اصول عکاسی صنعتی و تبلیغات حرفه‌ای

فهیمی
اردیبهشت 5, 1400
زمان مطالعه دقیقه

اصول عکاسی صنعتی و تبلیغات حرفه‌ای

زمانی که می‌خواهیم به طور حرفه‌ای محصولی را تبلیغ کنیم صحبت از اصول عکاسی صنعتی به میان می‌آید. هر چند که امروزه یک تازه کار با داشتن دوربین عکاسی صنعتی و رعایت این اصول می‌تواند یک عکس تبلیغاتی را در اختیار مشتری قرار دهد. اما باید نکات اصلی و قواعد عکاسی صنعتی در حین کار عکاسی رعایت شوند تا با تولید یک عکس خارق‌العاده بتوانید رضایت مشتری را به دست آورید. پس ما در این مقاله به تعدادی از مهم‌ترین اصول عکاسی تبلیغاتی اشاره خواهیم کرد.

اصول عکاسی صنعتی

اولین فاکتور برای ثبت عکس های تبلیغاتی داشتن یک دوربین باکیفیت است. در واقع گرفتن عکس های حرفه‌ای نیازمند یک دوربین مخصوص می‌باشد. زیرا دوربین های موبایل هیچ‌گاه قابلیت تنظیم تمام زوایای یک عکس صنعتی را ندارند.

از طرفی شما با استفاده از یک دوربین حرفه‌ای می‌توانید انواع مختلفی از عدسی‌ها را بر روی دوربین خود نصب کنید. همچنین قادر هستید با استفاده از فوکوس پس‌زمینه‌های جذابی را برای تصاویر خود انتخاب کنید. پس قطعاً کیفیت تصویر با دوربین DSLR قابل مقایسه با دوربین هیچ نوع گوشی حتی آیفون نخواهد بود.

پس زمینه سفید را انتخاب کنید

 

آشنایی با اصول عکاسی صنعتی

 

از مهم‌ترین اصول عکاسی صنعتی، پس زمینه عکاسی صنعتی و استفاده از صفحه صاف، سفید و بدون درز است‌‌. در حقیقت این نوع پس‌زمینه‌ها می‌توانند یک نمای بی‌انتهایی را در تصاویر ایجاد کنند. پس چنانچه پس زمینه سفید در دسترس نداشتید حتماً با کمک ابزارهای مختلفی مانند فتوشاپ و نرم افزارهای ویرایش عکس، پس زمینه سفید را برای تصاویر خود در نظر بگیرید. این مورد جزو نکات هم عکاسی تبلیغاتی به حساب می‌آید.

همچنین بخوانید: 10 ایده ناب برای نوشتن متن آگهی تبلیغاتی

از فیلتر استفاده نکنید

یکی از تجهیزات عکاسی صنعتی فیلتر است که توسط آن تغییراتی در تصاویر ایجاد می‌شود. اما باید عکس های تبلیغاتی به‌گونه‌ای باشند که محصول نهایی نیازی به فیلتر شدن نداشته باشد. لزوماً اگر تغییراتی در عکس‌ها لازم بود تنها با استفاده از فتوشاپ انجام بگیرد. البته استفاده از پس زمینه BOKeh آن‌چنان زیبایی در تصاویر شما به وجود می‌آورد که نیازی به تغییرات زیادی نخواهید داشت‌.

از سبک های مختلف استفاده کنید

در اجرای اصول عکاسی از محصولات مختلف سعی کنید در زوایای متنوع انواع بک گراند عکاسی تبلیغاتی را در نظر بگیرید. هر سبک و مدلی که تا به حال دیده‌اید را بر روی تصاویر گرفته شده پیاده کنید. زیرا مشتریان مختلف خصوصاً کاربران فضای مجازی تا زمانی که از محصول موردنظر خود چندین عکس باکیفیت تماشا نکنند، قطعاً خرید نخواهند کرد. بنابراین در هنگام آموزش اصول عکاسی صنعتی با انتخاب سبک‌ها و رنگ‌های مختلف شانس فروش کالاهای گوناگون را برای مشتریان خود افزایش دهید‌.

