صفر تا صد مراحل تشریفات گمرکی واردات و صادرات را بدانید

فهیمی
خرداد 18, 1400
زمان مطالعه دقیقه

صفر تا صد مراحل تشریفات گمرکی واردات و صادرات را بدانید

واردات و صادرات کالا به طور کلی در هر منطقه قوانین و اصول خاص خود را دارد. به طوری که افراد برای وارد کردن و صادر کردن کالا به کشورهای مختلف باید روند مشخصی را طی کنند. همچنین مجموعه اقداماتی را جهت ترخیص کالا انجام دهند. که به این موارد تشریفات گمرکی گفته می‌شود. حال اگر شما هم می‌خواهید در این زمینه بیشتر بدانید و یا به دنبال پیدا کردن شرکت‌های معتبر در زمینه انجام خدمات تشریفات گمرکی هستید لازم است بدانید که مراکز بسیاری به عنوان ارائه دهنده خدمات در این زمینه فعالیت دارند. شما می‌توانید بسته به نوع محموله خود، موقعیت مکانی، ویژگی‌های هر شرکت و موارد این چنینی بهترین گزینه را انتخاب کنید.

تشریفات گمرکی

اگر شما هم تمایل دارید که ۰ تا ۱۰۰ مراحل تشریفات گمرکی واردات و صادرات را بدانید به طور حتم لازم است که با کارشناسان مجرب در این زمینه در ارتباط باشید. البته به طور کلی می‌توان گفت طبق تعریف شورای همکاری گمرکی این تشریفات به گونه‌ای است که باید طبق نظر گمرک انجام شود. تا تمامی مقررات قانونی برای ورود یا خروج تمامی محموله‌ها از قلمرو گمرکی مورد بررسی قرار گرفته شود. از جمله این تشریفات می‌توان به تشریفات مهاجرت، عرضه پروانه و بهداشتی گیاهی اشاره کرد.

فرایند ترخیص کالا

به طور کلی با وجود آنچه گفته شد درمیابیم که ترخیص گمرکی کالا به منظور آزادسازی اجناس و کالاها از گمرک بوده که جهت وارد کردن آن یا صادر کردن این کالاها انجام می‌شود. هنگامی که تشریفات گمرکی بر روی محصولات انجام می‌شود. در حقیقت کالاهای وارد شده یا صادر شده جنبه قانونی پیدا خواهند کرد. اگر بخواهیم فرایند ترخیص گمرکی را راه نام ببریم می‌توان به آماده سازی و به ثبت رساندن اسناد مربوط به واردات و صادرات کالا که می‌تواند به صورت حضوری یا آنلاین باشد، محاسبه بازرگانی، حقوق گمرکی و غیره اشاره کرد.

تشریفات گمرکی چیست ؟

اهمیت تشریفات گمرکی و ترخیص کالا در واردات و صادرات

قبل از اینکه در خصوص اهمیت ترخیص گمرکی کالا در واردات و صادرات محموله‌های مختلف صحبت کنیم لازم است بدانید واردات کالا معنای ورود کالا از سایر کشورها به کشور مربوطه را دارد که این کالاهای وارداتی همان‌طور که می‌دانید در کشورهای مختلف تولید می‌شود و سپس برای عرضه به یک کشور دیگر فروخته می‌شود. و اما کالاهای صادراتی کالاهایی هستند که از کشور به مقصد سایر کشورها ارسال می‌گردد.

حال جایگاه ترخیص گمرکی کالا در این فرآیند بسیار مهم است. به طوری که عدم آگاهی قوانین گمرک به صورت دائم در حال تغییر است. به طور حتم خسارت‌های جبران ‌ناپذیری را به بازرگان وارد می‌کند. با این حال باید بدانید که روند ترخیص گمرکی کالا نشدن پیچیده بوده. و لازم است آموزش‌های کلی و تخصصی در خصوص آن داشته باشید.

همچنان بخوانید: اجاره و چارتر کشتی فله بر برای حمل و نقل بین المللی

ورود کالا به مرحله گمرک

یکی از مراحل و تجربیات گمرکی ورود کالا به محوطه گمرکی بوده. که جهت این امر شما باید مجوز داشته باشید. از این رو لازم است ابتدا درخواست مجوز ورود کالا نموده و پس از آنکه مجوز ورود کالا برای شما ارسال شد کالا را به محوطه گمرک وارد کرده تا امور مربوطه انجام شود.

خروج کالا از گمرک

از دیگر امور مربوط به تشریفات گمرکی، خروج کالا از گمرک مربوطه است. در این صورت شما باید با ارائه مدارک و اسناد معتبر از قبیل پروانه صادراتی اجازه خروج محموله خود را از این مرکز داشته باشید. در این میان خوب است بدانید در برخی موارد با در نظر گرفتن برخی از قوانین گمرکی درب خروج گمرک می‌تواند دوباره تمامی مراحل ترخیص را مورد بررسی قرار داده و سپس اجازه خروج کالای شما را صادر کند.

اما در بسیاری از مواقع نیز این ارزیابی انجام نمی‌شود که این موضوع بسته به ارزیاب درب خروج متفاوت است. همچنین در بیشتر درب های خروج دستگاه‌ های ایکس‌ری استفاده می‌شود که با آن محموله شما بررسی می‌شود.

آشنایی با تشریفات گمرکی

سخن پایانی

آنچه این نوشته از برند آنالیز  ذکر شد تنها نکاتی بسیار مختصری از تشریفات گمرکی است. به طوری که باید بدانید در صفر تا صد مراحل تشریفات گمرکی واردات و صادرات نکات متعددی وجود دارد. شما هم در صورت اینکه قصد صادرات و واردات محموله را داشته باشید بهتر است این نکات را بدانید. همچنین لازم است توجه داشته باشید شرکت‌هایی در این زمینه بهترین خدمات تشریفات را به شما ارائه می‌دهند. که شما می‌توانید از آن‌ها کمک گرفته تا مراحل بازرگانی برای شما با سهولت بیشتری پیش برود.

نظرات کاربران درباره صفر تا صد مراحل تشریفات گمرکی واردات و صادرات را بدانید


مقالات پیشنهادی خدمات حقوقی اداری

لیست مقالات خدمات حقوقی اداری