آیا می دانید شایع ترین بیماری های زنان و زایمان کدامند؟

فهیمی
فروردین 15, 1400
زمان مطالعه دقیقه

آیا می دانید شایع ترین بیماری های زنان و زایمان کدامند؟

بیماری های زنان و زایمان مانند کیست تخمدان، عفونت های رحم و فیبروم در رحم از جمله بیماری های شایع در زنان می‌باشند. معمولاً زنان به دلیل ساختار جنسیتی که دارند بیشتر از مردان در معرض عفونت و دیگر ارگانیسم ها قرار می‌گیرند.  بنابراین ابتلا به یکی از این بیماری ها یا بی توجهی به علائم آن‌ها می‌تواند در نوع شدیدتری سلامتی زنان را تهدید نماید. پس بهتر است با تعدادی از آن‌ها آشنا شوید.

بیماری های زنان و زایمان در ناحیه دستگاه تناسلی

نمونه‌های مختلفی از بیماری های زنان و زایمان را می‌توان در گروه بیماری های دستگاه تناسلی قرار داد. مثلاً التهابات لگن، تبخال تناسلی، ترشحات غیرطبیعی و زخم واژن از جمله این بیماری ها می‌باشند، بنابراین بهتر است در صورت مشاهده هر گونه ناراحتی در سیستم دستگاه تناسلی سریعاً به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید؛ چرا که به تعویق انداختن تشخیص و درمان بیماری می‌تواند بیماری را شدیدتر و درمان را سخت تر کند.

سرطان تخمدان در زنان

یکی از شایع ترین بیماری های زنان و زایمان سرطان تخمدان است. این بیماری در ابتدا هیچ علائمی را در بدن فرد نشان نمی‌دهد؛ اما با گذشت زمان فرد از دردهایی در ناحیه شکم احساس نگرانی می‌کند. البته داشتن احساس خستگی، ایجاد مشکلاتی در بلع و معمولاً خستگی‌های مفرط علت این بیماری خواهند بود.

عفونت واژن

گاهی اوقات باکتری‌ها می‌توانند در زنان عفونت های مزمنی را به وجود آورند. این وضعیت معمولاً به دلیل عدم رعایت بهداشت اتفاق می‌افتد، از جمله بیماری های شایع در این زمینه کاندیدیاز و واژینوباکتریال و همچنین تریکومونیاز را می‌توان نام برد.

فیبروم رحم

یکی از مهم‌ترین بیماری های زنان و زایمان که غالباً منشأ ژنتیکی دارند، فیبروم رحم می‌باشد. یعنی زمینه این بیماری از دوران جنینی در بافت رحم وجود دارد، پس با رشد رحم، بلوغ جنسی و البته موارد دیگری مانند تغییرات هورمونی این فیبروم بزرگ‌تر می‌شوند‌. این گروه از بیماری های زنان تنها با انجام سونوگرافی قابل تشخیص می‌باشند.

متخصصین زنان و زایمان سعی می‌کنند برای درمان ابتدا استفاده از دارو را تجویز کنند. اما در صورتی که فیبروم بزرگ باشد تنها راه درمان جراحی خواهد بود.‌

چسبندگی رحم

به طور کلی سطح داخلی رحم، روده ها و حتی لوله های رحمی از لایه نرمی با نام سروز استتار شده‌اند. این ماده بسیار لغزنده است و سبب می‌شود تا احشا به سادگی روی هم بلغزند‌‌؛ اما گاهی اوقات عواملی مانند کورتاژ سبب از بین رفتن سروز می‌شود، یعنی در برخی مناطق چسبندگی به وجود می‌آید. شایع ترین علائم چسبندگی رحم داشتن درد در ناحیه شکم و زیر شکم می‌باشد.‌

همچنین بخوانید: انواع کبد چرب گرید 1 2 3 4 و علائم آن را بشناسید

تنبلی تخمدان

یکی از متداول بیماری های زنان و زایمان تنبلی تخمدان یا بیماری تخمدان پلی کیستیک است‌. این بیماری معمولاً باعث نامنظم شدن سیکل ماهانه می‌شود، البته افرادی  که دچار تنبلی تخمدان هستند با مصرف دارو می‌توانند این سیکل را منظم کنند. خوب است بدانید که عارضه تنبلی تخمدان هیچ شباهتی با بیماری کیست تخمدان ندارد، در حقیقت تنبلی تخمدان نوعی اختلال در هورمون های جنسی می‌باشد‌.

 بیماری های زنان و زایمان

سرطان پستان

سرطان سینه یکی دیگر از شایع ترین بیماری های زنان و زایمان می‌باشد، این بیماری اغلب در خانم‌ها رخ می‌دهد؛ اما گاهی در مردان نیز اتفاق می‌افتد. مهم‌ترین علائم این بیماری متورم شدن غدد لنفاوی می‌باشد، البته در رنگ پوست بیمار تغییرات آشکاری ظاهر خواهد شد. غالباً سینه حالتی پرتقالی شکل به خود می‌گیرد، یعنی نوک سینه به داخل فرو می‌رود.

گاهی اوقات از سوراخ‌های نوک سینه ترشحات چرک مانند خارج می‌شود‌؛ اما نکته قابل توجه اینکه وجود این علائم نمی‌تواند دلیلی قطعی ابتلا به سرطان سینه باشد، در واقع تنها انجام ماموگرافی و تشخیص یک متخصص زنان و زایمان می‌تواند این بیماری را تائید کند.

کیست تخمدان

هر خانمی در دو طرف رحم خود صاحب دو تخمدان، هر کدام به اندازه یک بادام سنگی می‌باشد. چنانچه در سیکل ماهانه اختلالاتی به وجود آید، یا اینکه فرد به طور غیرطبیعی دچار خونریزی‌هایی شود، قطعاً وجود این علائم در کنار داشتن درد می‌تواند دلیل اختلالات در تخمدان باشد. بر همین اساس کیست تخمدان نیز یک عارضه جدی در ساختار تخمدان به شمار می‌آید، معمول کیست تخمدان خود را به صورت یک ضایعه در تخمدان نشان می‌دهد.

دسترسی به بهترین کلینیک های پزشکی با کمک مجموعه برند آنالیز به سادگی میسر خواهد بود

نظرات کاربران درباره آیا می دانید شایع ترین بیماری های زنان و زایمان کدامند؟


مقالات پیشنهادی پزشکی

لیست مقالات پزشکی