5 روش برای تشخیص بارداری حیوانات خانگی

فهیمی
فروردین 12, 1400
زمان مطالعه دقیقه

5 روش برای تشخیص بارداری حیوانات خانگی

با کمک روش های مختلفی می‌توان تشخیص داد که حیوانات خانگی باردار هستند. یکی از دقیق ترین روش‌ها برای تشخیص بارداری حیوانات خانگی انجام آزمایشات سونوگرافی می‌باشد. سونوگرافی در واقع یک تصویر برداری است که با کمک آن می‌توان داخل بدن حیوانات خانگی را بدون انجام جراحی نگاه کرد.
در این روش که یک شیوه‌ی غیرتهاجمی می‌باشد، با کمک دستگاه سونوگرافی امواج صوتی به بدن حیوان خانگی ارسال می‌شود و با گوش دادن اکوها و پژواک‌های تصویری می‌توان داخل بدن ‌سگ و آنچه درون آن در حال اتفاق افتادن است را مشاهده کرد.اما علاوه بر این روش، در ادامه به معرفی ۵ روش برای تشخیص بارداری حیوانات خانگی می‌پردازیم.

۱. مشاهده علائم حیوانات در دوران بارداری

یکی از روش های تشخیص بارداری در حیوانات خانگی توجه کردن به علائم آبستنی است. معمولاً زمانی که حیوان باردار می‌شود، رحم حیوان بزرگ‌تر خواهد شد. در تشخیص مؤثر بارداری حیوانات خانگی پیدا کردن تغییرات فیزیکی حیوان کمک زیادی می‌کند. معمولاً حیوانات خانگی مثل سگ در ابتدای دوره بارداری و همچنین از اواسط و انتهای آن دارای علائم آبستنی هستند که می‌توان آن‌ها را مشاهده کرد.

در این حیوانات رنگ نوک پستان‌ها در زمان بارداری تغییر می‌کند. بنابراین برای تست بارداری در سگ‌ها می‌توان رنگ نوک پستان‌های آن‌ها را بررسی کرد که در این دوره صورتی می‌شوند. همچنین پستان‌های آن‌ها کمی سفت‌تر و برجسته‌تر خواهند شد. این علائم معمولاً در هفته‌های دوم تا سوم آبستنی به وجود می‌آید.

راه های تشخیص بارداری حیوانات خانگی

۲. مراجعه به دامپزشک برای تشخیص بارداری حیوانات خانگی

یکی از بهترین راه هایی که می‌توان با کمک آن تشخیص بارداری حیوان خانگی را انجام داد، بردن آن‌ها نزد دامپزشک می‌باشد. دامپزشک می‌تواند با کمک دستگاه‌های پیشرفته تشخیص دقیق بارداری این حیوانات را انجام دهد. در بسیاری از موارد ممکن است شما با مراجعه به دامپزشک متوجه شوید که حیوان شما باردار نبوده بلکه بیمار است. پس یکی از راه‌هایی که با کمک آن می‌توان تشخیص درست بارداری حیوانات را انجام داد، مراجعه به دامپزشک است.

۳. مشاهده‌ی تغییرات رفتاری

در رابطه با تغییرات رفتاری حیوانات خانگی در دوران بارداری باید گفت که ممکن است این حیوانات تغییرات رفتاری شدیدی نداشته باشند. هر حیوانی در دوره بارداری یک رفتار خاص از خود نشان خواهد داد. برخی از این حیوانات در ابتدای دوره بارداری ممکن است خسته و ساکت‌تر از قبل باشند. البته باید دقت کرد که حیوانات بیمار نیز نسبت به گذشته ساکت می‌شوند. بنابراین ساکت بودن حیوان نشانه خیلی قوی برای اثبات باردار بودن حیوان نیست.

همچنین بخوانید: 5 روش برای تشخیص بارداری حیوانات خانگی

۴. تغییر اشتهای حیوانات

یکی دیگر از مواردی که می‌توان از طریق آن بارداری حیوانات خانگی را تشخیص داد، تغییر اشتهای حیوانات می‌باشد. چون در اواخر دوره بارداری رحم حیوانات بزرگ‌تر می‌شود. بنابراین در شکم آن‌ها فضای زیادی ایجاد خواهد شد و ممکن است حیوانات نتوانند غذای بزرگ‌تری بخورند. پس در بازه‌های زمانی کوتاه‌تر میان وعده‌های کوچک‌تری را خواهد خورد. بنابراین با مشاهده تغییر اشتهای حیوانات خانگی مثل سگ می‌توان مراقبت از سگ باردار را به درستی انجام داد.

روش های تشخیص بارداری حیوانات خانگی

۵. انجام سونوگرافی برای تشخیص بارداری حیوانات خانگی

همان‌طور که پیش‌تر نیز گفته شد از طریق سونوگرافی حیوانات خانگی می‌توان در رابطه با ارگان‌های مربوط به شکم و سینه این حیوانات اطلاعات کافی را به دست آورد. از این تکنیک می‌توان برای تشخیص بارداری حیوانات استفاده کرد. با مشاهده تصویری از اندام های داخلی بدن حیوان می‌توان تغییرات احتمالی در ساختار این اندام را مشاهده کرد.

انجام سونوگرافی معمولاً چند روز پس از جفت گیری حیوان صورت می‌گیرد و با کمک آن می‌توان شمارش جنین‌ها در سونوگرافی را نیز انجام داد. البته رادیوگرافی نسبت به سونوگرافی در این زمینه بهتر عمل می‌کند. رادیوگرافی را بهتر است در سنی که استخوان‌های جنین شکل گرفته‌اند، انجام داد.

دامپزشک از چه راه هایی بارداری حیوانات خانگی را تشخیص می‌دهد؟

دامپزشک با استفاده از روش‌ های زیادی حاملگی حیوان خانگی را تعیین خواهد کرد. ابتدا دامپزشک حیوان را معاینه کرده و با دقت شکم آن را بررسی می‌کند. همچنین دامپزشک می‌تواند با کمک معاینه های دستی رحم حیوان و وجود جنین در آن را احساس کند. یکی دیگر از راه‌هایی که دامپزشک از طریق آن‌ها تشخیص بارداری حیوان خانگی را انجام می‌دهد، بررسی کردن ضربان قلب حیوان می‌باشد. با کمک گوشی پزشکی می‌توان ضربان قلب جنین را شنید.

آزمایش خون نیز از دیگر روش‌هایی است که برای تشخیص بارداری حیوانات خانگی دامپزشک از آن استفاده می‌کند. با انجام آزمایش خون وجود هورمون‌های بارداری ریلاکسین در خون حیوان بررسی می‌شوند و پاسخ مثبت آزمایش در هر دوره از بارداری تعیین کننده باردار بودن حیوان خواهد بود.

دسترسی به بهترین کلینیک های دامپزشکی با کمک مجموعه برند آنالیز به سادگی میسر خواهد بود

نظرات کاربران درباره 5 روش برای تشخیص بارداری حیوانات خانگی


مقالات پیشنهادی حیوانات خانگی

لیست مقالات حیوانات خانگی