مهم ترین مراحل سند زدن آپارتمان کدامند + هزینه ثبت سند

فهیمی
خرداد 18, 1400
زمان مطالعه دقیقه

مهم ترین مراحل سند زدن آپارتمان کدامند + هزینه ثبت سند

مسئله سند زدن آپارتمان و خانه یکی از موضوعات مهم در زمان خرید و فروش ملک می‌باشد. پس لازم است که به تمامی جزئیات این مسئله دقت کرد. زیرا اگر مسائل حقوقی مثل سند زدن آپارتمان به خوبی رعایت نشود. ممکن است برای خریدار و فروشنده آن مشکلاتی به بار آید. همچنین باید گفت در زمان سند زدن برای آپارتمان لازم است که فرد فروشنده و فرد خریدار حضور داشته باشند. و خریدار با پیدا کردن خانه مورد نظر توافقات لازم را با فروشنده انجام داده و وارد معامله آن خانه شود. با این حال اگر شما هم قصد دارید در این زمینه بیشتر بدانید لازم است با ما همراه شوید. زیرا ما قصد داریم در این مقاله شما را با مراحل لازم برای سند زدن آپارتمان بیشتر آشنا کنیم.

مراحل سند زدن ملک

مطابق با قانون برای سند زدن ملک و آپارتمان لازم است که مراحل مختلفی را طی کرد. این مراحل شامل توافق، دریافت کد رهگیری، مراجعه فروشنده به دفاتر اسناد رسمی، انتقال سند و توافق در معامله ملک می‌باشد. در ادامه در رابطه با هر یک از مراحل بیشتر توضیح می‌دهیم.

توافق خریدار و فروشنده

باید فرد خریدار و فروشنده صحبت‌های لازم را با یکدیگر انجام دهند و بر سر ملک مورد نظر به توافق برسند. پس از آن لازم است که توافق را میان خود به صورت مکتوب بنویسند. که این توافق مکتوب با نام قول نامه معروف است. در حقیقت در قولنامه برای خرید و فروش ملک لازم است که رضایت دو طرف فروشنده و خریدار به دست آورده شود و آن را امضا کنند.

مراحل سند زدن ملک

دریافت کد رهگیری

پس از اینکه خریدار آپارتمان مورد نظر خود را پیدا کرد و فروشنده و خریدار به توافق رسیدند. بعد از تنظیم کردن قولنامه لازم است که کد رهگیری ملک دریافت را دریافت کنند. در واقعاً از آنجایی که قولنامه به یک فرد تعلق ندارد، پس امکان فروش خانه به چند خریدار نیز وجود خواهد داشت. بنابراین برای اینکه جلوی مشکل گرفته شود، بعد از تنظیم کردن قولنامه لازم است برای ثبت قولنامه در سیستم نرم افزاری جامع اقدام کرد. برای انجام این کار می‌توان به بنگاه املاک معتبر رسمی مراجعه کرد.

در این مرحله باید مشخصات فردی فروشنده و خریدار در سامانه به ثبت برسد، سپس از آنجایی که این سامانه یک مرکز جامع و کشوری است، یک کد رهگیری برای معامله آن‌ها از طریق سامانه داده می‌شود. اگر فروشنده بخواهد واحد آپارتمانی را به چند نفر بفروشد در هنگام ثبت اطلاعات سیستم اخطار خواهد داد. و اعلام می‌کند که قبلاً کد رهگیری صادر شده است. بنابراین برای سند زدن آپارتمان مرحله دریافت کد رهگیری از اهمیت زیادی برخوردار است که از طریق آن می‌توان صحت معامله را مشخص کرد.

مراجعه فروشنده به دفتر اسناد رسمی

قبل از این مرحله، لازم است تا فروشنده به ادارات مختلفی از جمله شهرداری و دارایی نیز مراجعه کند. تا ملک مرود ارزیابی کارشناسان قرار بگیرد و در صورتی که ملک مشمول مالیات، بدهی و یا جریمه خاصی می‌باشد، تمامی این موارد پرداخت شده و خریدار بتواند با خیال آسوده یک معامله کاملاً قانونی را انجام بدهد.

همچنین خوب است بدانید برخی از املاک و آپارتمان‌ها تحت تملک اداره اوقاف هستند و در صورت خرید و فروش این دسته از املاک باید فروشنده حتماً درخواست فروش خانه و آپارتمان را به این اداره ابلاغ نموده و هزینه تعیین شده از اوقاف را برای انجام معامله بپردازد تا اجازه فروش خانه و آپارتمان برایش صادر شود.

سپس در این مرحله فروشنده به دفتر اسناد رسمی مراجعه خواهد کرد و با ارائه تمامی مدارک و مجوزهای لازم از سوی ادارات مختلف از جمله شهرداری، اوقاف و دارایی را در کنار اصل سند و مدارک فردی خود و خریدار به یکی از دفاتر اسناد رسمی ارائه می‌دهد. در این صورت، ادامه مراحل برای بررسی و صحت مدارک بر عهده دفترخانه است.

انتقال سند

 

هزینه سند زدن آپارتمان

 

آخرین مرحله برای سند زدن آپارتمان و ملک انتقال سند می‌باشد. برای انتقال سند لازم است که خریدار و فروشنده در تاریخی که در سند آماده است، به دفترخانه مراجعه نمایند و پس از خواندن متن کامل معامله، برای جابجایی سند امضا می‌کنند.

هزینه سند زدن آپارتمان

برای انتقال سند لازم است که هزینه‌هایی پرداخت شوند. به عنوان مثال برای ثبت کردن مبایعه نامه در سیستم سراسری و جامع لازم است هزینه‌ای پرداخت کرد. این میزان ۵ درصد از ارزش ملک خواهد بود که از فروشنده و خریدار دریافت خواهد شد. از دیگر هزینه‌هایی که لازم است فروشنده آن‌ها را پرداخت کند، می‌توان به هزینه بازسازی، خلافی و پسماند اشاره کرد. همچنین لازم است بدانید برای خرید و فروش یا اجاره کردن ملک، مالیات بر اجاره نیز از فروشنده دریافت می‌شود. همچنین فروشنده و خریدار باید به میزان مساوی هزینه دفترخانه که به حق تحریر معروف است را در پرداخت کنند.

نکات مهم برای سند زدن ملک و آپارتمان

سند زدن ملک از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد. بنابراین لازم است که برای این کار وقت و زمان زیادی را صرف کرد. تمامی نکات و بندهایی که در مبایعه نامه آمده است، مهم می‌باشند. بنابراین هنگام تنظیم قولنامه باید آن‌ها را با دقت مطالعه کرد. برای اینکه قولنامه دارای اعتبار کافی باشد، لازم است به یکی از بنگاه های املاک رسمی مراجعه کنید. سپس از آن بنگاه کد رهگیری ملک را دریافت کرد.

فروشنده باید هنگام فروش ملک کلیه بدهی‌ها را پرداخت کند. و پس از دریافت تسویه حساب می‌توان برای سند زدن آپارتمان اقدام کرد. باید به این موضوع دقت داشت که انتقال سند و فروش ملک به هزینه زیادی نیاز دارد که پیش از اقدام برای فروش لازم است این هزینه‌ها تأمین شوند.

دسترسی به بهترین موسسات حقوقی با کمک مجموعه برند آنالیز به سادگی میسر خواهد بود

نظرات کاربران درباره مهم ترین مراحل سند زدن آپارتمان کدامند + هزینه ثبت سند


مقالات پیشنهادی خدمات حقوقی اداری

لیست مقالات خدمات حقوقی اداری