متداول‌ترین بیماری ‌های گوش حلق و بینی کدامند؟

فهیمی
فروردین 17, 1400
زمان مطالعه دقیقه

متداول‌ترین بیماری ‌های گوش حلق و بینی کدامند؟

بیماری ‌های گوش حلق و بینی مانند گلو درد، عفونت گوش و سینوس ها از جمله اختلالات شایع در بین کودکان و بزگسالان هستند. این بیماری‌ها مشکلات گسترده‌ای را در سطح بدن ایجاد می‌کنند، بنابراین شما به تنهایی نمی‌توانید فوراً آن‌ها را تشخیص دهید، پس کمک گرفتن از یک متخصص گوش، حلق و بینی می‌تواند در زمان کوتاهی بیماری شما را بهبود ببخشد‌. از این رو به شما پیشنهاد می‌دهیم با متداول ترین بیماری ‌های گوش حلق و بینی آشنا شوید.

التهاب لوزه شایع ترین بیماری ‌های گوش حلق و بینی

معمولاً سوزش‌هایی که در ته گلو احساس می‌شود به دلیل التهابات لوزه است. عامل اصلی این بیماری یک عفونت باکتریایی می‌باشد، مهم‌ترین علائم آن بوی بد دهان، مشکل در بلع و ورم غدد گردن است. چنانچه فرد مکرراً به این نوع از  بیماری ‌های گوش حلق و بینی دچار شود باید با عمل لوزه نیز لوزه‌ها برداشته شود؛ چرا که عفونت به دیگر قسمت‌های بدن وارد خواهد شد.

عفونت گوش

در بیشتر اوقات ویروس‌های سرماخوردگی و بیماری‌های دیگری مانند آنفولانزا باعث عفونت گوش می‌شوند‌. این بیماری خود را با علائمی نظیر درد گوش، مشکلات خواب و تب ظاهر می‌کند‌. البته توجه داشته باشید که گاهی اوقات درد گوش به دلیل آلرژی است، پس تشخیص و درمان را به یک متخصص گوش، حلق و بینی بسپارید؛ زیرا گاهی اوقات درمان این بیماری با لوله گذاری درون گوش صورت می‌گیرد.

عفونت سینوس

این بیماری بر اثر نوعی باکتری ایجاد می‌شود؛ اما معمولاً از خود علائمی شبیه به سرماخوردگی نشان می‌دهد. افرادی که به این نوع از بیماری ‌های گوش حلق و بینی دچار می‌شوند دائماً سردرد و ترشحات بینی دارند. سرفه، تب و گرفتگی بینی از دیگر علائم این نوع بیماری می‌باشد‌. افراد مبتلا به عفونت سینوس در برابر هوای سرد بیشتر احساس نگرانی دارند. گاهی اوقات پزشکان گوش، حلق و بینی برای درمان این بیماری انجام جراحی های مختلفی را توصیه می‌کنند.

شایع ترین بیماری ‌های گوش حلق و بینی

آلرژی یکی از متداول ترین بیماری ‌های گوش حلق و بینی

معمولاً آلرژی‌ها به دلایل مختلفی مانند داروها، حیوانات خانگی و شاید هم مواد غذایی به وجود می‌آیند؛ اما غالباً می‌توانند باعث بیماری‌های خطرناکی شوند. این دسته از بیماران دارای علائمی نظیر عطسه، کهیر، تنگی نفس و تب هستند. معمولاً متخصصان آلرژی با انجام آزمایشات متعدد دلیل اصلی حساسیت فرد را بررسی می‌کنند.

همچنین بخوانید: مضررات بیهوشی در بیماران قلبی، دیابتی و ریوی

آپنه خواب

این بیماری نوعی اختلال خواب می‌باشد که در صورت عدم درمان، سلامتی فرد را تهدید می‌کند. معمولاً در آپنه خواب، مقدار کمی هوا در قسمت ریه فرد محبوس می‌شود، پس ممکن است باعث توقف تنفس شود. از علائم این بیماری خروپُف، کاهش حافظه، کاهش شنوایی و سردردهای صبحگاهی خواهد بود. غالباً وضعیت جسمی بیمار در هنگام خواب می‌تواند تغییراتی در این نوع بیماری ایجاد کند.

سرگیجه نوعی دیگر از بیماری ‌های گوش حلق و بینی

سرگیجه نوعی دیگر از بیماری ‌های گوش حلق و بینی است که در وافع نوعی عدم تعادل در فرد به شمار می رود و می‌تواند دلایل بسیاری داشته باشد. معمولاً سرگیجه به دلیل بیماری‌های گوش میانی است، البته گاهی اوقات همراه با استفراغ و زنگ زدن گوش می‌باشد‌. این وضعیت حالتی حمله‌ای دارد و ممکن است به صورت دوره‌ای بیمار را درگیر کند. ضمن اینکه اگر با تهوع همراه باشد ممکن است بیمار  دچار تاری دید شود.

انواع بیماری ‌های گوش حلق و بینی

رفلکس اسید

برخی افراد از سوزش سر دل و درد در قفسه سینه رنج می‌برند. در واقع رفلکس اسید معده و برگشت آن به مری می‌تواند دلیل این ناراحتی باشد. این حالت بیشتر به دلیل عادت‌های بد رژیم غذایی پیش می‌آید/ تماس اسید معده با ته حلق می‌تواند سوزش‌هایی را در گلو ایجاد کند. پس بهتر است در زمان خواب معمولاً قسمت سر کمی بالاتر از بخش بالا تنه قرار بگیرد.

سرطان از جمله مزمن ترین بیماری های گوش حلق و بینی

در مواردی که بیماری‌های گوش حلق و بینی مزمن باشد می‌تواند منجر به سرطان شود. معمولاً وجود توده در کانال‌های گوش، محفظه بینی و بخش‌هایی از حلق جزو سخت‌ترین مشکلات این نواحی به حساب می‌آیند.

اگر چه دلیل اصلی این عارضه دقیقاً مشخص نیست؛ ولی قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی، خوردن غذاهای خیلی داغ یا خیلی سرد و کشیدن سیگار این بیماری را تشدید می‌کند. پس در صورت مشاهده کوچک‌ترین علائم ناراحت کننده در قسمت گوش، حلق و بینی لزوماً به متخصص آلرژی و پزشکان متخصص در این حوزه مراجعه نمایید.

نظرات کاربران درباره متداول‌ترین بیماری ‌های گوش حلق و بینی کدامند؟


مقالات پیشنهادی پزشکی

لیست مقالات پزشکی