شایع ترین جراحی های گوش حلق و بینی

فهیمی
فروردین 17, 1400
زمان مطالعه دقیقه

شایع ترین جراحی های گوش حلق و بینی

جراحی های گوش حلق و بینی مانند عمل زیبایی بینی و یا درمان سرطان تیروئید و غیره معمولاً پیچیدگی های خاصی است؛ اما گاهی اوقات یک متخصص گوش، حلق و بینی به راحتی جراحی های ساده‌ای مانند برداشتن لوزه را انجام می‌دهد. پس برای آگاهی بیشتر، در اینجا می‌توانید با ۱۰ نمونه از شایع ترین عمل های گوش، حلق و بینی آشنا شوید.

بلفاروپلاستی از جدیدترین جراحی های گوش حلق و بینی

این نوع جراحی، نوعی عمل زیبایی چشم است که پوست ها و چربی های اضافه چشم در قسمت پلک برداشته می‌شود‌. البته گاهی اوقات این پوست و ماهیچه‌های اضافه جلوی دید فرد را می‌گیرد و لازم است تا این عمل با دقت بیشتری انجام شود.

جراحی آندوسکوپی سینوس

یک جراح گوش حلق و بینی معمولاً این جراحی را جهت درمان برخی عارضه های عفونی و ملتهب شدن سینوس به کار می‌برد‌، از جمله این بیماری ها می‌توان به سینوزیت مزمن و موارد دیگری نظیر رشد پولیپ اشاره کرد. معمولاً پزشکان گوش، حلق و بینی گاهی اوقات با استفاده از لیزر می‌توانند موهای بینی را بردارند تا مسدود شدن سینوس‌ها بهتر انجام شود.‌

جراحی پلاستیک بینی

بهترین عمل زیبایی بینی جزو همین نوع جراحی قرار می‌گیرد. البته گاهی اوقات در جراحی های گوش حلق و بینی یک متخصص به عنوان بهترین دکتر عمل زیبایی بینی سعی می‌کند ناهنجاری‌های مادرزادی فرد بیمار را نیز ترمیم کند. از جمله این ناهنجاری می‌توان به شکاف کام، سرطان پوست، پولیپ و غیره اشاره کرد.

جدیدترین جراحی های گوش حلق و بینی

میرینگوتومی و لوله گذاری در گوش

افرادی که مدام گوش میانی آن‌ها به خاطر تولید شدن مایع درگوش، دچار عفونت می‌شود، معمولاً در شنوایی آن‌ها اختلال به وجود می‌آید. به همین دلیل متخصص گوش حلق و بینی با گذاشتن لوله هایی در گوش از راه برش دادن پرده گوش سعی دارد، شرایطی را فراهم می‌آورد تا هوا به درون گوش راه پیدا کند.

همچنین بخوانید: جراحی تعویض مفصل زانو و لگن چیست و چگونه است؟

برش و تشریح گردن

یکی از انواع جراحی های گوش حلق و بینی، عمل کردن غدد لنفاوی سرطانی در قسمت‌هایی از نواحی گردن است. معمولاً این نوع جراحی تحت بیهوشی‌های طولانی مدت در اتاق عمل انجام می‌گیرد، زمان جراحی به وسیع بودن سرطان بستگی دارد. در این نوع عمل که جراحی رادیکال نیز نام دارد تمام بافت‌های سرطانی از قسمت استخوان فک گرفته تا استخوان ترقوه همگی برداشته می‌شود.

سپتوپلاستی

این نوع جراحی های گوش حلق و بینی جهت درمان انحرافات تیغه میانی بینی و یا برداشتن پولیپ به کار می‌رود. یک جراح گوش حلق و بینی سعی می‌کند در این عمل جراحی سطحی که به بخش راه هوایی بینی متصل شده است را از قسمت غضروف بینی جدا کند. سپس در صورتی که نیاز باشد پزشک جراح، غضروف زیرین سطح بینی که حالت خم شده دارد را مسطح می‌کند.

عمل جراحی خر و پُف

معمولاً برای جراحی خر و پُف متخصصان گوش، حلق و بینی بافت‌های اضافه‌ای را که در قسمت کام نرم قرار دارند را برش می‌زنند. این کار با استفاده از امواج حرارتی رادیوفرکانس انجام می‌گیرد، در واقع با این روش مجاری هوایی به خوبی باز می‌شوند. یک راه دیگر برای درمان آپنه خواب گذاشتن میله‌هایی در قسمت کام نرم می‌باشد، این کار با سفت کردن کام نرم باعث می‌شود تا در زمان خواب، لرزیدن و روی هم افتادن‌های کام نرم کمتر اتفاق بیافتد.

انواع جراحی های گوش حلق و بینی

جراحی تیروئید

گاهی اوقات غده‌های تیروئید در زیر گلوی فرد دچار مشکل می‌شوند‌، بنابراین جراح گوش، حلق و بینی به راحتی می‌تواند تحت یک بیهوشی عمومی تمام یا قسمتی از غده‌های تیروئید را بردارد. معمولاً این غده‌ها چنانچه مشکوک به توده‌هایی سرطانی باشند می‌توانند حلق و بینی را مسدود کنند، البته پرکاری تیروئید نیز می‌تواند مشکلاتی را در فرد به وجود آورد.

جراحی لوزه شایع ترین جراحی های گوش حلق و بینی

یکی از شایع ترین جراحی‌های گوش حلق و بینی جراحی لوزه‌ها یا به زبان علمی تونسیلکتومی می‌باشد. این حراجی جزو عمل های ساده است که مدت زمانی را برای انجام می‌خواهد. ضمن اینکه دوره نقاهت کمی نیز دارد.

تراکئوستومی

در اجرای این روش، یک لوله‌ای را از راه گردن به درون حلق جاسازی می‌کنند تا ریه بتواند ترشحات خود را به راحتی خارج کند. البته تراکئوستومی جهت درمان سرطان گردن و برخی درمان‌های دیگر نظیر اختلالات حنجره به کار می‌رود.

دسترسی به بهترین کلینیک های پزشکی و زیبایی با کمک مجموعه برند آنالیز به سادگی میسر خواهد بود

نظرات کاربران درباره شایع ترین جراحی های گوش حلق و بینی


مقالات پیشنهادی پزشکی

لیست مقالات پزشکی