همه چیز درباره اخذ گرین کارت و شرایط سفر با آن

فهیمی
خرداد 18, 1400
زمان مطالعه دقیقه

همه چیز درباره اخذ گرین کارت و شرایط سفر با آن

اخذ گرین کارت برای این که یک فرد شهروند آمریکا شوید، یکی از مراحل ضروری است که باید طی کنید. بنابراین اگر شما هم قصد دریافت این مدرک را دارید و یا می‌خواهید در این زمینه بیشتر بدانید؛ ما در این مقاله قصد داریم شما را با گرین کارت و شرایط سفر با آن بیشتر آشنا کنیم.

اخذ گرین کارت

گرین کارت در واقع یک سند هویتی می‌باشد که نشان دهنده قانونی بودن اقامت دائمی افراد در ایالات متحده آمریکا است. افرادی که دارای گرین کارت آمریکا هستند، در این کشور می‌توانند بدون هیچ نوع محدودیتی به کار و زندگی بپردازند. پس شهروندان می‌توانند با استفاده از این کارت در مقایسه با اخذ ویزا دارای آزادی عمل بیشتری باشند. اما یک نکته مهم در این زمینه که باید افراد بدانند این است که فردی که از ابتدا در آمریکا متولد شده است، نسبت به فردی که دارای گرین کارت آمریکا است، از حقوق و آزادی عمل بیشتری ممکن است بهره‌مند باشد.

چند نکته مهم در مورد کارت سبز امریکا

ممکن است که این کارت‌ها به صورت شرطی باشند. برای مثال در صورتی که فردی با توجه به سند ازدواج خود با یک شهروند آمریکایی، گرین کارت اخذ کرده باشد، این کارت برای او فقط به مدت دو سال اعتبار خواهد داشت. بنابراین پس از تاریخ انقضای نود روزی گرین کارت لازم است که از طریق دولت آمریکا نسبت به درخواست شهروندی و مهاجرت اقدام کرده تا شرایط اقامت دائم را اخذ کند.

همچنین خوب است بدانید افرادی که دارای ناتوانی جسمی هستند و یا افراد زیر ۱۸ سال نیازی به امضا کردن گرین کارت خود ندارند و با وجود شرایط خاص گرین کارت به صورت مصونیت از امضا نشان داده می‌شود. تاریخ انقضای گرین کارت پس از ده سال می‌باشد. بنابراین در صورتی که افراد کارت خود را جدید نکرده باشند، ممکن است متحمل نتایج سخت و جدی شوند.

افراد واجد الشرایط برای کارت سبز امریکا

افراد برای اخذ گرین کارت باید دارای شرایط لازم باشند و برای دریافت این کار باید موارد خاصی رعایت شود تا فرد بتواند این کارت را اخذ کند. مطابق با دسته‌بندی‌های مهاجرتی افراد بر اساس کار، خانواده، وضعیت پناهندگی، وضعیت مهاجرتی خاص، جواز ثبت، برنامه‌های مربوط به قربانی سوء مصرف، قربانی یک جرم و دادوستد انسانی در دسته‌بندی‌های مختلفی برای گرین کارت‌ها قرار می‌گیرند.

مدارک لازم برای گرین کارت امریکا

 

شرایط اخذ گرین کارت

 

برای دریافت گرین کارت آمریکا لازم است که مدارک مختلفی را ارائه داد. یکی از این مدارک گواهی عدم سوء پیشینه می‌باشد. کپی شناسنامه و کپی صفحه گذرنامه یا ویزای غیر مهاجرتی از دیگر مدارک لازم برای اخذ این کارت هستند. همچنین فرد متقاضی باید چند عکس ارسال کند و معاینه پزشکی لازم را انجام داده باشد. افراد ۱۴ تا ۷۹ ساله باید فرم AG325 را برای تکمیل بیوگرافی خود پر کنند.

مزایای گرین کارت آمریکا

اخذ گرین کارت آمریکا مزایای مختلفی به همراه خواهد داشت. از جمله این مزایا می‌توان به حمایت مالی از بستگان اشاره کرد. همچنین در صورتی که فردی دارای گرین کارت آمریکا باشد، برای ثبت نام در دانشگاه هزینه کمتری پرداخت خواهد کرد. افراد دارنده گرین کارت آمریکا می‌توانند در فعالیت‌های سیاسی مختلف مشارکت داشته باشند و خیلی راحت به آمریکا و خارج از آن مسافرت کنند. از جمله مزایای دیگری که اخذ گرین کارت آمریکا دارد، دریافت مزایای مربوط به تأمین اجتماعی خواهد بود. با استفاده از این کار برای افراد فرصت‌های شغلی بهتری رقم خواهد خورد. افراد می‌توانند با کمک این کارت از کلیه حقوقی که یک شهروند آمریکایی از آن‌ها بهره‌مند است، استفاده کنند. افرادی که به دنبال شهروندی ایالات متحده هستند، پس از گذشت پنج سال زندگی در آمریکا می‌توانند نسبت به اخذ تابعیت آمریکا اقدام کنند.

