درمان خشکی مفاصل بعد از شکستگی

فهیمی
فروردین 18, 1400
زمان مطالعه دقیقه

درمان خشکی مفاصل بعد از شکستگی

درمان خشکی مفاصل در ابتدا بهتر است با انجام حرکات نرمشی صورت بگیرد؛ اما چنانچه ورزش‌ها و نرمش‌های مناسب نتواند خشکی مفاصل را برطرف کنند، در اینجا پزشک معالج انجام فیزیوتراپی را برای بیمار تجویز می‌کند. در نهایت اگر انجام این کار نتیجه مطلوبی را برای بیمار به وجود نیاورد، قطعاً پزشک ارتوپدی، حرکت دادن مفاصل، تحت عمل بیهوشی و اجرای جراحی توسط آرتروسکوپ را به بیمار پیشنهاد خواهد داد.اما خوب است بدانید که اگر بعد از جراحی، نرمش‌های مرتبطی برای درمان خشکی مفصل‌ها انجام نشود مجدداً باید بیمار جراحی مفاصل را انجام دهد که این می‌تواند عوارض شدیدی برای بیمار داشته باشد.

خشکی مفاصل چیست؟

زمانی که در قسمتی از بدن یک شکستگی ایجاد می‌شود، خصوصاً زمانی که شکستگی نزدیک یکی از مفاصل باشد؛ بعد از مدتی فرد به دلایل مختلفی اعم از:

 • چسبندگی عضلات اطراف استخوان
 • تنبلی و خشکی عضله
 • خونریزی و چسبندگی داخل مفصل
 • نکروز آوازکولر و سیاه شدن استخوان
 • بد جوش خوردن شکستگی استخوان

معمولاً دچار خشکی مفاصل می‌شود‌. این عارضه می‌تواند در حرکت مفاصل مشکلاتی را ایجاد کند و همراه با درد باشد. در واقع مفصل، انعطاف خود را از دست می‌دهد و به راحتی نمی‌تواند حرکت کند. بنابراین لازم است تا فرد روش‌های مختلفی را برای درمان خشکی مفاصل انجام دهد‌.

خشکی مفاصل چیست؟

درمان خشکی مفاصل‌ها

از آنجایی که بیشتر خشکی‌های مفاصل در قسمت زانو، آرنج، شانه و برخی قسمت‌های دیگر مانند انگشتان دست به وجود می‌آید، بنابراین مهم‌ترین روش برای درمان خشکی مفصل‌های مچ دست، درمان خشکی مفصل‌های کمر و حتی درمان خشکی تاندون و سایر مفاصل بدن، انجام نرمش‌های مناسب می‌باشد.

حمعمولاً این گونه ورزش‌ها عضلات نواحی استخوان را منقبض می‌کند و باعث می‌شود تا مفاصل حرکت کنند. این نرمش‌ها پس از برطرف شدن مشکل شکستگی هر چه قدر زودتر انجام بگیرند قطعاً نتیجه مطلوب‌تری خواهند داشت.

درمان خشکی مفاصل با بیهوشی

اگر پس از گذشت چند ماه از شروع نرمش‌های حرکتی هیچ تغییری در مفصل‌ها به وجود نیامد؛ خوب است تا روش‌های دیگری اجرا شود. از این رو جهت درمان خشکی مفصل‌های آرنج، درمان خشکی مفصل‌های پا و دیگر مفاصل بدن معمولاً پزشک معالج از روش بیهوشی استفاده می‌کند.

امروزه متخصصان ارتوپدی به این روش مانیپولاسیون می‌گویند، به این صورت که پزشک معالج مفصل بیمار را تحت بیهوشی عمومی به اندازه کافی خم می‌کند. البته این روش چون فشار زیادی به مفاصل وارد می‌کند ممکن است عوارض زیادی مانند شکستگی مجدد استخوان ها را به دنبال داشته باشد.

همچنین بخوانید: راهنمای خرید تجهیزات اورژانس و آمبولانس

درمان مفصل‌های خشک با فیزیوتراپی

زمانی که به علت شکستگی استخوان در حرکت مفاصل بدن محدودیت‌هایی به وجود بیاید، در این صورت مفاصل دچار خشکی می‌شوند. پس لازم است تا فرد با انجام فیزیوتراپی یکسری حرکات کششی را انجام دهد. البته بهتر است این حرکات زیر نظر فیزیوتراپیست در یک کلینیک فیزیوتراپی انجام شود.

درمان خشکی مفاصل با بیهوشی

درمان خشکی مفصل‌های بدن با عمل جراحی

معمولاً پس از اینکه ۳ تا ۶ ماه از درمان شکستگی می‌گذرد دیگر انجام نرمش‌های فیزیوتراپی نمی‌تواند کمک زیادی در درمان مفاصل داشته باشد،‌ بر همین اساس آخرین گام برای درمان محدودیت‌های حرکتی مفاصل اجرای عمل جراحی می‌باشد‌.

در این روش لازم است تا پزشک جراح ارتوپدی تحت عمل بیهوشی مفصل بیمار را باز کند، سپس با بررسی‌های زیاد هر نوع بافت اسکار و موانع دیگر مانند چسبندگی‌های مفصل را آزاد کند تا بیمار بتواند به راحتی مفاصل خود را حرکت دهد. در بیشتر مواقع این روش درمانی توسط آرتروسکوپ انجام می‌شود.

نکته مهم

اگر بیمار پس از انجام عمل جراحی نرمش‌های لازم را انجام ندهد ممکن است دوباره خشکی مفاصل بازگردد و البته این بار خشکی مفاصل با شدت بیشتری ظاهر خواهد شد‌‌.

سایر درمان‌های خشکی مفاصل

همان‌طور که قبلاً ذکر شد، خشکی مفاصل به دلایل مختلفی به وجود می‌آید، بنابراین درمان خشکی مفصل‌های بدن بسته به قسمت شکستگی استخوان دارد. همچنین مدت زمان بروز خشکی مفاصل هم در انتخاب روش‌های درمانی تأثیرگذار است. از جمله این روش ها عبارت‌اند از:

 • خروج مایع مفصلی
 • خروج بافت سینوویال
 • خروج استئوفیت ها
 • خروج استخوان
 • خروج غضروف رها شده در نواحی مفصل
 • درمان پارگی منیسک
 • درمان بد جوش خوردگی استخوان
 • تعویض کردن مفصل

ضمن اینکه از روش بلند کردن تاندون ها، عضلات و همچنین کپسول های مفصلی که به علت عدم تحرک، کوتاه شده‌اند نیز استفاده می‌کنند.

دسترسی به بهترین کلینیک های پزشکی و زیبایی با کمک مجموعه برند آنالیز به سادگی میسر خواهد بود

نظرات کاربران درباره درمان خشکی مفاصل بعد از شکستگی


مقالات پیشنهادی پزشکی

لیست مقالات پزشکی