چند نکته طلایی درباره نگهداری دارو های یخچالی

فهیمی
فروردین 18, 1400
زمان مطالعه دقیقه

چند نکته طلایی درباره نگهداری دارو های یخچالی

نگهداری دارو های یخچالی به فرمولاسیون اصلی داروها بستگی دارد. یعنی برخی داروهای یخچالی باید از زمان تولید تا پایان مصرف، درون یخچال نگهداری شوند و اگر داروی یخچالی بیرون بماند خراب می‌شود.در صورتی که شرایط نگهداری آنتی‌بیوتیک‌ها و برخی داروهای دیگر کاملاً متفاوت است، یعنی تا زمان مصرف می‌تواند در بیرون یخچال باشد؛ ولی بعد از مصرف باید حتماً در یخچال قرار داده شوند.

شرایط نگهداری دارو های یخچالی

معمولاً داروها برای نگهداری در محیط داروخانه و یا منزل باید از دو جنبه مورد ارزیابی قرار بگیرند:

  • قرار گرفتن در دما، نور و رطوبت مناسب
  • عمل کردن به دستورالعمل شرکت‌های سازنده

پس زمانی که داروی مورد نظر خود را از داروخانه تحویل گرفتید، حتماً شرایط نگهداری درج شده بر روی بسته‌بندی دارو را مطالعه کنید؛ چون برخی داروها حساس هستند و باید در دمای تعیین شده‌ای نگهداری شوند‌. بر همین اساس در بیشتر مراکز پخش دارو نوعی یخچال‌های دارویی وجود دارد که می‌تواند در دمای ثابتی از داروهای یخچالی نگهداری کند.

بنابراین لازم است تا شما در فاصله بین داروخانه و منزل حتماً این دسته از داروها را همراه با مقداری یخ درون کلمن یا فلاسک نگهداری کنید.

داروهای یخچالی را در درب یخچال نگذارید

بیشتر افراد به اشتباه برای نگهداری داروهای یخچالی آن‌ها را در درب یخچال در بالاترین قسمت یعنی نزدیک به جایخی قرار می‌دهند. در صورتی که معمولاً دمای این بخش از یخچال می‌تواند باعث فاسد شدن دارو شود، از طرفی دیگر باید بدانید که دقیقاً دمای نگهداری داروی مورد نظر شما چه دمایی باید باشد، سپس مکان مناسبی از یخچال را برای قرار دادن دارو انتخاب کنید.

شرایط نگهداری داروهای یخچالی

دارو را در جایخی قرار ندهید

گاهی اوقات مسئولین داروخانه به شما تأکید می‌کنند که حتماً دارویی را در یخچال نگهداری کنید؛ اما بعضی افراد دارو را در فریزر یا جایخی نگهداری می‌کنند. در صورتی که انجام این کار می‌تواند ترکیبات فعال دارو را از بین ببرد و باعث رسوب کردن دارو شود. در واقع این دما کیفیت دارو را از بین خواهد برد‌، البته برخی آمپول‌ها حتماً باید در فریزر نگهداری شوند‌.

نگهداری آمپول در یخچال

تنها برخی از آمپول‌ها از جمله آمپول‌های روغنی لازم است تا در یخچال نگهداری شوند. آن هم بهتر است آمپول‌ها در پایین‌ترین طبقات یخچال قرار داده شوند تا مانع از رسیدن سرمای زیاد به آمپول و یخ زدگی آن‌ها شود‌.

همچنین بخوانید: اصلاح و برداشتن ابرو بعد از بوتاکس باید چگونه انجام شود؟

چه دارو هایی در یخچال نگهداری شوند

شیاف‌ها جزو داروهایی هستند که تا زمان استفاده باید در دمای یخچال نگهداری شوند‌. این نوع داروها به دلیل داشتن مواد روغنی باید در گوشه‌ای از یخچال قرار داده شوند، پس دقیقاً دمای خاصی برای نگهداری آن‌ها لازم نیست. توجه داشته باشید که قطره نیازی به نگهداری در یخچال ندارند؛ چون این نوع داروها حاوی موادی هستند که آن‌ها را در شرایط دمایی بیرون نگهداری می‌کنند.

چه داروهایی در یخچال نگهداری شوند

نگهداری شربت ها در یخچال

دمای نگهداری دارو در مورد برخی شربت ها خصوصاً آنتی‌بیوتیک‌ها با کیفیت دارو رابطه مستقیمی دارد. یعنی بیرون ماندن داروی یخچالی از فضای یخچال باعث می‌شود تا رنگ و کیفیت دارو تغییر کند. بنابراین لازم است تا انواع شربت‌های مکمل از قبیل داروهای مولتی ویتامین و تمامی سوسپانسیون های آنتی‌بیوتیک را تا زمانی که مصرف می‌شوند در یخچال نگهداری کرد.

قرص و کپسول های یخچالی

در مورد نگهداری دارو های یخچالی باید گفت اگر چه برخی قرص‌ها و کپسول ها باید در دمای یخچال نگهداری شوند؛ اما بیشتر قرص‌ها زمانی که در یخچال گذاشته می‌شوند بر اثر رطوبت بالا فاسد می‌شوند. پس تنها بعضی قرص‌های محلول در چربی به علت جلوگیری از تغییر شکل روغن آن‌ها مانند کپسول های امگا ۳ را باید در یخچال نگهداری کنید.

دمای مناسب برای نگهداری دارو های یخچالی

اینکه دقیق گفته شود چه دمایی برای نگهداری داروهای یخچالی مناسب است شاید امکان‌پذیر نباشد؛ چرا که بعضی از داروها مانند انسولین از ابتدا باید در یخچال قرار داده شود، این نوع داروها بعد از باز شدن به مدت یک ماه هر چقدر هم در دمای یخچال نگهداری شود دیگر قابل استفاده نخواهد بود و باید دور ریخته شود. یا مثلاً داروهایی مانند قطره کلرامفنیکل تنها تا به مدت ۲۱ روز در دمای یخچال قابل نگهداری می‌باشد‌.

برخی دیگر از داروها تا پیش از مصرف شدن لازم است درون یخچال قرار داده شوند و باید از باز شدن بیرون از یخچال قرار بگیرند. معمولاً شرایط نگهداری تمام داروهای یخچالی یکسان نیست‌؛ زیرا برخی از داروها تا قبل از مصرف می‌توانند بیرون از یخچال قرار بگیرند؛ ولی بعد از مصرف باید حتماً در دمای سرد نگهداری شوند، مانند شربت‌های آنتی‌بیوتیک. ‌

دسترسی به بهترین داروخانه ها با کمک مجموعه برند آنالیز به سادگی میسر خواهد بود

نظرات کاربران درباره چند نکته طلایی درباره نگهداری دارو های یخچالی


مقالات پیشنهادی پزشکی

لیست مقالات پزشکی