:

  • درمان خانگی کیست مویی با مواد طبیعی
  • درمان کیست مویی با استفاده از دارو
  • درمان سنتی کیست مویی به صورت عمل باز و بسته
  • جراحی کیست مویی با لیزر

انجام می‌شود. البته ما در اینجا تنها به توضیح روش‌های درمان با لیزر و روش سنتی می‌پردازیم.

انواع روش ‌های درمان کیست مویی

عمل جراحی کیست مویی باز یا بخیه

به طوری کلی یک پزشک در کلینیک جراحی برای انجام عمل کیست مویی از دو روش باز و یا بخیه استفاده می‌کند‌. در روش باز معمولاً پزشک بعد از برداشتن کیست مویی ناحیه برش خورده را باز نگه می‌دارد. یعنی پانسمان کیست مویی باز، بدون وجود هیچ بخیه‌ای انجام می‌شود.

پس در جراحی کیست مویی باز تنها حفره جراحی با گاز استریل و یا پنبه پر می‌شود؛ اما در روش جراحی کیست مویی با بخیه، پزشک معالج بعد از برداشت کیست مویی و رفع عفونت‌های موجود، ناحیه جراحی را بخیه می‌زند. پس در عمل بسته کیست مویی، پزشک معالج در نهایت زخم بسته و بخیه شده را پانسمان می‌کند‌. این روش می‌تواند از جراحی باز شرایط بهتری را برای بیمار فراهم آورد.

همچنین بخوانید: بهترین روش ها برای ترک اعتیاد در منزل

عوارض عمل جراحی باز و بخیه

از آنجایی که درمان کیست با جراحی‌های باز، درد بسیاری دارد، بنابراین بر خلاف جراحی کیست مویی با لیزر دوره نقاهت این عمل جراحی بسیار طولانی است. از طرفی چون محل جراحی بین دو باسن قرار دارد پس به مقعد بسیار نزدیک است.

بنابراین در زمان دفع می‌تواند آلودگی‌های زیادی به محل جراحی شده سرایت کند. پس به طور مداوم باید محل جراحی شده خشک و تمیز شود تا زخم عفونت نکند. البته ترشحات زخم باید با درن نیز خارج شود که این موضوع می‌تواند برای افراد کارمند دردسرساز باشد.

جراحی کیست مویی با لیزر

امروزه بیشتر افراد ترجیح می‌دهند تا اکثر درمان های خود را در هر زمینه‌ای با لیزر انجام دهند. در همین راستا پزشکان معالج در کلینیک جراحی نیز به راحتی می‌توانند درمان کیست مویی با استفاده از لیزر را ارائه دهند.‌ معمولاً زمان عمل کیست مویی ۱ ساعت طول می‌شود‌ پس در کوتاه‌ترین زمان این امکان وجود دارد تا بافت سینوس پیلونیدال از بین برود.

جراحی کیست مویی با لیزر

مزایای درمان کیست مویی با لیزر

در جراحی کیست مویی با لیزر مهم‌ترین موضوع مدت زمان استراحت بعد از عمل کیست مویی با لیزر می‌باشد. در این رابطه باید گفت چون جراحی با لیزر درد کمی دارد، همچنین خونریزی ناحیه بسیار کم است، پس محل جراحی در زمان کوتاهی بهبود خواهد یافت. بر خلاف جراحی باز و بخیه این نوع روش درمان، دوره نقاهت بسیار کوتاهی دارد.

عمل کیست مویی با لیزر بهتر است یا عمل جراحی

درمان کیست مویی با لیزر نسبت به جراحی کیست مویی با بخیه، مزایای بسیار زیادی دارد. در واقع روش لیزر، نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد، یعنی به صورت عمل سرپایی در زمان کوتاهی انجام می‌شود. در صورتی که اجرای عمل‌های باز نیاز به بستری شدن دارد، یعنی باید بیمار به مدت دو شب در بیمارستان بستری شود.

جراحی کیست مویی با استفاده از لیزر به صورت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و نیاز به پانسمان ندارد. هزینه عمل جراحی کیست مویی با لیزر در برابر مزایای آن بسیار ناچیز است. پس به طور صد در صد عمل کیست مویی با لیزر خیلی بهتر از عمل کیست مویی با بخیه خواهد بود.‌

دسترسی به بهترین کلینیک های پزشکی و زیبایی با کمک مجموعه برند آنالیز به سادگی میسر خواهد بود

نظرات کاربران درباره جراحی کیست مویی با لیزر بهتر است یا بخیه؟


مقالات پیشنهادی پزشکی

لیست مقالات پزشکی