علائم عفونت رحم + درمان عفونت رحم

فهیمی
اردیبهشت 14, 1400
زمان مطالعه دقیقه

علائم عفونت رحم + درمان عفونت رحم

عفونت رحم یک مشکل شایع در بین زنان می‌باشد که معمولاً بی‌خطر است اما اگر به‌موقع به آن رسیدگی نشود می‌توان عواقب بدی داشته باشد. رحم در قسمت بالایی شکم زنان قرار دارد و انواع مختلفی از باکتری‌ها می‌توانند موجب به وجود آمدن آن شوند.باکتری‌ها در ابتدا وارد واژن می‌شوند و موجب عفونت می‌شوند و سپس این عفونت به رحم راه می‌یابد و اگر به‌موقع درمان نشود می‌تواند وارد جریان خون شود و از طریق آن وارد اندام‌های دیگر بدن شود. در ادامه این مقاله به طور کامل در مورد عفونت رحم صحبت کرده‌ایم با ما همراه باشید.

عفونت رحم چیست؟

عفونت رحم یک بیماری التهابی در غده رحم می‌باشد که به آن آندومتریت می‌گویند. عفونت رحم به طور کل خطرناک نیست و با مصرف آنتی بیوتیک برطرف می‌شود. اما باید توجه داشت اگر به‌موقع به آن رسیدگی نشود می‌تواند منجر به مشکلاتی از قبیل ناباروری و و بروز مشکل در اندام‌های تناسلی می‌شود.

علائم عفونت رحمی

 

عفونت رحم چیست؟

 

معمولاً اکثر زنان علائمی در هنگام ابتلا به عفونت رحم ندارند اما به‌طورکلی برخی از علائم می‌تواند در زمان مبتلا شدن به عفونت رحم دیده شوند از جمله:

 1. احساس درد در حین رابطه جنسی
 2. تب
 3. احساس درد در شکم و زیر شکم
 4. پریودی های نامنظم
 5. احساس در هنگام ادرار
 6. وجود ترشحات بدبو
 7. خستگی
 8. درد شدید در لگن
 9. استفراغ
 10. بیهوشی
 11. یبوست
 12. احساس درد در هنگام دفع مدفوع

همچنین بخوانید: بررسی علت های فشار خون در بارداری و علائم آن

علت ایجاد این عفونت

برخی از بیماری‌ها می‌توانند زمینه را برای عفونت رحم فراهم آورند. در برخی موارد هم رعایت نکردن نکات بهداشتی می‌تواند منجر به این بیماری شود. در زیر چند نمونه از عوامل تأثیرگذار در به وجود آمدن عفونت رحم را بیان کرده‌ایم:

 • استفاده از وسایل پیشگیری از بارداری همچون ” آی یو دی”
 • برقراری رابطه جنسی در سن زیر 25 سال
 • برقراری رابطه جنسی بدون استفاده از وسایل پیشگیری از بارداری مانند کاندوم
 • استفاده از دوش واژینال
 • داشتن سابقه عفونت رحم
 • وجود برخی از عفونت ها که از بیماری‌هایی همچون سل، وجود باکتری‌های طبیعی وازن و عفونت های مقاربتی در بدن وجود دارند و منجر به عفونت  می‌شوند.

تشخیص عفونت رحمی

برخی آزمایش ها هستند که برای تشخیص عفونت رحم از آنها استفاده می‌شود از قبیل:

 • معاینه دهانه رحم
 • آزمایش ناحیه لگن

پیشگیری از عفونت رحمی

 

تشخیص عفونت رحمی

 

در بسیاری از موارد اگر نکاتی که در زیر گفته می‌شود را رعایت کنید به عفونت مبتلا نخواهید شد.

 1. پرهیز از دوش واژینال
 2. داشتن رابطه جنسی سالم
 3. انجام آزمایش های لازم برای تشخیص به‌موقع این بیماری
 4. مطمئن شدن از استریل بودن تجهیزات پزشکی در حین معاینه و یا در هنگام سزارین

عواقب مبتلا شدن به این عفونت

عفونت به‌طورکلی خطرناک نمی‌باشد اما اگر به‌موقع به آن رسیدگی نشود می‌تواند عواقب بدی داشته باشد. بنابراین بهتر است در صورت مشاهده کوچک‌ترین علائم حتماً به پزشک مراجعه کنید تا سریع درمان شوید.از جمله عواقب عفونت رحم در صورت درمان نشدن به‌موقع می‌تواند موارد زیر باشد:

 • بارداری خارج از رحم
 • ناباروری و ناتوانی در نگهداری جنین
 • ایجاد زخم در لوله های فالوپ یا سایر بخش های لگن
 • در صورت درمان نشدن در طولانی مدت، ممکن است عفونت به خون هم راه پیدا کند.

درمان عفونت رحمی

معمولاً برای درمان عفونت رحمی از آنتی بیوتیک ها استفاده می‌شود اما اگر در مواردی بیمار نتواند آنتی بیوتیک مصرف کند بهتر است سریع به بیمارستان مراجعه کرده و درمان های دیگری را امتحان کند.

بهتر است داروهای تجویز شده حتماً کامل مصرف شود و دوره درمان نصفه رها نشود. همان‌طور که گفته شد درمان عفونت رحم برای از بین بردن التهاب از رحم می‌باشد که شامل موارد زیر می‌شود:

 1. مصرف آنتی بیوتیک که در ابتدا ممکن است به شکل خوردنی باشد و اگر عفونت شدید بود به‌صورت تزریقی و در بیمارستان انجام گیرد.
 2. اگر بعد از زایمان و یا سقط جنین بافتی در رحم مانده باشد ممکن است بیمار به جراحی برای از بین بردن بافت نیاز داشته باشد.
 3. اگر در اثر عفونت، آبسه به وجود آمده باشد از روش جراحی و یا آسپیراسیون سوزن برای از بین بردن مایع و چرک آلوده لازم استفاده می‌شود.

سخن پایانی

همان‌طور که گفته شد عفونت رحمی در بسیاری از زنان دیده می‌شود که در اکثر مواقع خطرناک نمی‌باشد. بهتر است برای جلوگیری از بروز این مشکل حتماً نکات گفته شده را رعایت کرده و برای معاینات حتماً به پزشک متخصص مراجعه نمود.

دسترسی به بهترین کلینیک های پزشکی با کمک مجموعه برند آنالیز به سادگی میسر خواهد بود

نظرات کاربران درباره علائم عفونت رحم + درمان عفونت رحم


مقالات پیشنهادی پزشکی

لیست مقالات پزشکی