آموزش شستن و حمام کردن 4 حیوان خانگی

فهیمی
فروردین 12, 1400
زمان مطالعه دقیقه

آموزش شستن و حمام کردن 4 حیوان خانگی

حمام کردن حیوان خانگی یک امر ضروری نیست؛ چون بیشتر حیوانات خانگی مانند گربه ها، خرگوش ها و همسترها در اثر شست و شو با مواد شیمیایی به بیماری های قارچی دچار می‌شوند. از طرفی با شستن سر حیوان خانگی ممکن است گوش و بینی آن‌ها عفونت کند. پس تا حد ممکن باید از حمام کردن و شست و شوی حیوانات خانگی خودداری کرد، البته در برخی شرایط تنها با شستن می‌توان آلودگی‌ها را از آن‌ها دور کرد، پس با رعایت نکات لازم می‌توانید برخی از حیوانات خانگی را شست و شو دهید.

طرز حمام کردن حیوان خانگی

یکی از دوست‌داشتنی‌ترین حیوانات خانگی، سگ ها هستند‌، برای شست و شوی سگ ها بهتر است آب را در دمای مناسبی انتخاب کنید؛ چون معمولاً این حیوانات به آب داغ زیاد واکنش نشان می‌دهند. البته آب سرد هم می‌تواند باعث سرماخوردگی سگ ها خصوصاً توله‌ها شود.

این نکته را همیشه به یاد داشته باشید که برای حمام کردن و شست و شوی سگ ها سعی کنید سر آن‌ها را خیس نکنید؛ چرا که ممکن است آب به درون گوش حیوان برود و باعث عفونت گوش سگ شود‌. از طرفی برخورد شامپو به چشم سگ می‌تواند ایجاد سوزش چشم و ناراحتی در حیوان شود‌.

پس همیشه از گردن به پایین سگ را بشویید و برای تمیز کردن صورت سگ تنها از یک پارچه نم دار استفاده کنید. بهتر است در هنگام شست و شوی آن‌ها از دست استفاده کنید؛ چرا که در این روش شما می‌توانید هر نوع برآمدگی و یا التهاب در سطح بدن حیوان را تشخیص دهید‌.

همچنین اگر سگ شما دارای موهای بلندی می‌باشد سعی کنید در جهت رویش موها شست و شوی حیوان را انجام دهید. معمولاً این کار از گره زدگی موها جلوگیری می‌کند و کار شانه زدن سگ را برای شما راحت‌تر می‌کند‌. بعد از حمام کردن سگ آن را به خوبی با حوله و سشوار ملایم خشک کنید، دادن تشویقی به سگ را در زمان استحمام فراموش نکنید.

طرز حمام کردن حیوان خانگی

طریقه شستن خرگوش

خرگوش ها از جمله حیوانات خانگی هستند که معمولاً نیاز به حمام کردن ندارند. اگر چه حمام کردن حیوان خانگی ضرورتی ندارد؛ اما این کار جزو یکی از شرایط نگهداری حیوانات در خانه می‌باشد.

پس سعی کنید با نظافت محل زندگی حیوان تا حد ممکن از کثیف شدن و شست و شوی آن‌ها جلوگیری کنید. با این حساب اگر قصد حمام کردن و شست و شوی خرگوش را دارید، ابتدا خرگوش را به آرامی در آغوش بگیرید، سپس با دست دیگر بدن حیوان را خیس کنید.

مراقب باشید روی سر خرگوش آب نریزید‌، بعد از اتمام کار حتماً حیوان را با حوله خشک کنید، اگر برایتان مقدور بود از شامپوهای مخصوص برای حمام کردن حیوان خانگی استفاده نمایید.

همچنین بخوانید:  5 دستور عالی تهیه سوپ برای گربه خانگی

آموزش حمام کردن حیوان خانگی

گربه ها زیباترین حیوانات خانگی هستند که همیشه با لیس زدن دست و پایشان خود را تمیز نگه می‌دارند. معمولاً گربه ها از آب وحشت دارند و همین تمایلی به حمام کردن و شست و شو توسط انسان‌ها را ندارند.

پس تا حد ممکن از حمام کردن گربه ها خودداری کنید؛ چرا که گربه ها با خیس شدن بدنشان مضطرب می‌شوند و به اطراف خود چنگ می‌زنند. پس در زمان استحمام گربه ها استفاده از دستکش را فراموش نکنید.

سعی کنید به آرامی گربه را بغل بگیرید و از گردن به پایین حیوان را خیس کنید، هرگز سر گربه را نشویید؛ چون احتمال دارد گوش و بینی حیوان دچار عفونت شود‌.

گربه ها را باید با آب فشار کم آبکشی کنید و در نهایت با حوله بدن آن‌ها را خشک کنید. توجه داشته باشید که شستن گربه ها می‌تواند باعث ایجاد بیماری های قارچی در حیوان شود‌.

آموزش حمام کردن حیوان خانگی

طرز شستن همستر

همسترها جزو حیوانات خانگی هستند که روی بدن آن‌ها را روغن های مخصوصی پوشانده است‌، از طرفی می‌توانند تولید روغن های بد بو و نامناسب را کنترل کنند، پس حمام کردن همستر باعث از بین رفتن این روغن‌ها می‌شود.

بنابراین سعی کنید تنها در شرایط خاص همسترها را حمام کنید. بهتر است برای حمام کردن این نوع جوندگان، مقداری خاک و ماسه را با هم مخلوط کنید و اجازه دهید همسترها خود را روی آن‌ها بمالند. این نوع خاک‌های تمیز را می‌توانید از برخی مراکز مانند پت شاپ ها تهیه نمایید.

البته اگر ماده‌ای سمی و یا مضر به موهای بدن همستر چسبیده باشد تنها روش حمام کردن حیوان خانگی و شست و شوی او می‌تواند برای تمیز کردن همسترها به کار رود‌. پس از یک پارچه مناسب و نم دار استفاده کنید، بعد به خوبی سطح بدن آن را خشک کنید. سعی کنید دمای قفس همستر را نسبت به دمای اتاق بیشتر کنید تا او مریض نشود‌.

 

دسترسی به بهترین کلینیک های دامپزشکی با کمک مجموعه برند آنالیز به سادگی میسر خواهد بود

نظرات کاربران درباره آموزش شستن و حمام کردن 4 حیوان خانگی


مقالات پیشنهادی حیوانات خانگی

لیست مقالات حیوانات خانگی