همچنین بخوانید: بهترین و معروف ترین مراکز خرید دبی کدامند

با گرین کارت آمریکا به چه کشورهایی می‌توان سفر کرد؟

افرادی که به عنوان شهروند آمریکایی در این کشور زندگی می‌کنند‌، این اجازه را دارند تا بدون داشتن ویزا به 170 کشور از نقاط دنیا سفر کنند. اما کسانی که با داشتن گرین کارت در آمریکا زندگی می‌کنند، یعنی اقامت دائم دارند؛ جزو شهروند آمریکا محسوب نمی‌شوند. بنابراین برای سفر به برخی کشورهای جهان باید دارای ویزا باشند. اما خوشبختانه کشورهایی هم هستند که بدون اخذ ویزا اجازه ورود به دارندگان گرین کارت آمریکا را نیز می‌دهند. از جمله این کشورها عبارتند از:

 • جزیره های آروبا و کراسائو که بخشی از کشور هلند است.
 • کشور کانادا به منظور گردشگری و اهداف توریستی
 • کشور کاستاریکا تنها به مدت حداکثر 30 روز
 • کشور گرجستان تنها به مدت حداکثر 90 روز
 • کشور مکزیک
 • کشور پرو به مدت 90 روز برای افرادی که دارای گرین کارت آمریکا هستند؛ ولی تابعیت هند و چین را داشته باشند.
 • کشور سنگاپور به مدت 4 روز برای کسانی که دارای گرین کارت امریکا هستند؛ ولی تابعیت هند و چین را داشته باشند
 • کشورهای حوزه بالکان
 • کشور آلبانی به مدت 90 تا 180 روز
 • مقدونیه شمالی
 • مونته نگرو
 • جزایر ویرجین به مدت 30 روز
 • جامائیکا

مدت زمان اعتبار گرین کارت

 

مزایای اخذ گرین کارت آمریکا

 

این گرین کارت شرایط زندگی افراد را در تمام دوران زندگی خود در آمریکا فراهم می‌کند و آن‌ها می‌توانند به عنوان شهروند این کشور از مزایایی که زندگی در آمریکا دارد بهره‌مند شوند. ولی مانند هر کارت شناسایی دیگری پس از گذشت ۱۰ سال گرین‌ کارت نیز به تمدید نیاز پیدا می‌کند. همچنین برای لغو اتوماتیک آن قوانین خاصی وجود خواهد داشت.

دریافت گرین کارت برای خانواده ها

برای کودکان نمی‌توان به صورت خودکار گرین کارت را اخذ کرد. همچنین فرزندان مجردی که سن آن‌ها زیر ۲۱ سال باشد، همسر و فرزند خواننده‌ها برای آن‌ها شرایط دریافت این گرین‌ کارت به صورت هم زمان فراهم شده است. برای فرزندان متأهل دریافت گرین کارت فقط در صورتی امکان پذیر است که به یک شهروند آمریکایی مرتبط باشند.

نحوه درخواست برای اخذ گرین کارت

ممکن است برخی از افراد از طریق نماینده مهاجرت فرآیند درخواست گرین کارت را کامل کنند چون انجام این کار به مدارک مختلفی نیاز دارد و این کار معمولاً در مدت زمان طولانی صورت می‌گیرد پس لازم است که یک فرد متخصص با اطلاعات کافی در این زمینه نسبت به اخذ گرین کارت اقدام کند.

فرم های لازم برای گرین کارت

به منظور درخواست گرین کارت لازم است متقاضیان فرم های مختلفی تکمیل کنند و ثبت نام خود را برای اقامت دائمی یا دیگر وضعیت‌ها درخواست نمایند. برای اخذ گرین کارت لازم است افراد به فرم های گوناگونی را پر کنند. ولی در صورت داشتن وکیل یا نماینده می‌توان این کار را به راحتی انجام داد.

سخن پایانی

گرین کارت‌ها، کارت‌های قانونی برای اقامت دائمی هستند که به علت رنگ سبزی که دارند به این نام معروف شده‌اند. این اسناد رسمی و دولتی بر روی کاغذ با عنوان I-551 شناخته می‌شوند. با اخذ گرین کارت امریکا افراد می‌توانند از مزایای شهروندی امریکا بهره‌مند شوند.

دسترسی به بهترین موسسات مهاجرتی با کمک مجموعه برند آنالیز به سادگی میسر خواهد بود

نظرات کاربران درباره همه چیز درباره اخذ گرین کارت و شرایط سفر با آن


مقالات پیشنهادی گردشگری

لیست مقالات گردشگری