دندان مصنوعی ثابت بهتر است یا متحرک؟

فهیمی
فروردین 18, 1400
زمان مطالعه دقیقه

دندان مصنوعی ثابت بهتر است یا متحرک؟

دندان مصنوعی ثابت که به آن ایمپلنت و اوردنچر گفته می‌شود یک روش دائمی برای پر کردن جای دندان‌های خالی است. از طرفی دندان‌های مصنوعی متحرک می‌توانند به طور مداوم از دهان فرد خارج شوند و حتی کلاً کنار گذاشته شوند. پس انتخاب دندان‌های مصنوعی به صورت ثابت و یا متحرک کار چندان ساده‌ای نیست؛ زیرا هر کدام از این گزینه‌ها می‌توانند مزایا و معایب منحصر به فردی داشته باشند که در ادامه به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

دندان مصنوعی ثابت

ایمپلنت دندان یا همان کاشت دندان یک روش نوین برای جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته است، این تکنیک به دلیل فیکس شدن پروتز دندان در استخوان فک می‌تواند جایگزین فوق‌العاده‌ای به جای دندان‌های مصنوعی متحرک می‌باشد. معمولاً یک پزشک متخصص سعی می‌کند تا پیچ‌هایی از جنس تیتانیوم را به استخوان فک جوش بدهد، در نهایت پروتز دندان با سایز و رنگ دندان‌های طبیعی فرد را به پیچ متصل کند.

این روش سبب می‌شود تا هیچ گاه پروتز از دهان فرد خارج نشود و حتی تا پایان عمر در دهان فرد بدون هیچ آسیب دیدگی به لثه و ظاهر فرد باقی بماند. اوردنچر یک تکنیک دیگر شبیه به این روش است؛ اما ضمن ثابت بودن دندان‌های مصنوعی از دوام کمتری برخوردار هستند.

مزایای دندان‌های مصنوعی ثابت

مزایای دندان‌های مصنوعی ثابت

این گونه دندان‌های مصنوعی همیشه و در همه حال در دهان فرد باقی خواهد ماند. گاهی اوقات به دلیل پیوند زدن استخوان در این روش معمولاً چهره بیمار حالت جوان‌تر و شاداب‌تری به خود می‌گیرد.‌ افراد با داشتن دندان‌ مصنوعی ثابت چسبی یا دندان‌های مصنوعی ثابت کامل احساس ناراحتی ندارند.

همچنین خوب است بدانید این گونه پروتزها هیچ گاه باعث آزار لثه و ایجاد برش در سطح لثه نمی‌شود، بنابراین در زمان صحبت کردن و غذا خوردن ضمن داشتن زیبایی فراوان، استفاده آسانی خواهند داشت.

دندان‌های مصنوعی متحرک

دندان مصنوعی سنتی یا همان متحرک، نمونه‌ای از پروتزهای دندان هستند. این دندان‌ها همان‌طور که از نامش پیداست در دهان ثابت نیستند، پس فرد می‌تواند در طول روز بارها دندان‌ها را از دهان بیرون آورده و آن‌ها را نظافت کند. این گونه دندان‌های مصنوعی متحرک، به شدت در معرض شکسته شدن قرار دارند، از طرفی باعث تحلیل رفتن لثه فرد می‌شوند.

معمولاً این گونه دندان‌های مصنوعی بر خلاف دندان مصنوعی ثابت چهره فرد را پیرتر نشان می‌دهند و گاهی اوقات باعث عفونت لثه‌ها می‌شود.

همچنین بخوانید: علائم انواع دیسک کمر و بهترین روش درمان آن

معایب دندان مصنوعی متحرک

افرادی که استفاده از دندان مصنوعی متحرک را انتخاب می‌کنند اغلب در زمان صحبت کردن حالت صوت زدن دارند‌. گاهی اوقات ثابت نگه داشتن دندان مصنوعی در دهان کار سختی خواهد بود‌. معمولاً ذراتی از غذا زیر دندان‌های متحرک گیر می‌کنند، پس فرد در هر مکانی مانند مهمانی و مسافرت مجبور است دندان‌ها را از دهان خود خارج کرده و آن را تمیز کند.

این گونه پروتزهای مصنوعی زیاد دست‌کاری می‌شوند، پس باعث ایجاد آلودگی در سطح دهان می‌شوند، حتی  به دلیل وجود دندان مصنوعی متحرک ممکن است زخم‌هایی در دهان و یا سطح زبان به وجود آید. احتمال شکستگی در این دسته از پروتزها زیاد است، بنابراین فرد باید همیشه در حال تعمیر و یا تعویض آن‌ها باشد.

دندان‌های مصنوعی متحرک

دندان مصنوعی ثابت بهتر است یا متحرک؟

دندان مصنوعی متحرک معمولاً برای افرادی به کار می‌رود که کل دندان‌های خود را از دست داده باشد، بنابراین کمتر به صورت تکه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.  در صورتی که دندان‌های مصنوعی ثابت به صورت ایمپلنت و اوردنچر برای هر حالتی در افراد به کار می‌رود.‌

پس چنانچه استخوان فک بیمار از مقاومت خوبی برخوردار باشد، یک متخصص ایمپلنت می‌تواند به صورت تکی و یا کامل برای بیمار کاشت دندان را انجام دهد. از طرفی افراد در زمان استفاده از دندان‌های مصنوعی سنتی معمولاً هنگام خوردن غذا و یا صحبت کردن مشکلاتی مانند لق زدن دندان را خواهند داشت. در صورتی که دندان مصنوعی ثابت چنین مشکلاتی را ندارد.

نکته آخر برای انتخاب دندان مصنوعی

اگر چه کاشت دندان‌های مصنوعی ثابت فک بالا و دندان‌های مصنوعی ثابت فک پایین نیاز به جراحی دارند؛ اما یکبار برای همیشه شما هزینه خواهید کرد. با توجه به ویژگی‌های بارزی که پروتزهای دندان ثابت دارند، در نهایت قیمت کاشت دندان به صرفه تر از ساخت دندان‌های مصنوعی متحرک در یک لابراتوار و دندانسازی خواهد بود.

اما با این وجود، باز هم برخی از افراد به دلیل بالا بودن هزینه دندان مصنوعی ثابت و ایمپلنت به دنبال تهیه نوع متحرک آن با قیمت ارزان‌تر هستند. اما شما با انتخاب روش ایمپلنت و اوردنچر می‌توانید ضمن داشتن بهترین دندان‌های مصنوعی، همچنین خود را از رفت‌وآمدهای مکرر به لابراتوار و دندانسازی دور کنید.

دسترسی به بهترین کلینیک های پزشکی و پروتز با کمک مجموعه برند آنالیز به سادگی میسر خواهد بود

نظرات کاربران درباره دندان مصنوعی ثابت بهتر است یا متحرک؟


مقالات پیشنهادی پزشکی

لیست مقالات پزشکی