دوربین را به لپ تاپ متصل کنید

در زمان دوره عکاسی صنعتی یکی از لوازم مورد نیاز عکاسی تبلیغاتی، لپ تاپ است‌. اگر چه عکاسی صنعتی با کمترین امکانات نیز ممکن است. اما استفاده از tethering می‌تواند خروجی باکیفیت‌تری را در اختیار مشتریان شما قرار دهد‌. پس به شما توصیه می‌کنیم هیچ عکسی را تا زمانی که در لپ تاپ بررسی نکرده‌اید آن را حذف نکنید. به این خاطر که عکس‌ها در صفحه کامپیوتر و یا لپ تاپ بزرگ‌تر و شفاف‌تر نمایش داده می‌شوند. از طرفی زوایای دید بهتری را در اختیار شما قرار می‌دهند.

روانشناسی رنگ ها در اصول عکاسی صنعتی

 

روانشناسی رنگ ها در اصول عکاسی صنعتی

 

شما در هر زمانی حتی آموزش عکاسی صنعتی در منزل و یا آموزش عکاسی صنعتی با موبایل باید طیف گسترده‌ای از رنگ ها را بشناسید. زیرا این موضوع در کتاب اصول عکاسی صنعتی بارها تکرار شده است. پس توجه داشتن به نوع محصول و رنگ‌های انتخاب شده برای آن در بازاریابی و تبلیغات کار بسیار مهمی می‌باشد. شاید بارها توجه کرده باشید که گوشی های موبایل در عکاسی صنعتی به رنگ مشکی نمایش داده می‌شوند. چون این رنگ نشان دهنده امنیت می‌باشد.

استفاده از عدسی ماکرو را فراموش نکنید

اگر چه لوازم عکاسی از محصولات متنوعی تشکیل شده است. اما برخی از آن‌ها مانند عدسی ماکرو کاربرد بسیار زیادی خواهند داشت. زیرا برای گرفتن عکس های صنعتی از محصولاتی مانند جواهرات و دیگر زیورآلات لازم است تا ظرافت‌های خاصی نشان داده شود. در واقع یک عکس عمومی نمی‌تواند تمام زیبایی‌های یک جواهر را نشان بدهد. بنابراین لازم است تا شما با استفاده از خصوصیت ماکرو و سایر اصول عکاسی صنعتی چنین جزئیاتی را در اختیار مشتریان قرار دهید.

نورپردازی در عکاسی صنعتی

مهم ترین قواعدی که باید در اجرای اصول عکاسی صنعتی رعایت شود توجه داشتن به نورپردازی محیط می‌باشد. مهم نیست منبع نور شما چه چیزی است، مهم زوایای تابش نور به سوژه می‌باشد. در واقع نورپردازی ۹۰ درصد از کیفیت عکس را تضمین می‌کند‌. زیرا در هنر عکاسی هر کدام از زوایای نور می‌توانند با ایجاد سایه بر روی سوژه تغییرات اساسی در تصاویر ایجاد کنند.

ویرایش و روتوش کنید

در انتها ویرایش عکس را فراموش نکنید. زیرا تغییراتی که در پایان بر روی عکس‌ها صورت می‌گیرد به اندازه خود عکس اهمیت دارد. گاهی اوقات یک تغییر ساده می‌تواند محصول نهایی را تا حد زیادی باکیفیت‌تر کند. به هر حال اضافه کردن یک افکت و یا تغییر رنگ پس زمینه جزو کارهای ضروری در یک عکاسی تبلیغاتی به شمار می‌آید.

دسترسی به بهترین فروشگاه کالای ذیجیتال با کمک مجموعه برند آنالیز به سادگی میسر خواهد بود

نظرات کاربران درباره اصول عکاسی صنعتی و تبلیغات حرفه‌ای


مقالات پیشنهادی بازاریابی و تبلیغات

لیست مقالات بازاریابی و تبلیغات