مهم ترین علت خاراندن گوش گربه و سگ چیست؟ درمان و پیشگیری

فهیمی
فروردین 12, 1400
زمان مطالعه دقیقه

مهم ترین علت خاراندن گوش گربه و سگ چیست؟ درمان و پیشگیری

خاراندن گوش گربه و سگ به علت انگل، کنه، هیره و یا عفونت رخ می‌دهد. معمولاً این نوع عوامل بیماری زا مسری هستند و ممکن است به سایر حیوانات سرایت کند. در واقع اگر این نوع مشکلات در حیوانات، درمان نشوند ممکن است باعث اختلال در شنوایی و یا حتی از بین رفتن شنوایی حیوان به طور کامل شود. پس سعی کنید با شناخت علائم این نوع بیماری ها که معمولاً با خارش گوش خود را نشان می‌دهند؛ آشنا شوید. همچنین با درمان و پیشگیری‌های لازم علت اصلی خارش گوش گربه و سگ را برطرف نمایید.

علت اصلی خاراندن گوش گربه چیست؟

در بیشتر اوقات درون گوش گربه‌ها و سگ‌ها و سایر حیوانات خانگی موجودات بسیار ریزی زندگی می‌کنند که به آن‌ها هیره گوش، کنه و یا انگل گوش می‌گویند. معمولاً این موجودات ذره بینی، عنکبوتی شکل هستند و به راحتی می‌توانند درون مجاری گوش تخم ریزی کرده و ماه‌ها زندگی کنند. همچنین خوب است بدانید انواع مختلفی کنه و انگل وجود دارد که همگی باعث خارش گوش گربه و سگ می‌شوند‌؛ اما همگی آن‌ها تقریباً علائم یکسانی را از خود نشان می‌دهند، حتی ممکن است راه درمان یکسانی داشته باشند.

مشکلات گوش گربه و سگ

در صورتی که گربه و یا سگ شما دچار کنه یا همان انگل گوش شود ممکن است به طور نسبی و یا حتی به طور کامل شنوایی خود را از دست بدهد. معمولاً این نوع ناراحتی‌ها برای توله‌ها و بچه‌گربه‌ها وضعیت وخیم‌تری را ایجاد می‌کنند، از طرفی کنه‌ها و انگل‌ها می‌توانند به علت خاراندن گوش گربه و سگ از درون گوش حیوان خارج شوند و به دیگر قسمت‌های بدن سرایت کنند. پس این احتمال وجود دارد که کنه گوش گربه و سگ در پوست بدن آن‌ها نیز خارش به وجود آورد.

علت اصلی خاراندن گوش گربه

علائم گوش درد در گربه‌ها و سگ‌ها

زمانی که هیره، انگل و کنه درون گوش سگ و یا گربه لانه می‌کنند غالباً حیوان علائم آشکاری را از خود نشان می‌دهد، از جمله این علائم عبارت‌اند از:

 • خارش پشت گوش گربه و سگ
 • گوش درد
 • خاراندن زیاد درون گوش
 • وجود خون خشک شده درون گوش که شباهت زیادی به دانه های قهوه دارد
 • دیدن نقطه های سفید رنگی که ممکن است تخم کنه یا همان انگل باشد
 • تکان دادن سر زیادتر از حد معمول
 • عدم تعادل و اختلالات حرکتی
 • کیپ شدن گوش حیوان و استفاده از یک گوش
 • وجود بوی بد در داخل گوش ها
 • کج کردن صورت در هنگام شنیدن صداهای مختلف
 • داغ بودن گوش گربه و سگ با همراه التهاب گوش

همچنین بخوانید: 10 مدل از بهترین اسباب بازی برای گربه کدامند؟

تشخیص علت خاراندن گوش گربه و سگ

از آنجایی که انگل و کنه در گوش گربه و سگ‌ها یک بیماری واگیردار به حساب می‌آیند، پس این احتمال وجود دارد که حیوان شما این بیماری را از حیوان دیگری گرفته باشد و منشاء اصلی این نوع بیماری دقیقاً مشخص نباشد. اما گاهی اوقات علت خارش گوش گربه و سگ به دلیل آلرژی، تورمورها و حتی دلایل دیگری نظیر بیماری های غدد درون ریز باشد‌، پس با این وجود لازم است تا تشخیص علت اصلی خاراندن گوش سگ و گربه توسط دامپزشک صورت بگیرد‌.

نحوه خاراندن حیوانات

درمان خارش گوش گربه و سگ

پس از تشخیص جرب در سگ و گربه و همچنین تشخیص هر نوع خارش دیگر در گوش حیوان معمولاً درمان به صورت دو مرحله انجام می‌شود. اولین اقدام تمیز کردن گوش گربه و سگ است، سپس قطره برای عفونت گوش گربه و سگ باید مورد استفاده قرار بگیرد. البته ممکن است که دامپزشک قطره‌های دیگری برای از بین بردن انگل و کنه نیز تجویز نماید، از آنجایی که انگل‌ها و کنه‌ها به بیرون از گوش حیوان نیز حرکت می‌کنند، پس لازم است تا جهت درمان خاراندن گوش گربه و سگ تمام بدن حیوان مورد مداوا قرار بگیرد‌.

پیشگیری از خارش گوش گربه و سگ

اگر چه امروزه درمان قارچ گوش گربه و سگ، همچنین درمان‌های زیادی برای خاراندن گوش گربه وجود دارد، حتی برخی افراد اقدام به درمان خانگی عفونت گوش گربه می‌کنند؛ اما همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. پس با مالیدن پماد Revolution به پوست گوش گربه و سگ و دیگر قسمت‌های بدن سعی کنید از بروز این نوع بیماری حیوان پیشگیری کنید.

یعنی قبل از مبتلا شدن سگ و گربه به انواع کک‌ها، انگل، کنه، کرم های قلاب دار و بسیاری عوامل خطرناک و کشنده این نوع بیماری را از بین ببرید. یکی دیگر از داروهایی که دارندگان پت در منزل باید برای پیشگیری به صورت ماهانه از آن استفاده کنند داروی Advantage Multi می‌باشد‌. این نکته را نیز به یاد داشته باشید که تنها بیماری گوش گربه و سگ که غیرقابل پیشگیری می‌باشد، عفونت قارچی گوش است.

دسترسی به بهترین کلینیک های دامپزشکی با کمک مجموعه برند آنالیز به سادگی میسر خواهد بود

نظرات کاربران درباره مهم ترین علت خاراندن گوش گربه و سگ چیست؟ درمان و پیشگیری


مقالات پیشنهادی حیوانات خانگی

لیست مقالات حیوانات خانگی