7 نکته طلایی برای خرید انواع ویلچر استاندارد

فهیمی
فروردین 17, 1400
زمان مطالعه دقیقه

7 نکته طلایی برای خرید انواع ویلچر استاندارد

خرید انواع ویلچر چه به صورت دستی و چه به شکل برقی باید با اطلاعات کافی انجام شود؛ زیرا امروزه ویلچرها در نمونه‌ها و سایزهای مختلفی در بازار موجود هستند. پس لازم است تا در زمان خرید یک صندلی چرخ دار از مراکز تجهیزات ارتوپدی به چند نکات اساسی توجه داشته باشید. در واقع ویلچرها مانند هر وسیله دیگری باید متناسب با وزن، قد و ویژگی‌های کاربر تهیه شود تا راحتی و آسایش فرد را فراهم آورد.

خرید انواع ویلچر

اگر قصد دارید تا برای خود و یا فرد دیگری یک ویلچر استاندارد بخرید در ابتدا بهتر است بدانید که ویلچرها به طور کلی به دو دسته تقسیم می‌شوند:

  • ویلچر دستی که در دو نوع ولیچر های ساده (ترانسپورت) و ویلچر های استاندارد وجود دارد.
  • ویلچر برقی یا همان ولیچر الکتریکی که برای انتخاب هر کدام از این نمونه ویلچرها باید به چند نکات طلایی توجه داشته باشید.‌

ویلچر برقی باشد یا دستی

اگر قصد خرید انواع ویلچر را دارید بهتر است اول از همه مقدار نیاز خود را از خرید این صندلی چرخ دار مشخص کنید. اگر می‌خواهید یک صندلی سبک و تاشو بدون چرخ‌های بزرگ جهت استفاده‌های موقت تهیه کنید پس مطمئناً ویلچر دستی ساده می‌تواند بهترین گزینه برای شما باشد.

چنانچه قصد دارید تا به طور دائم از ویلچر استفاده کنید و بدون نیاز به هل دادن کسی، ویلچر قابلیت حرکت داشته باشد لازم است تا یکی از ویلچرهای دستی استاندارد و یا ویلچر برقی را انتخاب کنید.

خرید انواع ویلچر

ویلچر باید راحت باشد

بعد از انتخاب نوع ویلچر اول از همه راحتی نشیمنگاه آن را در اولویت قرار دهید. در واقع باید صندلی ویلچر به اصطلاح گرم و نرم باشد و به راحتی بتوان آن را تمیز کرد. توجه داشته باشید که صندلی‌های جدید از جنس نایلون یا وینیل هستند، پس ضمن راحتی و بادوام بودن می‌توان به سادگی آن‌ها را تمیز کرد.

ارتفاع صندلی باید متناسب باشد

لازم است تا ارتفاع صندلی با سن و قد فرد متناسب باشد. معمولاً یک صندلی ایده آل ارتفاعی به اندازه ۵۰ تا ۵۳ سانتیمتر دارد که می‌تواند برای بیشتر افراد کاربری مناسبی داشته باشد. در ارتفاع صندلی ویلچر می‌تواند هدایت و کنترل آن را راحت تر و یا دشوارتر کند.

همچنین بخوانید: بهترین روش های درمان انواع سوختگی

وزن ویلچر را در نظر بگیرید

اگر قرار است که شما در طول روز زیاد از ویلچر خود استفاده کنید، یا زیاد آن را به مسافرت ببرید، پس در زمان خرید انواع ویلچر سعی کرده از ویلچرهای برقی صرف نظر کنید؛ زیرا این نوع ویلچرها وزن سنگینی دارند. البته امروزه هر نمونه از ویلچرها بسته به لوازم جانبی اضافه و تعلقات متصل به آن می‌توانند وزن مختلفی داشته باشند. پس با توجه به نیاز خود می‌توانید وزن ویلچرتان را از ۸ کیلوگرم تا ۲۹ کیلوگرم انتخاب کنید.‌

راهتمای خرید انواع ویلچر

 دسته‌های ویلچر استاندارد باشد

چون دسته‌های یک صندلی چرخ دار باید از بازوهای کاربر حمایت کند، پس در زمان خرید انواع ویلچر مدلی را انتخاب کنید که دسته‌های آن راحتی بیشتری را برای فرد مهیا می‌سازد. البته در برخی از ویلچرها دسته‌ها قابل تنظیم هستند و به آسانی کوتاه و بلند می‌شوند، همچنین در بعضی مدل‌های دیگر به طور کلی دسته‌ها جدا می‌شوند. این مدل می‌تواند برای کارمندان معلول که پشت میز می‌نشیند بسیار مناسب باشد.

زیرپایی ویلچر باید قابل تنظیم باشد

تکیه گاه یا همان رکاب ویلچر باید به گونه‌ای باشد که فرد به راحتی بتواند آن را متناسب با قد خود تنظیم کند. این مسئله خیلی به راحتی و استاندارد بودن ویلچر ارتباط دارد، حتماً در زمان خرید انواع ویلچر به آن اهمیت دهید.

چرخ‌های ویلچر را بررسی کنید

میزان کاربری هر ویلچری به اندازه و کیفیت چرخ‌های آن بستگی دارد. معمولاً در ویلچرهای استاندارد چرخ‌ها از جنس لاستیک و همچنین نیمه پنوماتیک ساخته می‌شوند، پس می‌توانند به راحتی روی هر سطوحی تغییر مسیر بدهند. البته به خاطر داشته باشید که بسته به قیمت ویلچر استاندارد برخی از چرخ‌ها دائمی هستند و برخی دیگر به دلیل فرسودگی لازم است تا تعویض شوند‌.

بنابراین در انتخاب ارزان‌ترین ویلچر برقی و یا تهیه مناسب‌ترین قیمت ویلچر از مراکز تجهیزات ارتوپدی به این مسئله توجه بسیاری داشته باشید. از طرفی ‌ترمز ویلچر اهمیت زیادی دارد؛ زیرا ترمزها نقش اساسی در کنترل چرخ‌های ویلچر دارند. پس در زمان خرید انواع ویلچر حتماً ترمزهای ویلچر استاندارد و هر مدل دیگری را امتحان کنید. این ترمزها در زمان بالا بردن و یا پایین رفتن ویلچر وضعیت کاربر را کنترل می‌کند پس بهتر است در اختیار خود فرد باشد.

 

دسترسی به بهترین فروشگاه های تجهیزات پزشکی با کمک مجموعه برند آنالیز به سادگی میسر خواهد بود

نظرات کاربران درباره 7 نکته طلایی برای خرید انواع ویلچر استاندارد


مقالات پیشنهادی پزشکی

لیست مقالات پزشکی